Lubelskie obchody Dnia Państwowego Ratownictwa Medycznego
13.10.2023
W Dniu Państwowego Ratownictwa Medycznego, wojewoda lubelski Lech Sprawka spotkał się z pracownikami Dyspozytorni Medycznej w Lublinie, by w dniu ich święta podziękować za profesjonalizm, odpowiedzialność i opanowanie w trudnych sytuacjach. Lubelskie obchody odbyły się w nowej siedzibie Dyspozytorni Medycznej i Centrum Powiadamiania Ratunkowego, oddanej do użytku w ubiegłym roku.
Wiem, jak trudna jest to praca, dlatego wdzięczności wobec Waszej pracy nie da się wyrazić słowami. Moją jedną z największych radości jest to, że dzisiaj świętujemy w nowej siedzibie, gdzie są skoncentrowane najważniejsze służby, to takie centrum ratownictwa. Zmiana tych warunków funkcjonowania jest wartością – to wyraz troski o Waszą sytuację socjalną i komfort pracy
– podkreślał wojewoda lubelski Lech Sprawka.
Rolą państwa jest zapewnienie odpowiednich warunków do Waszej pracy. Dzisiaj podczas tego święta warto powiedzieć, że dyspozytornia w Lublinie i to, w jaki sposób inwestujemy w sprzęt, czy w nowe inwestycje w szpitalnych oddziałach ratunkowych, jest dowodem na to, jak wspieramy tę cześć funkcjonowania państwa, która jest Waszym zadaniem, i z czego wywiązujecie się w sposób profesjonalny i empatyczny. Jeśli spojrzymy na statystyki na terenie całego kraju, to w Lublinie mamy 100 proc. szybkich, skutecznych interwencji. To, jak pracujecie jest wzorem dla innych regionów
– mówił obecny na uroczystości sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Artur Soboń.
Dyplomy Uznania Wojewody Lubelskiego
Osoby wyróżniające się profesjonalizmem i empatią w związku z obsługą zgłoszeń, uczestniczące w działaniach edukacyjnych związanych z zakresem pierwszej pomocy, wykonujące badania nad zachowaniem człowieka w sytuacji ekstremalnego stresu podczas obsługi zgłoszeń alarmowych i utrzymujące stabilność Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego zostały wyróżnione dyplomami uznania wojewody Lecha Sprawki.
Symboliczne podziękowania zostały przyznane 12. pracownikom dyspozytorni medycznej, psychologowi dyspozytorni medycznej i 2. administratorom wojewódzkim Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego.
Szczególnym momentem uroczystości było uhonorowanie Pani Malwiny, która wykazała się wzorową postawą w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia. Podziękowanie odebrała w obecności osób, którym pomogła.
Dyspozytorzy medyczni – lubelskie
Dyspozytorzy medyczni dysponują 93 zespołami ratownictwa medycznego. Obszar województwa podzielony jest na 4 rejony operacyjne przypisane 4 dyspozytorom dysponującym zespoły ratownictwa medycznego. Dodatkowo, współpracuje ze śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zlokalizowanym w bazie HEMS w Janowicach k/Świdnika.
Na każdej z pięciu zmian dyżuruje całodobowo 12 dyspozytorów z podziałem na 7 dyspozytorów przyjmujących zgłoszenia alarmowe oraz 4 dyspozytorów wysyłających. Na każdej zmianie całodobowo pełni dyżur główny dyspozytor medyczny i zastępca dyspozytora głównego. Są to osoby odpowiedzialne za prawidłowy przebieg dyżuru oraz sprawną logistykę w dysponowaniu zespołami ratownictwa medycznego z terenu województwa lubelskiego, a także za współpracę z wojewódzkim koordynatorem ratownictwa medycznego.
Dzień Państwowego Ratownictwa Medycznego
Dzień Państwowego Ratownictwa Medycznego został powołany Ustawą z 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Święto, obchodzone 13 października to dzień wszystkich pracowników związanych z Państwowym Systemem Ratownictwa Medycznego - lekarzy, pielęgniarek, ratowników i dyspozytorów medycznych.
To okazja do podziękowań wszystkim tym, którzy ratują ludzkie zdrowie i życie każdego dnia i wyrażenia wdzięczności za pracę pod presją czasu i w stresie, służbę obarczoną odpowiedzialnością.
Można się dzisiaj zastanawiać: Czyje to jest dzisiaj święto? Tych podmiotów, które dzisiaj mogą świętować, niezależnie komu podlegają – jest mnóstwo. To m.in. szpitalne oddziały ratunkowe, izby przyjęć, pogotowie ratunkowe. Ktoś musi regulować tym ruchem – to robią dyspozytorzy medyczni. Z kolei dyspozytorzy współpracują z drugą stroną: numerem 999 i 112.
Warto zwrócić uwagę, że jest jeszcze wojewódzki koordynator ratownictwa medycznego. Wtedy, kiedy nie dochodzi do porozumienia tych podmiotów wkracza wojewódzki koordynator. Z tego ogólnego przeglądu wynika, jak wiele podmiotów jest zaangażowanych
– mówił wojewoda Lech Sprawka.