Zgromadzenia publiczne
Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie przyjmuje zawiadomienia o zamiarze zorganizowania zgromadzeń publicznych w trybie postępowania uproszczonego w sprawach zgromadzeń. Ponadto Wojewoda Lubelski prowadzi postępowania w sprawach zgromadzeń organizowanych cyklicznie.
Zgromadzenia zgłaszane w trybie uproszczonym
Zawiadomienie o zamiarze zorganizowania zgromadzenia publicznego składa się telefonicznie lub za pomocą adresu poczty elektronicznej w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Lubelskiego - wyłącznie w przypadku braku utworzenia we właściwej gminie lub mieście Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Organizator zgromadzenia przekazuje zawiadomienie o zamiarze zorganizowania zgromadzenia nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 2 dni przed planowaną datą zgromadzenia, podając:
- imię i nazwisko organizatora zgromadzenia;
- numer PESEL lub rodzaj i numer dokumentu tożsamości w przypadku osoby nieposiadającej numeru PESEL;
- adres do korespondencji, adres poczty elektronicznej i numer telefonu umożliwiający kontakt z organizatorem;
- cel zgromadzenia z informacją czego ma dotyczyć zgromadzenie;
- datę, godzinę i miejsce rozpoczęcia zgromadzenia, przewidywany czas trwania, przewidywaną liczbę uczestników oraz ewentualną trasę przejścia ze wskazaniem miejsca zakończenia zgromadzenia;
- ewentualne zagrożenia, które mogą pojawić się w trakcie zgromadzenia;
- pisemną zgodę na przyjęcie obowiązków przewodniczącego zgromadzenia w przypadku jego powołania;
- zdjęcie organizatora zgromadzenia lub przewodniczącego w przypadku jego powołania.
Odwołanie od decyzji wnosi się bezpośrednio do Sądu Okręgowego właściwego ze względu na siedzibę organu gminy w ciągu 24 godzin od udostępnienia decyzji na stronie BIP Urzędu Gminy.
Jednostka odpowiedzialna za załatwienie sprawy
Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie
Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego
20-072 Lublin, ul. Lubomelska 1/3, pok.: 1022
tel.: 81 532 70 97
e-mail: dysor@lublin.uw.gov.pl
► Dane teleadresowe - Centra zarządzania kryzysowego
► Zawiadomienia o zgromadzeniach w trybie uproszczonym
Zgromadzenia organizowane cyklicznie
Organizator może zwrócić się z wnioskiem do Wojewody o wyrażenie zgody na cykliczne organizowanie wydarzeń, jeżeli zgromadzenia są organizowane przez tego samego organizatora:
- w tym samym miejscu lub na tej samej trasie co najmniej 4 razy w roku według opracowanego harmonogramu;
- co najmniej raz w roku w dniach świąt państwowych i narodowych, a tego rodzaju wydarzenia odbywały się w ciągu ostatnich 3 lat, chociażby nie w formie zgromadzeń i miały na celu w szczególności uczczenie wydarzeń istotnych dla historii Rzeczypospolitej Polskiej.
Wniosek należy złożyć nie później niż na 7 dni przed planowaną datą pierwszego z cyklu zgromadzeń. Decyzja Wojewody wydawana jest na okres nie dłuższy niż 3 lata.
Wniosek musi zawierać:
- imię i nazwisko organizatora zgromadzenia, jego numer PESEL albo rodzaj i numer dokumentu tożsamości w przypadku osoby nieposiadającej numeru PESEL, adres do korespondencji, adres poczty elektronicznej i numer telefonu umożliwiające kontakt z nim, a w przypadku gdy organizatorem zgromadzenia jest osoba prawna lub inna organizacja - jej nazwę i adres siedziby oraz imię i nazwisko osoby składającej wniosek w imieniu organizatora zgromadzenia, jej numer PESEL albo rodzaj i numer dokumentu tożsamości w przypadku osoby nieposiadającej numeru PESEL, adres do korespondencji, adres poczty elektronicznej i numer telefonu umożliwiające kontakt z tą osobą;
- imię i nazwisko przewodniczącego zgromadzenia, jego numer PESEL albo rodzaj i numer dokumentu tożsamości w przypadku osoby nieposiadającej numeru PESEL, adres do korespondencji, adres poczty elektronicznej i numer telefonu umożliwiające kontakt z nim;
- uzasadnienie celu cyklicznego organizowania zgromadzeń;
- cel zgromadzenia, w tym wskazanie spraw publicznych, których ma dotyczyć zgromadzenie;
- liczbę zgromadzeń cyklicznych;
- terminarz organizacji zgromadzeń cyklicznych ze wskazaniem dat;
- godzinę i miejsce rozpoczęcia zgromadzenia, przewidywany czas trwania, przewidywaną liczbę uczestników oraz ewentualną trasę przejścia ze wskazaniem miejsca zakończenia zgromadzenia;
- informację o środkach służących zapewnieniu pokojowego przebiegu zgromadzenia, o ile organizator zgromadzenia je zaplanował.
Ponadto należy dołączyć:
- pisemną zgodę na przyjęcie obowiązków przewodniczącego zgromadzenia w przypadku jego wyznaczenia (w przypadku wniesienia wniosku za pomocą środków komunikacji elektronicznej zamiast pisemnej zgody na przyjęcie obowiązków przewodniczącego zgromadzenia, można dołączyć elektroniczną kopię tego dokumentu);
- zdjęcie organizatora zgromadzenia albo przewodniczącego zgromadzenia w przypadku jego wyznaczenia;
- potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej za wydanie decyzji w przedmiocie zgody na cykliczne organizowanie zgromadzeń w wysokości 10 zł na konto Urzędu Miasta Lublin:
95 1240 2092 9329 9200 0620 0000
z dopiskiem: opłata za wydanie decyzji w przedmiocie zgody na cykliczne organizowanie zgromadzeń, imię i nazwisko lub nazwa organizatora.
W przypadku, gdy organizator występuje przez pełnomocnika, to pełnomocnik dołącza do wniosku oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa. Opłata skarbowa za dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa oraz jego odpis, wypis lub kopia - od każdego stosunku pełnomocnictwa wynosi 17 zł.
Miejsce składania dokumentów
Wnioski spełniające przedstawione wyżej wymagania należy składać do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie:
- za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP) na adres skrytki Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie /luwwlublinie/ezd;
- na adres e-mail: poczta@lublin.uw.gov.pl;
- faksem: 81 74 24 102;
- korespondencyjnie lub osobiście: Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie, ul. Spokojna 4, 20- 914 Lublin.
Termin wydania decyzji
Wojewoda wydaje decyzję nie później niż na 5 dni przed planowanym terminem pierwszego z cyklu zgromadzeń, biorąc w szczególności pod uwagę okoliczność wcześniejszego organizowania zgromadzeń przez wnioskodawcę oraz cel cyklicznego organizowania zgromadzeń.
Tryb odwoławczy
Odwołanie od decyzji Wojewody Lubelskiego wnosi się bezpośrednio do Sądu Okręgowego w Lublinie w terminie 24 godzin od jej udostępnienia w Biuletynie Informacji Publicznej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.
► Wykaz zgłoszonych zgromadzeń cyklicznych
Materiały
Wniosek o wyrażenie zgody na cykliczne organizowanie zgromadzeńOświadczenie przewodniczącego zgromadzenia
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 24 lipca 2015 Prawo o zgromadzeniach (Dz.U. z 2015 r. poz. 1485)