W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych za wybitne zasługi

27.06.2023

Wicewojewoda Robert Gmitruczuk, w asyście posła na Sejm RP Krzysztofa Głuchowskiego dokonał aktu dekoracji odznaczeniami państwowymi, nadanymi przez Prezydenta RP. Wśród wyróżnionych byli: działaczka w strukturach NSZZ "Solidarność", wójt gminy Niedrzwica Duża, członek zarządu powiatu łęczyńskiego, pracownicy Urzędu Gminy Komarów Osada, Starostwa Powiatowego w Lublinie i Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej. Pośmiertnie uhonorowano uczestnika wojny obronnej 1939 r. - żołnierza Batalionów Chłopskich i żołnierza Armii Krajowej.

Ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych.

Nadane zostały Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości, Krzyże Zasługi i Medale za Długoletnią Służbę.

Odznaczenia państwowe zostały przyznane za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce i zasługi poniesione z niezwykłym poświęceniem w walce o suwerenność i niepodległość Państwa Polskiego.

Przyznano je także za zasługi w działalności społecznej, upowszechnianie wiedzy historycznej, działalność na rzecz samorządu terytorialnego w Polsce i społeczności lokalnej, a także za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej.

Polska narodem wyjątkowym

Honorujemy osoby, które swoim życiem świadczyły o tym, jak istotna jest nasza ojczyzna, okazywanie honoru i postawy patriotycznej, osoby, które walczyły w oddziałach Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Honorujemy też osoby, które utrwalają idee wolności, osoby, które działały w NSZZ Solidarność, od pamiętnego sierpniowego zrywu, który przyniósł naszej ojczyźnie wolność, niezależność, i to, że z dumą możemy powiedzieć, że warto być Polakiem

– mówił wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk.

Tymi odznaczeniami dziękujemy też tym, którzy swoją aktywnością zawodową, wieloletnią postawą w pracy na rzecz drugiego człowieka w samorządach i jednostkach medycznych ochrony zdrowia służą naszym obywatelom. Chciałbym za to złożyć wyrazy szacunku i uznania. Możemy z dumą powiedzieć, że jesteśmy narodem wyjątkowym

– dodał wicewojewoda lubelski.

Order Odrodzenia Polski

Order ustanowiony został w 1921 r. Nadawany jest za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej, podejmowanej z pożytkiem dla kraju, za szczególne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, dla rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej, za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną, za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami.

Order dzieli się na 5 klas: klasa I Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski, klasa II Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, klasa III Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, klasa IV Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, klasa V Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Order Krzyża Niepodległości

Order Krzyża Niepodległości, będący kontynuacją ustanowionego rozporządzeniem Prezydenta RP z 29 października 1930 r. Krzyża Niepodległości, jest nagrodą ustanowioną w 2010 r. dla osób, które w latach 1939-1956 jako ochotnicy lub podejmując się służby ponad wymaganą od nich miarę, położyły zasługi w obronie niepodległości Państwa Polskiego.

Order Krzyża Niepodległości dzieli się na dwie klasy: klasa I Krzyż z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości, klasa II Krzyż Orderu Krzyża Niepodległości.

Order Krzyża Niepodległości może być nadany: Krzyż z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości - osobom, które walczyły z bronią w ręku o niepodległość i suwerenność Ojczyzny z niezwykłym poświęceniem lub walką tą kierowały i Krzyż Orderu Krzyża Niepodległości – osobom, które przez znaczący czas lub w sytuacji skrajnego zagrożenia broniły niepodległości i suwerenności ojczyzny, walczyły o jej odzyskanie lub podtrzymywały funkcjonowanie instytucji i tradycji RP.

Krzyż Zasługi

Ustanowiony został w 1923 r. Nadawany jest osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną. Krzyż Zasługi może być nadany tej samej osobie w każdym stopniu dwukrotnie. Przed nadaniem Krzyża Zasługi wyższego stopnia powinny upłynąć co najmniej 3 lata. Odstępstwo od tej zasady dopuszczalne jest wyjątkowo.

Dzieli się na trzy stopnie: I stopień Złoty Krzyż Zasługi, II stopień Srebrny Krzyż Zasługi, III stopień Brązowy Krzyż Zasługi.

Medal za Długoletnią Służbę

Ustanowiony został w 1938 r., a przywrócony w 2007 r. Jest nadawany za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa.

Medal za Długoletnią Służbę dzieli się na trzy stopnie: I stopień  Medal Złoty za Długoletnią Służbę, II stopień Medal Srebrny za Długoletnią Służbę, III stopień Medal Brązowy za Długoletnią Służbę.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}