84. rocznica agresji niemieckiej na Polskę – obchody w Lublinie
01.09.2023
W 84. rocznicę agresji Niemiec hitlerowskich na Polskę odbyły się w Lublinie uroczystości upamiętniające. 1 września przypada także Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Wojewoda lubelski Lech Sprawka, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele różnych instytucji oraz mieszkańcy oddali hołd wszystkim tym, którzy w obliczu napaści nieprzyjaciela stanęli do heroicznej walki w obronie polskich granic, w obronie Ojczyzny.
Święto walczących o niepodległość
W Dniu Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej wojewoda lubelski Lech Sprawka w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie wręczył osobom zasłużonym dyplomy uznania z medalem. Przyznane kombatantom wyróżnienia, jak podkreślał wojewoda, to wyraz wdzięczności za ich historię życia, chociaż "te wyróżnienia nie do końca odzwierciedlają skalę wdzięczności, którą do was niesiemy".
Dzisiejsze spotkanie to specyficzny wyraz pokłonu i wielkiej wdzięczności dla całego pokolenia kombatantów. Historia II wojny światowej jakże inna jest w przypadku Polski, w odróżnieniu do krajów wolnego świata. Wojna zaczęła się 1 września 1939 r., ale faktyczne odzyskanie niepodległości nastąpiło pięćdziesiąt lat później, czyli w roku 1989. Nie mieliśmy okazji do tak radosnego świętowania jak wiele narodów Europy Zachodniej w 1945 r. W naszym przypadku to było świętowanie przez łzy, dlatego że jeden totalitaryzm został zastąpiony innym, który wpływał na życie niemalże całego pokolenia. 50 lat to jest życie w dojrzałym wieku całego pokolenia. Nie miało ono warunków do swobodnego rozwoju, było prześladowane w najróżniejszy sposób, ponosiło straty w postaci utraty zdrowia i życia
– podkreślił wojewoda lubelski Lech Sprawka.
Wyróżnienia odebrali reprezentanci środowisk i organizacji kombatanckich. Dyplomem Uznania Wojewody z Medalem został nagrodzony ks. płk Witold Mach kapelan Garnizonu Lublin, proboszcz parafii cywilno-wojskowej pw. Niepokalanego Poczęcia NMP przy Kościele Garnizonowym. Wojewoda wyróżnił również za działalność członków Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej. Podziękował Bogdanowi Walasowi - przewodniczącemu WRK, Henrykowi Czerkasowi - prezesowi Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Januszowi Pawłowskiemu - prezesowi Związku Sybiraków, Antonemu Holcowi - prezesowi Dzieci Zamojszczyzny.
Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzony rokrocznie 1 września, został ustanowiony 25 kwietnia 1997 r. przez Sejm RP jako święto obrońców Ojczyzny, upamiętniające poległych w obronie niepodległości Polski na polach bitewnych. Obecna nazwa: "Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej" funkcjonuje od 18 maja 2014 roku.
Upamiętnienie wojewody lubelskiego Jerzego Albina de Tramecourta
Zgromadzeni na uroczystościach związanych z obchodami Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej oddali hołd ostatniemu przed wybuchem II wojny światowej wojewodzie lubelskiemu Jerzemu Albinowi de Tramecourtowi Delegacje złożyły kwiaty pod tablicą poświęconą przedstawicielowi administracji znajdującą się na budynku Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.
Jerzy Albin de Tramecourt był związany z Lublinem. Tutaj urodził się i zmarł. Przez całe życie był zaangażowany w działalność społeczną i polityczną. 10 września 1937 r. został mianowany wojewodą lubelskim. Po wybuchu wojny pozostał w mieście i pełnił swój urząd. Był jedną z ofiar niemieckiej akcji pod nazwą Sonderaktion Lublin wymierzonej w elitę intelektualną. Został aresztowany, gdy wojska niemieckie zajęły miasto. Rozstrzelano go w listopadzie 1939 roku w niewyjaśnionych okolicznościach. Miejsce pochówku do dzisiaj pozostaje nieznane. Ogromną zasługą Jerzego Albina de Tramecourta było m.in. ocalenie przed nazistami dwóch obrazów Jana Matejki z Muzeum Lubelskiego, „Bitwy pod Grunwaldem” i „Kazania Skargi”, za jego przyczyną zabezpieczonych i przewiezionych do Kazimierza. W hołdzie pamięci jego imieniem nazwana została ulica przy Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim.
Obchody rocznicowe w Lublinie
Wojewódzkie obchody 84. rocznicy agresji niemieckiej na Polskę odbyły się w Lublinie na Placu Litewskim.
Chciałbym głęboko pokłonić się wszystkim bohaterom września 1939 roku, pokłonić się wszystkim bohaterom II wojny światowej. Warto zwrócić uwagę, ze sam przebieg II wojny światowej i skutki dla narodu polskiego, które powstały po 1945 roku sprawiają, że ten hołd i pokłon tak naprawdę należy się wszystkim bohaterom 50 lat, od 1939 roku do 1989 rok. Dzisiaj, w rocznicę wybuchu II wojny światowej, chylimy czoła przed dzielnością, bohaterstwem tych ludzi, całego pokolenia tych 50 lat
– mówił wojewoda lubelski.
Jeżeli wspólnota narodowa Polaków nie wyciągnie wniosków z tych faktów to historia, zgodnie z powiedzeniem, lubi się powtarzać. Doceniamy naszą obecność w i gwarancje ze strony Paktu Północnoatlantyckiego, ale warto pamiętać, że w 1939 roku też mieliśmy układy, które miały zabezpieczać bezpieczeństwo. Warto pamiętać to co się wydarzyło w Teheranie, Jałcie, Poczdamie – przypominał wojewoda. - Jeżeli nawet w ramach paktu NATO nie będziemy krajem silnym, i to we wszystkich obszarach, to niestety, zagrożenie powtórki historii nie jest wykluczone. Niech rocznica będzie wołaniem do całego narodu o jedność celu i jedność wspólnego działania dla zabezpieczenia bezpieczeństwa zewnętrznego, a zatem ochrony niezależności i suwerenności
– dodał Lech Sprawka.
W uroczystościach zorganizowanych zgodnie z ceremoniałem wojskowym, wzięli udział m.in. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, wiceminister finansów Artur Soboń, europoseł Krzysztof Hetman, posłowie na Sejm RP Ziemi Lubelskiej, wojewoda lubelski Lech Sprawka, wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik, przedstawiciele samorządu, służb mundurowych, środowisk kombatanckich, instytucji oraz mieszkańcy Lublina.