15. spotkanie Lubelskiej Grupy Koordynacyjnej
12.12.2023
Podsumowanie działań na rzecz uchodźców w województwie lubelskim w 2023 r. było tematem Lubelskiej Grupy Koordynacyjnej. Specyficzne dla Lubelszczyzny forum wymiany informacji i dyskusji na temat istotnych kwestii dla działań humanitarnych na rzecz uchodźców w Polsce, zostało po raz 15 zorganizowane w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie.
Podczas spotkania poruszone zostały także zagadnienia dotyczące wyzwań związanych z planowaniem i implementacją działań pomocowych dla uchodźców w 2024 r., działania Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w zakresie utworzenia miejsca tymczasowego pobytu dla uchodźców, w szczególności obywateli Ukrainy, rekomendacje dla samorządów, organizacji pozarządowych i innych podmiotów związane ze zbiorowym zakwaterowaniem uchodźców z Ukrainy w województwie lubelskimi i aktualności z sektora ochrony.
Podsumowanie działań w woj. lubelskim
Od 24 lutego 2022 r. na odcinku lubelskim, granicę przekroczyło ponad 4 mln uchodźców. Ten ruch nadal trwa. Wspólny wysiłek sprawił, że tak dużą liczbą uchodźców udało się zaopiekować. Uchodźcom zapewniliśmy podstawowy byt i bezpieczeństwo.
Przez punkty recepcyjne – których w pewnym momencie było 11 – w sumie przewinęło się 948 tys. 418 osób (dane na koniec listopada). W systemie PESEL jest 48 tys. 84 osoby.
Wg stanu na 4 grudnia br., w zakresie zabezpieczenia finansowego z funduszu pomocy wydatkowaliśmy 451 mln 672 tys. zł. Głównymi pozycjami, które na tę kwotę się składają są m.in. prowadzenie miejsc stałego zakwaterowania, wypłata świadczeń pieniężnych, tzw. 40 zł za osobodzień, zapewnienie wyżywienia, pomoc psychologiczna. Edukacja, opieka zdrowotna, czy 500 plus - to świadczenia finansowane z innych źródeł
- mówił obecny na spotkaniu wojewoda lubelski Lech Sprawka.
Lubelska Grupa Koordynacyjna
Inicjatywa powstała po dostrzeżeniu potencjału partnerstwa publiczno-społecznego w działaniach związanych z łagodzeniem skutków kryzysu humanitarnego, związanego z konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Lubelska Grupa Koordynacyjna opiera się na wspieraniu i uzupełnianiu działań podejmowanych przez władze lokalne w obszarze reagowania humanitarnego.