70-lecie Wydziału Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie
18.05.2023
Powstały w 1953 r. Wydział Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie świętuje 70-lecie istnienia. W obchodach jubileuszowych uczestniczył wojewoda lubelski Lech Sprawka, który wręczył Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa” i dyplomy uznania osobom związanym z działalnością Wydziału. Uroczystość połączona była z ceremonią nadania tytułu Doktora Honoris Causa UP w Lublinie prof. dr hab. Markowi Świtońskiemu.
Chciałbym złożyć wielkie podziękowania całemu Uniwersytetowi Przyrodniczemu w Lublinie za znakomitą pracę na rzecz Lublina, województwa lubelskiego i całego kraju, w zakresie Waszej specyfiki procesu kształcenia. To charakteryzuje klimat tego uniwersytetu. Składam za to wielki pokłon i życzę dalszego, wspaniałego rozwoju
– podkreślał wojewoda lubelski Lech Sprawka.
Historia Wydziału Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki
Wydział Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki (pierwotnie Zootechniczny) powstał 1 września 1953 r., w strukturach Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. W jego skład weszły 4 katedry tzw. „pionu produkcji zwierzęcej”, wyłączone z Wydziału Rolnego UMCS: Katedra Zoologii, Katedra Ogólnej Hodowli Zwierząt, Katedra Fizjologii i Żywienia Zwierząt oraz Katedra Szczegółowej Hodowli Zwierząt, w ramach której w 1952 r. powołano 2 zakłady: Hodowli Bydła oraz Hodowli Koni i Owiec. 1 września 1955 r., już po powstaniu Wyższej Szkoły Rolniczej, włączono do Wydziału Katedrę Zoohigieny, która uprzednio funkcjonowała w strukturze Wydziału Weterynaryjnego.
Ówczesne warunki lokalowe były bardzo trudne. Poprawiły się nieco w roku akademickim 1947/48, po odbudowie gmachu przy ul. Króla Leszczyńskiego 9. Jednak znaczącą poprawę bazy lokalowej Wydział uzyskał dopiero w 1969 r., gdy przy ul. Akademickiej 13 oddano do użytku nowy gmach Collegium Zootechnicum. Rok później przeniesiono do niego wszystkie katedry produkcji zwierzęcej. W 2005 r. Wydział pozyskał kilkanaście pomieszczeń przy ulicy Dobrzańskiego (w Felinie).
W trakcie historii Wydziału dokonano kilku reorganizacji. Obecna nazwa: Wydział Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki funkcjonuje od 1 września 2019 r. Ostatnia zmiana nazwy podyktowana była faktem utworzenia z dniem 1 września 2019 r. Wydziału Biologii Środowiskowej, w struktury którego weszły dwie jednostki organizacyjne z Wydziału Biologii, Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki.
Odznaki honorowe i dyplomy uznania od wojewody
Z okazji jubileuszu wojewoda lubelski wręczył osobom zasłużonym związanym z działalnością Wydziału Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa”, nadane przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Odznaka może być nadawana za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych.
Odznaką jest okrągły, srebrzony, oksydowany medal o średnicy 30 mm. W środku medalu jest umieszczona płaskorzeźba, przedstawiająca dłonie trzymające garść ziemi, z której wyrasta młoda roślina, pokryta zieloną emalią. Obok rośliny jest umieszczony napis „zasłużony dla rolnictwa".
Wojewoda Lech Sprawka wręczył również Dyplomy Uznania Wojewody Lubelskiego. Podziękował w ten sposób Wydziałowi za
nieoceniony wkład w rozwój nauki, zapewnienie najwyższego poziomu pracy dydaktycznej, naukowej i wychowawczej, kształcenie studentów na kompetentnych specjalistów oraz światłych i odpowiedzialnych obywateli naszej Ojczyzny, realizowanie badań naukowych z poszanowaniem wolności wyrażania myśli, prawdy naukowej i obiektywnej oceny wyników.
Wyróżnienie przekazał również dla dziekan Wydziału prof. dr. hab. Brygidy Ślaskiej, dziękując za
profesjonalizm w wypełnianiu obowiązków zawodowych, odpowiedzialne budowanie kultury organizacyjnej w środowisku akademickim, wzorowe realizowanie misji i strategii uczelni, wysoki poziom kształcenia z wykorzystaniem nowoczesnych i efektywnych metod nauczania, tworzenie atmosfery wspierającej prawidłowe relacje ze studentami oraz zapewnianie im odpowiednich warunków do nauki i wszechstronnego rozwoju, kreatywność i pasję w organizowaniu różnorodnych inicjatyw i wydarzeń o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim, dbałość o wizerunek i promocję uniwersytetu zapewnienie rozwoju zawodowego pracownikom poprzez umożliwienie podnoszenia kwalifikacji.
Tytuł Doktora Honoris Causa UP w Lublinie dla prof. dr hab. Marka Świtońskiego
Dyplom z wyróżnieniem magistra inżyniera rolnictwa uzyskał w 1977 r. w Akademii Rolniczej. Bezpośrednio po ukończeniu studiów podjął pracę na stanowisku asystenta stażysty w Zakładzie Genetyki i Podstaw Hodowli Zwierząt w Instytucie Technologii i Produkcji Zwierzęcej Wydziału Zootechnicznego. Uchwałami Rady Wydziału Zootechnicznego AR w Poznaniu uzyskał stopnie doktora i doktora habilitowanego nauk rolniczych , w zakresie zootechniki. W 1993 r. z rąk Prezydenta RP odebrał tytuł profesora nauk rolniczych.
Działalność badawcza jest związana z genetyką zwierząt domowych, w szczególności z cytogenetyką, genomiką i diagnostyką chorób genetycznych. Jest autorem lub współautorem 236 oryginalnych prac twórczych, 45 artykułów naukowych, a także 8 książek naukowych lub podręczników akademickich oraz 11 rozdziałów w takich opracowaniach. Wygłosił 29 referatów plenarnych na konferencjach międzynarodowych i krajowych. Publikacje naukowe ukazały się w renomowanych czasopismach multidyscyplinarnych, genetycznych, hodowlanych i weterynaryjnych.
Prowadzi szeroką działalność organizacyjną na polu naukowym, zarówno w macierzystej uczelni, jak i w kraju. W l. 1990-96 był prorektorem, a w l. 1989-2021 kierownikiem Katedry Genetyki i Podstaw Hodowli Zwierząt. Przez ponad 20 lat był redaktorem naczelnym Journal of Applied Genetics. Jest członkiem rad redakcyjnych.
Był prezesem Polskiego Towarzystwa Genetycznego oraz członkiem Rady Nauki przy Ministrze Nauki i Informatyzacji i członkiem Rady Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Od 2019 r. jest prezesem Oddziału PAN w Poznaniu. Jest członkiem Komitetu Nauk Zootechnicznych PAN oraz Komitetu Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN, a także rad naukowych Instytutu Genetyki i Biotechnologii Zwierząt PAN w Jastrzębcu, Instytutu Genetyki Roślin PAN w Poznaniu oraz Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu.
Za osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej był odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Uzyskał szereg nagród i dyplomów.