W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Lubelskie obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa

08.05.2023

W celu upamiętnienia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami, 8 maja został ustanowiony Narodowym Dniem Zwycięstwa. Jednocześnie, ustawa z 24 kwietnia 2015 r. zniosła przewidziane dotychczas na 9 maja Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności oraz spowodowała utratę mocy dekretu z 8 maja 1945 r., który je wprowadził. W obchodach państwowego święta uczestniczyli wicewojewodowie lubelscy Robert Gmitruczuk i Bolesław Gzik. Wzięli oni udział w uroczystym apelu na Placu Litewskim w Lublinie. Apel poprzedziła msza św. sprawowana w intencji poległych, pomordowanych i zmarłych w wyniku działań II wojny światowej.

Narodowy Dzień Zwycięstwa

II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 r. napaścią Niemiec hitlerowskich na Polskę. Działania wojenne objęły kilka kontynentów. W walki było zaangażowanych kilkadziesiąt państw. Wojna zakończyła się podpisaniem aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec w Berlinie 8 maja 1945 r. o godz. 22.30 czasu środkowo-europejskiego. Działania wojenne zostały przerwane o godz. 23.01.

Historia nauczycielką życia

8 maja wspominamy Dzień Zwycięstwa. Tego dnia cieszono się na ulicach Londynu, Paryża, Rzymu i kilku innych europejskich, wyzwolonych stolic. Ale ten dzień na gruzach Warszawy, Łodzi, Poznania, czy innych miast dawnej II RP zapowiadał kolejną, straszliwą noc.  Jestem wdzięczny, że w imieniu wojewody lubelskiego, marszałka województwa lubelskiego i prezydenta Lublina, mogę podziękować Państwu za to, że kultywujecie pamięć, którą przekazywali nam nasi przodkowie – ofiary barbarzyńskiej II wojny światowej

mówił wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk.

Historia jest nauczycielką życia. Po to się jej uczymy, po to kultywujemy pamięć, by wyciągnąć z niej właściwe wnioski, właściwą lekcję. Po 78. latach, od zakończenia II wojny światowej, kolejne konflikty zbrojne i wojny dopadają nas w różnych częściach Europy i świata, teraz również w sąsiedniej Ukrainie. Dziękuję służbom mundurowym, wojsku, straży granicznej, policji i wielu innym za zabezpieczanie naszej granicy

  podkreślił Robert Gmitruczuk.

Trudna rocznica końca II wojny światowej

To bardzo trudna rocznica końca II wojny światowej. Było to gorzkie zwycięstwo dla Polaków. Czekaliśmy na pokonanie Niemiec, walczyliśmy z nimi od 1 września 1939 r. Ale od 17 września walczyliśmy również z drugim okupantem – okupantem sowieckim, który przyniósł nam nową zagładę po II wojnie światowej. O ile w Polsce mieliśmy nadzieję, że wolny świat upomni się o nas, że sojusznicy nas nie pozostawią, o tyle żołnierze polskich sił zbrojnych na Zachodzie i polscy oficerowie byli już świadomi, że zostaliśmy zdradzeni, że Polska została oddana sowietom.

Polakom nikt nie przyniósł wolności i zwycięstwa. Nie dość, że walczyliśmy o to w czasie II wojny światowej i nie mogliśmy się cieszyć tą wolnością tak jak wyzwolona Europa Zachodnia 8 maja 1945 r., to nadal musieliśmy walczyć o tę wolność. Walczyli Żołnierze Niezłomni i kolejni, wreszcie Ruch Solidarności, masowy ruch sprzeciwu.

Dzięki temu, że rozpoczęliśmy walkę o suwerenność 1 września, kolejne pokolenia wychowywane były właśnie w cieniu tych bohaterów z czasów II wojny światowej. Dlatego mogła wyrosnąć "Solidarność", która mogła doprowadzić do wyzwolenia Europy Środkowo-wschodniej, ale również do rozpadu Związku Sowieckiego. Polacy w tej części Europy nigdy nie pozwolili na zniewolenie. Byli gotowi umierać, walczyć, ale ostatecznie doprowadzić do wolności 

mówił dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie dr Robert Derewenda.

Zmieniona data święta

Od 1945 r. Dzień Zwycięstwa w Polsce obchodzony był 9 maja jako Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności. Zmiana nastąpiła w 2015 r., kiedy obchody święta zostały przeniesione na 8 maja. Prezes Instytutu Pamięci Narodowej skierował do Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej pismo z prośbą o zniesienie Narodowego Święta Zwycięstwa i Wolności. W kwietniu 2015 r. Sejm przyjął ustawę o święcie, które ma być obchodzone 8 maja.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}