70-lecie Lubelskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego
08.12.2023
Lubelskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Lublinie - wielofunkcyjny ośrodek szkoleniowy, w którym występuje kształcenie zawodowe na różnych poziomach obchodzi 70-lecie istnienia. Jednym z wydarzeń, organizowanych w ramach obchodów rocznicowych była uroczysta akademia, w której uczestniczył wojewoda lubelski Lech Sprawka.
W podziękowaniu za działalność, szkoła, jej zasłużeni pracownicy i osoby związane z działalnością placówki zostali uhonorowani Medalami i wyróżnieniami, które przekazali wojewoda lubelski Lech Sprawka oraz przedstawiciele Urzędu Miasta Lublin i Zarządu Regionalnego NSZZ Solidarność. Podczas spotkania uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie, a dyrektorzy LCKZiU i szkoły zawodowej w Geldern, w Niemczech, podpisali umowy o współpracy.
Gratuluję szkole tego jubileuszu i wszystkich osiągnięć we wszystkich formach aktywności szkoły. Kontakt z tą szkołą miałem od wielu lat, m.in. kiedy jako kurator, który był wtedy organem prowadzącym, podpisałem dokument, zmieniający nazwę szkoły. Wtedy nastąpił znaczący postęp, jeśli chodzi o rozwój technologiczny i zaczęło rozwijać się kształcenie części praktycznej. Szkole gratuluję szczególnie tego, co wydarzyło się po roku 2011, kiedy w przestrzeni edukacyjnej pojawiły się zawodowe kursy kwalifikacyjne. Szkoła znakomicie wykorzystała szansę uruchamiając te kursy, które zapewniły przetrwanie najtrudniejszego okresu
- mówił wojewoda lubelski Lech Sprawka.
Dyplomy Uznania Wojewody Lubelskiego
Z okazji jubileuszu wojewoda Lech Sprawka nadał szkole okolicznościowy dyplom uznania w podziękowaniu za dbałość o wszechstronny rozwój, edukację i wychowanie młodzieży, kształcenie dorosłych, wzorowe organizowanie i prowadzenie działalności edukacyjnej w formach szkolnych i pozaszkolnych, w tym kwalifikacyjnych kursów zawodowych i kursów umiejętności zawodowych, realizowanie wysokiego poziomu edukacji poprzez wdrażanie nowoczesnych i efektywnych metod nauczania, aktywnie podejmowanie działań w zakresie informacji zawodowej i doradztwa zawodowego.
Wyróżnienie wręczył także dyrektorowi placówki. Sławomir Dybała odebrał dyplom za zapewnienie najwyższego poziomu edukacji i wzorowe organizowanie pracy szkoły, wdrażanie nowoczesnych, efektywnych metod nauczania i wychowania, dbałość o rozwój zawodowy nauczycieli, wspieranie wszechstronnego rozwoju osobowości wychowanków, z uwzględnieniem indywidualnych zainteresowań i uzdolnień, wzorową współpracę z urzędami pracy, pracodawcami i organizacjami pracodawców.
Lubelskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego
Lubelskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego mieści się w budynku przy ulicy Magnoliowej 8. Szkoły wchodzące w skład LCKZiU dysponują następującymi pomieszczeniami dydaktycznymi: salami lekcyjnymi, pracowniami laboratoryjnymi i pracowniami warsztatowymi wyposażonymi w nowoczesny sprzęt, urządzenia i maszyny. Szkoła dysponuje pracowniami komputerowymi i pracowniami maszyn CNC.
W zasobach szkoły znajdują się pracownie spawania wyposażone w sprzęt MAG, TIG, spawarki elektryczne, urządzenia do spawania gazowego i zgrzewarki blach. Pracownie warsztatowe wyposażone w tokarki, frezarki, szlifierki i wiertarki, umożliwiają w szerokim zakresie nauczanie obróbki skrawaniem. Ponadto, pracownie ślusarskie wyposażone w komplety narzędzi umożliwiają nabycie niezbędnych umiejętności z obróbki ręcznej metalu.
W zawodzie Technik Mechatronik w dyspozycji uczniów znajdują się pracownie elektrotechniki wyposażone w nowoczesny sprzęt do wykonywania ćwiczeń i pomiarów elektrycznych oraz montażu układów elektrotechnicznych. Pracownie programowania i projektowania urządzeń mechatronicznych wyposażone są w stanowiska dydaktyczne ze sterownikami S7-1200. Nowoczesne pracownie-laboratoria przeznaczone do nauczania grafiki i poligrafii cyfrowej wyposażone są m.in. w drukarki cyfrowe, drukarki 3D. Uczniowie kształcący się w zawodzie Technika informatyka mają do dyspozycji w pełni wyposażone pracownie systemów, sieci, diagnozowania i naprawy komputerów. Szkoła w zakresie nauczania zawodu ogrodnik dysponuje własną szklarnią oraz poletkami dydaktycznymi w pełni zaspokajając potrzeby praktycznej nauki zawodu. Infrastrukturę szkoły tworzą również aula egzaminacyjna oraz obiekty sportowe: sala gimnastyczna, sala do tenisa stołowego i zajęć fitness, siłownia i zielone boisko.