Konferencja prasowa. Bezpieczeństwo podczas strajku rolników
19.02.2024
Przygotowanie służb do zapewnienia bezpiecznego przebiegu strajku rolników było m.in. tematem briefingu prasowego wojewody lubelskiego Krzysztofa Komorskiego oraz wicewojewodów Wojciecha Wołocha i Andrzeja Maja. W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczył także dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, a także przedstawiciele służb mundurowych - Policji i WOT.
Wcześniej zwołane zostało posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W uzgodnieniu z przedstawicielami administracji niezespolonej, Policji i wojska zostało podjętych szereg decyzji i ustaleń, które mają przygotować służby do zapowiadanej sytuacji związanej z blokowaniem dróg. Jak poinformował wojewoda, zgłoszonych zostało 31 protestów.
Chcemy wychodzić naprzeciw oczekiwaniom protestujących. Protestować w naszym kraju każdy ma prawo. Naszym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa i godnych warunków, zarówno uczestnikom, organizatorom, jak i kierowcom
– mówi wojewoda Krzysztof Komorski.
W miejscach protestów podjętych zostało szereg działań. Od rana rozpoczęła się dystrybucja ciepłych napojów, kawy i herbaty dla kierowców i protestujących. Zabezpieczone zostało zaplecze sanitarne i medyczne. Pojawią się w razie potrzeby ambulanse. Wojewoda Komorski zaapelował o to, aby przy każdej blokadzie dróg zachować tzw. korytarz życia dla służb ratunkowych, by w razie nagłych przypadków bez problemu mogły dotrzeć na miejsce zdarzenia.
Bezpieczeństwo na drogach
Na terenie województwa w dniu jutrzejszym będzie zorganizowana sieć protestów organizacji rolniczych. Odbędą się one na drogach klasy S, drogach krajowych i wojewódzkich. Policja jest przygotowana na zwiększoną liczbę uczestników blokad. W uzgodnieniu KW Policji z GDDKiA zostaną wyznaczone objazdy i drogi alternatywne. Służby są w ciągłym kontakcie z organizatorami protestów.
Z apelem do strajkujących rolników zwrócił się zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Lublinie mł. insp. Olgierd Oleksiak, aby bez porozumienia z funkcjonariuszami, którzy będą zabezpieczać miejsca, nie wjeżdżali na drogi klasy S, drogi krajowe i wojewódzkie bez zablokowania tych dróg.
W każdym miejscu protestu będziemy obecni. Policjanci pionu ruchu drogowego i policjanci prewencji będą pomagać zarówno mieszkańcom naszego województwa, jak i przejeżdżającym przez teren naszego województwa
– zapewnia mł. insp. Olgierd Oleksiak.
I gorący apel do państwa, abyście stosowali się do zaleceń funkcjonariuszy, którzy będą na miejscu
Kontrole artykułów rolnych
Na granicy polsko-ukraińskiej wszelkie produkty pochodzenia rolnego poddawane są szczegółowej kontroli pod względem prawidłowości, zasadności wjazdu czy tranzytu z terenu Ukrainy.
Spośród sygnałów o nieprawidłowościach związanych z przewozem artykułów rolnych, które dotarły do służb wojewody nie potwierdził się dotychczas żaden przypadek. Zdarzały się sytuacje wykrycia np. pleśni w malinach, jednak wynikało to przede wszystkim z zaostrzenia procedury kontrolnej.
Służby fitosanitarne, weterynaryjne, celne i graniczne prowadzą stałe wnikliwe kontrole wynikające z przepisów prawa.
Jesteśmy naprawdę zdeterminowani do tego, aby kontrola na granicy była w pełni szczelna
– podkreśla wicewojewoda Wojciech Wołoch.
Ćwiczenia wojsk NATO
Od 7 lutego na terenie naszego kraju odbywają się międzynarodowe manewry wojskowe pod kryptonimem "Steadfast Defender 2024". W ramach tych ćwiczeń obywają się również ćwiczenia narodowe na placach i poligonach. W związku z tym planowane są przemieszczenia wojsk po drogach kraju oraz województwa lubelskiego. Obok protestów mogą pojawić się na drogach kolumny z ciężkim sprzętem wojskowym, co będzie dodatkowo przekładało się na swobodę przemieszczania się mieszkańców .