W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja wojewody - protesty rolników i kontrole towarów rolnych

12.02.2024

Niekontrolowany przepływ artykułów rolno-spożywczych przez wschodnią granicę, sytuacja związana ze strajkami rolników w województwie lubelskim, a także zapewnienie bezpieczeństwa podczas ich przebiegu były tematami konferencji prasowej wojewody lubelskiego Krzysztofa Komorskiego.

konferencja prasowa dotycząca protestów rolniczych

Jesteśmy z polskimi rolnikami. Będziemy ich wspierać wszystkimi możliwymi narzędziami, jakie mamy. Będziemy weryfikować nadal każdy sygnał, który będzie do nas napływał, i ten oficjalny i ten nieoficjalny, bo i takie do nas spływają

zapewniał wojewoda.

W spotkaniu z dziennikarzami  uczestniczyli także wicewojewodowie Wojciech Wołoch oraz Andrzej Maj. O swoich działaniach poinformowali przedstawiciele służb mundurowych, administracji skarbowej, weterynaryjnej i sanitarno-epidemiologicznej oraz dyrektorzy Wydziału Środowiska i Rolnictwa oraz Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.

Incydenty w związku z protestami

Podczas odbywających się strajków rolników, sytuacja była napięta, dlatego nie obyło się bez incydentów. Policja wyjaśnia szczegóły zdarzenia, do którego doszło w niedzielę przed granicą z Ukrainą w Dorohusku. Osoby uczestniczące w proteście zerwały plomby celne z trzech ciężarówek i zostało wysypane zboże. W tej sprawie zostanie przeprowadzone postępowanie celne. Służby są w stałym kontakcie z policją, która prowadzi sprawę.

Na obecną chwilę gromadzimy materiały dowodowe. Po zebraniu materiału dowodowego, mam nadzieję, że to nastąpi jeszcze w dniu dzisiejszym, przekażemy te wszystkie materiały do prokuratury do oceny karno-prawnej

wyjaśniał z-ca komendanta wojewódzkiego Policji w Lublinie mł. insp. Olgierd Oleksiak.

Kontrole towarów rolnych

O przeprowadzanych kontrolach poinformował dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa Włodzimierz Kołton. W Wydziale Środowiska i Rolnictwa została uruchomiona specjalna linia telefoniczna dla osób, które zgłaszają zaobserwowane nieprawidłowości na granicy z Ukrainą. Dzięki otrzymanym sygnałom przeprowadzane zostały kontrole pszenicy, śruty słonecznikowej, wysłodków buraczanych transportowanych przez nasz kraj.

Oczekujemy od państwa jak najwięcej takich zgłoszeń, reagujemy błyskawicznie. Gdy otrzymujemy zgłoszenie, natychmiast Krajowa Administracja Skarbowa jest informowana. Wszystkie służby zaczynają działać. Współpracujemy również ze związkami zawodowymi. Związki zawodowe są zainteresowane współpracą w tym zakresie

– mówił dyrektor Kołton.

Kontrole cukru na granicy

Od piątku wykonywane są kontrole każdej przesyłki, która trafi na granicę, a  zawiera cukier i jest zgłoszona do kontroli.  Kontrole odbywają się jako kontrole bezpośrednie, czyli następuje ocena dokumentów, ocena organoleptyczna, pobierany jest również materiał do badania

- tłumaczyła Jolanta Korniszuk, lubelski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny. Jak zaznaczyła, dotychczas nieprawidłowości nie stwierdzono.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}