W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody 80. rocznicy likwidacji niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku

22.08.2024

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski wziął dziś udział w Ceremonii Pamięci w 80. rocznicę likwidacji niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku, w ramach 5. edycji Lubliner Festival. W uroczystości uczestniczyła również minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska.

80. rocznica likwidacji niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku

Dla nas wszystkich i dla przyszłych pokoleń, Majdanek pozostanie wiecznym symbolem przestrogi. Przestrogi przed zapomnieniem, przed ignorancją, przed obojętnością. To miejsce uczy nas, że milczenie wobec zła jest jego współudziałem, a pamięć o ofiarach jest naszym moralnym obowiązkiem

– powiedziała minister Hanna Wróblewska.

Dzisiejsze wydarzenia są nie tylko formą upamiętnienia, ale także próbą przekazania przyszłym pokoleniom historii, która nie może zostać zapomniana. Niech więc wszystkie te wydarzenia 80. rocznicy staną się dla nas momentem głębokiej refleksji nad tym, co znaczy być człowiekiem. Niech przypomni się nam, że nasza odpowiedzialność za przyszłość leży w budowaniu pamięci o przeszłości, w budowaniu mostów ponad podziałami oraz w obronie wartości

– dodała minister Wróblewska.

Znajdujemy się w miejscu, w którym 80 lat temu doszło do wyzwolenia jednego z największych obozów koncentracyjnych w okupowanej Europie. Historia Majdanka jest ogromną częścią tej apokalipsy humanitarnej, która miała miejsce podczas II wojny światowej. Ta historia była i jest cieniem Lublina, dlatego Lublin jest strażnikiem tej pamięci. Tylko czy odpowiednio dużo mówi się o tym, dlaczego to się wydarzyło

– podkreślił wojewoda lubelski Krzysztof Komorski.

Jak jesteśmy świadkami takich postaw, jak: nietolerancja, brak szacunku, dzielenie ludzi, homofobia, ksenofobia, mówienie o tym, że grupy społeczne to ideologia – czy odpowiednio reagujemy? To są właśnie postawy, które leżą w fundamentach tych wszystkich tragicznych wydarzeń

– zauważył wojewoda.

I dodał:

Naszym moralnym obowiązkiem, jako wolno żyjących ludzi, jest przekazywanie – przede wszystkim młodym ludziom – wszystkich informacji o tym, co tu się wydarzyło, ale nie mniej o tym, dlaczego to się wydarzyło. Żeby mieli świadomość. Żeby wiedzieli, jak kruchy jest pokój i bezpieczeństwo. I żeby to się nigdy więcej nie powtórzyło.

Dzisiejsze wydarzenie jest częścią 5. edycji Lubliner Festival – Festiwalu Kultury Żydowskiej, który odbywa się w Lublinie od 16 do 22 sierpnia. Program jubileuszowej edycji obejmuje 50 różnorodnych wydarzeń w przestrzeni miasta, wśród których są m.in. koncerty, warsztaty, spacery z przewodnikami, pokazy kulinarne czy projekcje filmowe.

Organizatorem Lubliner Festival – Festiwalu Kultury Żydowskiej w Lublinie jest Fundacja Ner Tamid – Wieczne Światło, kultywująca pamięć o żydowskich przodkach i kulturze narodu żydowskiego. Współorganizatorem Festiwalu jest Centrum Kultury w Lublinie, przy wsparciu Urzędu Miasta Lublin oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Ewakuacja więźniów obozu koncentracyjnego w Lublinie trwała od marca 1944 r. W lipcu na Majdanku pozostawało jeszcze blisko tysiąc byłych żołnierzy Armii Czerwonej i półtora tysiąca chłopów z lubelskich wsi aresztowanych w ostatnich dniach czerwca 1944 r. Ostateczna likwidacja obozu nastąpiła w godzinach popołudniowych 22 lipca. Około 800 osób wyprowadzono z Majdanka pod eskortą funkcjonariuszy SS i po kilkudniowym marszu załadowano w Ćmielowie do pociągu jadącego do Auschwitz. Następnego dnia rano, w niedzielę 23 lipca, z Majdanka wyszli niepilnowani przez nikogo chłopi. Wojska I Frontu Białoruskiego wkroczyły na teren obozu kilka godzin później, podczas trwających jeszcze walk o Lublin.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}