Spotkanie Lubelskiej Grupy Koordynacyjnej nt. pomocy dla uchodźców
27.06.2024
Wicewojewoda lubelski Andrzej Maj wziął w czwartek udział w kolejnym spotkaniu Lubelskiej Grupy Koordynacyjnej. Tematem rozmów była pomoc uchodźcom w województwie lubelskim.
Ten miesiąc dla naszego urzędu sporym wyzwaniem. Przygotowywaliśmy się do wprowadzenia nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Ten proces przygotowawczy, m.in. pod kątem organizacyjnym, nadal trwa. Jest wiele rzeczy, które ciągle się pojawiają, zwłaszcza jeżeli chodzi o wytyczne ministerstwa. Mieliśmy wiele spotkań, zarówno z samorządami, jak i z przedstawicielami ministerstwa
- powiedział wicewojewoda Andrzej Maj.
Mamy nadzieję, że uda się nam wprowadzić tę nowelizację w sposób spokojny, chociaż na pewno nie obejdzie się od jakichś incydentów, które mogą się pojawić. Dzisiaj będziemy o tym wszystkim rozmawiać. Urzędnicy Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego przedstawią wszystkie prace, które wykonaliśmy w ostatnim czasie
– dodał wicewojewoda lubelski, otwierając dzisiejsze spotkanie.
Więcej o nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa: Nowelizacja ustawy pomocowej z podpisem prezydenta.
Lubelska Grupa Koordynacyjna
Spotkania poświęcone kwestiom istotnym dla działań humanitarnych na rzecz uchodźców w Polsce odbywają się w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim cyklicznie w ramach Lubelskiej Grupy Koordynacyjnej.
Lubelska Grupa Koordynacyjna opiera się na wspieraniu i uzupełnianiu działań podejmowanych przez władze lokalne w obszarze reagowania humanitarnego.
Grupa ma na celu zapewnienie skutecznych i spójnych interwencji humanitarnych w ramach wsparcia Rządu RP, wzmocnienie koordynacji strategicznej i operacyjnej oraz wymiany informacji pomiędzy Wojewodą Lubelskim, władzami lokalnymi i organizacjami społeczeństwa obywatelskiego w województwie lubelskim, w tym Agencjami ONZ, międzynarodowymi i krajowymi organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami.
Działania mogą dotyczyć kwestii związanych z bezpieczeństwem, ochroną zdrowia, edukacją, zaspokajaniem podstawowych potrzeb, żywności, zakwaterowania, warunków sanitarnych i higienicznych, logistyki i pomocy pieniężnej.
Członkami Lubelskiej Grupy Koordynacyjnej są m.in. Bractwo Miłosierdzia im. św. Brata Alberta w Lublinie, Caritas Archidiecezji Lubelskiej, Caritas Archidiecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, Centrum Wolontariatu w Lublinie, Fundacja im. Leny Grochowskiej, Fundacja Jana Zamojskiego, Fundacja Nowy Staw, Instytut na Rzecz Państwa Prawa, Konsulat Generalny Ukrainy w Lublinie, Kuratorium Oświaty w Lublinie, Nadbużański Oddział Straży Granicznej, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie.