Konferencja prasowa dotycząca gry miejskiej „Przygoda z Tatą”
13.06.2023
W niedzielę, 18 czerwca, na terenie Starego Miasta w Lublinie odbędzie się gra miejska „Przygoda z Tatą”. Wydarzenie wpisuje się w program "Ojcostwo - Przygoda życia" i jest połączone ze świętowaniem Dnia Ojca. Gra odbędzie się w każdym województwie i da możliwość aktywnego spędzania czasu ojców z dziećmi. Zgłoszenia przyjmowane są do 16 czerwca.
Szczegóły przedsięwzięcia przedstawili podczas konferencji prasowej wojewoda lubelski Lech Sprawka, prezes Fundacji Smaki Kultury Robert Pływacz (realizator gry w województwie lubelskim) i dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie Albin Mazurek.
Jest to jeden z elementów wsparcia rodziny. W tle znajdują się kwestie związane z problemem demograficznym. Dlatego chodzi o tworzenie odpowiedniego klimatu, nie tylko w postaci różnych programów, np. Rodzina 500+, czy Maluch+, ale również pokazywania różnych form aktywności w obrębie rodziny, które zachęcałyby do poprawy stanu demografii. Różne formy próby wzbudzenia aktywności w tym zakresie są ku wielkiemu pożytkowi dla rodziny.
To już kolejna edycja gry miejskiej, której głównym realizatorem jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Konkurs na wyłonienie operatora tej gry miejskiej był ogłoszony 6 kwietnia. Zwycięzcą została Fundacja Smaki Kultury. Gra miejska rozpocznie się o godzinie 11, natomiast o godzinie 14 - piknik w parku obok Centrum Kultury. W ramach tego pikniku będzie m.in. koncert Łukasza Jemioły z zespołem i wręczenie nagród
– mówił wojewoda lubelski Lech Sprawka.
Mając w pamięci ubiegłoroczną edycję, którą mieliśmy przyjemność organizować, obserwowaliśmy całe rodziny, a zwłaszcza ojców, którzy mogli wziąć czynny udział w grze miejskiej i w pikniku. Widzieliśmy, jak to scala rodziny. Program jest podobny do poprzedniej edycji. Zaczynamy grą miejską, na terenie Starego Miasta, gdzie w różnych punktach będą przygotowanie zagadki, quizy i różne zadania do wykonania, które pozwolą nam wyłonić zwycięskie drużyny. Następnie przeniesiemy się na piknik do parku obok Centrum kultury. Wszystkie atrakcje są bezpłatne. Udział w zabawie należy zgłosić poprzez formularz, który udostępniamy na naszej stronie internetowej. Możemy przyjąć 150 rodzin. Wyznaczyliśmy termin przyjmowania zgłoszeń do czwartku, 16 czerwca.
- podkreślał prezes Fundacji Smaki Kultury Robert Pływacz.
Zasady gry miejskiej
W województwie lubelskim gra miejska „Przygoda z Tatą” odbędzie się na terenie Starego Miasta w Lublinie, w godz. 11.00-14.00.
Gra skierowana jest do drużyn rodzinnych, w których kapitanem będzie tata. Uczestnicy będą przemieszczali się po Starym Mieście jak po planszy, biorąc udział w rozwiązywaniu zagadek, odnajdywaniu miejsc, osób lub przedmiotów.
Kategorie:
- tata + starsze dzieci (14-18 lat)
- tata + młodsze dzieci (od urodzenia do 13 lat)
- zespoły mieszane (w skład zespołu wchodzą starsze i młodsze dzieci)
Wyłonienie zwycięzców
W grze zwycięży zespół, który zdobędzie największą liczbę punktów. W przypadku dwóch zespołów o tej samej ilości punktów zostanie przeprowadzona dogrywka. Nagrody za I, II i III miejsce oraz upominki dla wszystkich drużyn zostaną wręczone podczas pikniku rodzinnego (około godz. 17.00). Nagrodami głównymi w każdej z trzech kategorii będą vouchery do wykorzystania w Ośrodku Wypoczynkowym Leśna Ryba. Dodatkowo każda z drużyn na zakończenie wydarzenia weźmie udział w pikniku rodzinnym w Parku obok Centrum Kultury w Lublinie oraz otrzyma grę rodzinną "Pałacowy zawrót głowy".
Piknik rodzinny
Na zakończenie gry na terenie Parku przy Centrum Kultury, obok placu Lecha Kaczyńskiego odbędzie się piknik rodzinny. Podczas pikniku (około godz. 17.00), zostaną wręczone nagrody w grze miejskiej, a także zorganizowane zabawy animacyjne i warsztaty, w których będą mogły uczestniczyć całe rodziny. Jedną z atrakcji będzie koncert Łukasza Jemioły z zespołem.
„Ojcostwo – Przygoda życia”
Wydarzenie, zorganizowane zostało po raz trzeci w ramach programu „Ojcostwo – Przygoda życia”. Program wpisuje się w działania promujące pozytywny wizerunek ojcostwa i rodziny. To jeden z elementów długofalowej polityki prorodzinnej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, mającej na celu promocję i upowszechnianie kultury prorodzinnej.
Ogłoszenie Wojewody Lubelskiego z 6 kwietnia 2023 r.
Gra odbywa się w tym roku w formule konkursu ogłoszonego przez Wojewodę Lubelskiego. W ubiegłym roku Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej samo prowadziło ten konkurs. W tym roku zdecydowano się przenieść działania konkursowe na poziom wojewodów. Każdy wojewoda otrzymał na realizację tego zadania środki z rezerwy celowej z budżetu państwa i podejmował decyzję, w jaki sposób zorganizować to przedsięwzięcie. Jak większość urzędów wojewódzkich zdecydowaliśmy, że znajdziemy organizację wyłonioną w trybie konkursowym, która zrealizuje zadanie. Wierzymy, że to wydarzenie będzie sprzyjać budowaniu relacji rodzinnych
– mówił dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie Albin Mazurek.