III Samorządowy Kongres Trójmorza w Lublinie
16.05.2023
W Lublinie rozpoczęło się międzynarodowe wydarzenie gospodarcze, skupiające przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, sektora nauki i biznesu z 12 państw członkowskich Inicjatywy Trójmorza, przedstawicieli partnerów strategicznych i regionów partnerskich z Europy Środkowej i Wschodniej. W III Samorządowym Kongresie Trójmorza wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda, który podkreślił, że wydarzenie jest bardzo ważną platformą wymiany doświadczeń oraz dyskusji na temat współpracy regionalnej w naszej części Europy. Podczas Kongresu podpisano porozumienie o utworzeniu Sieci Uniwersytetów Trójmorza.
W spotkaniu uczestniczyli również marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, minister zdrowia Adam Niedzielski, podsekretarz stanu w MSZ i pełnomocnik rządu ds. Inicjatywy Trójmorza Paweł Jabłoński, poseł do Parlamentu Europejskiego Beata Mazurek, szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz, wojewoda lubelski Lech Sprawka, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, wicewojewoda Bolesław Gzik, dyrektor generalny Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego Agata Grula.
Inicjatywa Trójmorza ma na celu pobudzenie rozwoju gospodarczego krajów Europy Środkowo-Wschodniej, a także wzmocnienie rozwoju tych regionów. Inicjatywa skupia 12 krajów regionu: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Węgry, Łotwę, Litwę, Polskę, Rumunię, Słowację i Słowenię. Ustanowienie stabilnego i spójnego partnerstwa krajów położonych na obszarze pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym ma pozytywny wpływ na wzrost konkurencyjności tego obszaru w Unii Europejskiej i na świecie.
Forum Regionów Trójmorza to projekt zainicjowany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę w 2018 r. w Rzeszowie. Pierwszy Samorządowy Kongres Gospodarczy i II Forum Regionów Trójmorza odbyły się w Lublinie w dn. 29-30 czerwca 2021 r. Drugi Kongres Trójmorza, wraz z towarzyszącym Forum Gospodarczym odbył się w dn. 6-7 czerwca 2022 r.
Wystąpienie otwierające Prezydenta RP Andrzeja Dudy
To wydarzenie na przestrzeni ostatnich lat stało się bardzo ważną platformą wymiany doświadczeń oraz dyskusji na temat współpracy regionalnej w naszej części Europy. Dzisiejsze spotkanie w stolicy województwa lubelskiego dowodzi, że inicjatywa Trójmorza jest przedsięwzięciem ważnym i potrzebnym, nie tylko w wymiarze prezydenckim, czy rządowym, ale także w tym samorządowym, naukowym i gospodarczym. Intensyfikacja współpracy transgranicznej w obszarze Trójmorza jest jednym z priorytetów, o których zawsze powinniśmy pamiętać.
Dziękuję panu marszałkowi, panu wojewodzie, lubelskim samorządowcom, wszystkim mieszkańcom regionu za nieoceniony wkład w dzieło Trójmorza, które przez ostatnie lata jest realizowane, i w amortyzowanie skutków kryzysów, które stały się pokłosiem rozpoczętej przez Rosję wojny. Dziękuję za wsparcie naszych sąsiadów z Ukrainy, że przyjęliście ich do swoich domów, że zorganizowaliście dla nich możliwość przetrwania, z otwartym sercem, dając im pracę, szukając możliwości wsparcia w tym trudnym czasie. To był i jest wielki test sąsiedztwa.
To też wielki test Trójmorza, bo jeżeli mówimy o współpracy sąsiedzkiej i przyjaźni, jeżeli mówimy o wspólnych interesach, jak mówi stare przysłowie: „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”. Wierzę, że będziemy przyjaciółmi, którzy zrealizują to niezwykle ważne zadanie, jakim jest budowanie bezpieczeństwa i pomyślności naszych obywateli, współobywateli, mieszkańców naszych krajów, państw Trójmorza.
To, że najważniejsze osoby w państwie są obecne na tym Kongresie ma ogromne znaczenie dla całej inicjatywy Trójmorza i pokazuje, jaka jest jej waga i wartość, także w tym znaczeniu ogólnopaństwowym, jak ważna jest współpraca regionów dla budowania Trójmorza jako całości. Najwspanialszą sytuacją, jaką mogę sobie wyobrazić, jest to, by ona odbywała się na wszystkich możliwych poziomach. Jestem przekonany, że kolejna edycja tego Kongresu będzie okazją do nawiązania wielu kontaktów i konstruktywnych rozmów, które zaowocują kolejnymi pomysłami na jeszcze lepszą integrację obszaru Trójmorza. Jednym z takich pomysłów, który narodził się tutaj, w Lublinie, jest utworzenie sieci Uniwersytetów Trójmorza. Umowa zostanie podpisana jeszcze dzisiaj, a sam projekt z całą pewnością przyczyni się do wzmocnienia partnerstwa pomiędzy społecznościami lokalnymi państw Trójmorza.
Wystąpienie otwierające Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek
Trójmorze jest niezwykle cenną inicjatywą, która buduje wzrost znaczenia państwa naszego regionu w Unii Europejskiej i widać to coraz wyraźniej. Jako marszałek Sejmu przywiązuję olbrzymią rolę do dyplomacji parlamentarnej. Bardzo się cieszę z tego Kongresu, że ten komponent parlamentarny został wpleciony w to spotkanie. My, jako państwa należące do Trójmorza pielęgnujemy naszą wspólną tożsamość, mamy wiele wspólnych doświadczeń z przeszłości, ale przede wszystkim mamy ogromne poczucie potencjału, jaki tkwi w naszych państwach. Tego potencjału nie możemy zmarnować.
Moi koledzy, przewodniczący innych parlamentów, którzy nie należą do grupy państw Trójmorza, patrzą na tę inicjatywę z wielkim podziwem i doceniają to. Tym bardziej my, powinniśmy to doceniać. Dziękuję za to, że spotykacie się nie tylko tutaj, w Lublinie, to jest imponujące i pokazuje, że ta współpraca ma sens, że jest ważna i że trzeba zrobić wszystko, by inicjatywa Trójmorza rozwijała się jak najlepiej. Inicjatywie Trójmorza trzeba sprzyjać i ją umacniać. Ona nabiera rozpędu i widzimy to w działaniach naszych zagranicznych partnerów.
List okolicznościowy prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego
List okolicznościowy do uczestników spotkania skierował prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. List odczytała Beata Mazurek, poseł do parlamentu Europejskiego:
Tworzymy rodzinę narodów zamieszkujących przestrzeń wyznaczoną trzema morzami. Łączy nas wiele: z jednej strony pewna wspólnota losów oraz historycznych doświadczeń, wynikających w dużej mierze z położenia geopolitycznego, a z drugiej perspektywa na lepszą przyszłość. Zespala nas pragnienie, by nasze położenie, które dla większości państw Trójmorza nie było swego czasu zbyt szczęśliwe, stało się naszym atutem, odskocznią do dynamicznego rozwoju na osi północ-południe, do zacieśnienia współpracy infrastrukturalnej, energetycznej i gospodarczej, tym samym do zwiększenia znaczenia naszego regionu w Europie.
Mamy te same aspiracje i marzenia. Chcemy, by ziemie, które zamieszkują państwa Trójmorza były na trwale bezpieczną przestrzenią życia w godności, wolności, demokracji, zamożności i dostatku. Od kilki lat systematycznie zmierzamy w tym kierunku. Niestety, od ponad roku nad naszym regionem Europy zawisł ponury cień ze Wschodu. Jeżeli chcemy, by te nasze aspiracje stały się rzeczywistością musimy jak najmocniej wspierać bohatersko walczącą z barbarzyńskim, rosyjskim najazdem Ukrainę. Inaczej nie będziemy bezpieczni.