W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

II Kongres Małych i Średnich Miast w Chełmie z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego

21.04.2023

W Chełmie została podsumowana dotychczasowa lokalna i krajowa polityka rozwoju, dedykowana małym i średnim miastom. Gośćmi II Kongresu Małych i Średnich Miast byli: prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki i wojewoda lubelski Lech Sprawka. Premier podkreślał, że Polska samorządowa jest kluczowa dla rozwoju przyszłości i że w mniejszych ośrodkach należy zwiększyć możliwości inwestycyjne.

Premier Mateusz Morawiecki przemawia podczas II Kongresu Małych i Średnich Miast w Chełmie

Polska samorządowa kluczowa dla rozwoju przyszłości

Polska samorządowa jest kluczowa dla rozwoju przyszłości. Jeśli chcemy, by do  miast i miasteczek wróciło normalne życie, to muszą być tutaj miejsca pracy i poprawa jakości życia mieszkańców, muszą być inwestycje infrastrukturalne.

Szanse rozwojowe to być albo nie być milionów ludzi w Polsce. Trzeba dać szanse rozwojowe wszystkim tym ludziom, którzy urodzili się w mniejszych ośrodkach. Aby tak się stało trzeba poprawić jakość życia i zwiększyć możliwości inwestycyjne i możliwość nowych, godnie opłacanych miejsc pracy w tych ośrodkach.

Rząd i samorząd to dwa płuca tego samego organizmu. Aby organizm rozwijał się dobrze, szybko i zdrowo muszą one oddychać równomiernie. Wierzę we współpracę, w to, że wartością jest normalność i wolność, którą samorządowcy dają swoim mieszkańcom. Dziękuję, że troszczycie się o to, aby ich życie było coraz lepsze

 mówił premier Mateusz Morawiecki.

Fundusze dla najmniejszych ośrodków i naprawa finansów publicznych

Zgodnie z planem na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, który rozpoczął zmianę alokacji środków w ramach III RP przesunęliśmy ogromną część funduszy na rzecz najmniejszych miast, małych gmin i miast średniej wielkości, czyli tych wszystkich, które ucierpiały najbardziej w procesie transformacji. Jest moje zobowiązanie, by to wielkie przesunięcie środków, połączone z naprawą finansów publicznych, dalej kierować w kierunku samorządowców, by naprawa finansów RP skutkowała poprawą szans rozwojowych mniejszych ośrodków. Żeby tak się stało przeprowadzamy następujący ciąg rozumowania: nowe inwestycje infrastrukturalne i rozbudowa specjalnych stref ekonomicznych.

Chcę zagwarantować kontynuację i rozbudowę wielkich programów samorządowych, które zaczęliśmy i to, że przystąpimy do takiej przebudowy finansów samorządowych, które doprowadzą do łatwiejszego finansowania bieżących wydatków. Moje zobowiązanie jest też takie, aby doprowadzić do pewnego udziału w finansowaniu  samorządów z innych źródeł, takich jak ryczałtowy PIT, jaki płacą przedsiębiorcy. Chcemy zapewnić nowe, dodatkowe źródło dochodów

mówił premier Mateusz Morawiecki.

Trzy dni spotkań – wymiana doświadczeń i okazja do kuluarowych rozmów

II Kongres Małych i Średnich Miast rozpoczął się 19 kwietnia. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Związek Miast Polskich, Unię Miasteczek Polskich i Miasto Chełm.

Podczas trzech dni kongresu odbyły się panele dotyczące małych i średnich miast w polityce rządu RP, ich potencjału i skutków wojny na Ukrainie. Prelegenci omówili rozwój miejskich obszarów funkcjonalnych i podejmowanie decyzji o rozwoju miast i lokalnych usług publicznych na podstawie danych. Podjęli też próbę odpowiedzi na pytanie, czy fundusze UE dla małych i średnich miast to modernizacja czy skok rozwojowy.

Elementem kongresu było także seminarium dotyczące roli infrastruktury strategicznej kraju dla rozwoju małych i średnich miast oraz ich obszarów funkcjonalnych na przykładzie trasy Via Carpatia.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli prezes Rady Ministrów oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}