Miejskie uroczystości upamiętniające wprowadzenie stanu wojennego w latach 1981-1983 w Chełmie
Miejskie uroczystości upamiętniające wprowadzenie stanu wojennego w latach 1981-1983 w Chełmie
2023-12-13 09:00
, Chełm
-
KIEDY
13 grudnia 2023 (środa)
godz 09:00
DODAJ DO KALENDARZA
-
GDZIE
Chełm
Opis wydarzenia
W Chełmie odbędą się miejskie uroczystości upamiętniające wprowadzenie stanu wojennego w Polsce w latach 1981-1983. W uroczystościach planowany jest udział wicewojewody lubelskiego Roberta Gmitruczuka.
Program uroczystości:
9.00 - msza św. w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego w bazylice pw. Narodzenia NMP w Chełmie
10.10 - złożenie kwiatów przy krzyżu upamiętniającym ks. Jerzego Popiełuszkę na Górze Chełmskiej
10.45 - złożenie kwiatów pod tablicą umieszczoną na murze Zakładu Karnego w Chełmie, poświęconą internowanym działaczom Solidarności z terenu miasta Chełm
***
13 grudnia 1981 r. został wprowadzony w Polsce stan wojenny. Decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego starano się zalegalizować dekretem Rady Państwa z 12 grudnia 1981 r. o stanie wojennym i uchwałą Rady Państwa w sprawie wprowadzenia stanu wojennego ze względu na bezpieczeństwo państwa. Uzasadniano go potrzebą przeciwdziałania chaosowi i anarchii, wywołanych postępowaniem radykalnych działaczy Solidarności. W intencji władz komunistycznych leżało zahamowanie wolnościowego zrywu Polaków i niedopuszczenie do demontażu systemu totalitarnego w Polsce.
W nocy z 12 na 13 grudnia wzięło udział ponad 30 tys. funkcjonariuszy MSW i ponad 70 tys. żołnierzy. Powołano Wojskową Radę Ocalenia Narodowego – niekonstytucyjny organ, pozbawiony realnej władzy, którą w rzeczywistości dzierżyła grupa partyjnych działaczy i wojskowych, skupiona wokół Wojciecha Jaruzelskiego. Internowano działaczy Solidarności i innych organizacji opozycyjnych. Zawieszono działalność związków zawodowych i innych organizacji, a także naukę w szkołach i na uczelniach. Wprowadzono cenzurę korespondencji, przerwano łączność telefoniczną, zmilitaryzowano najważniejsze zakłady pracy, wprowadzono godzinę milicyjną. Nie działała część kanałów telewizji i radia, nie wychodziła większość gazet.
Stan wojenny okupiony został ogromnymi kosztami społecznymi. Kilkadziesiąt osób zginęło w czasie pacyfikacji strajków i manifestacji lub padło ofiarą „nieznanych sprawców” z bezpieki. Około 10 tys. osób zostało internowanych, 12 tys. skazanych przez komunistyczne sądy, a ponad 200 tys. przez kolegia ds. wykroczeń. Ponad 2600 osób zostało zmuszonych do wyjazdu z kraju, najczęściej bez prawa powrotu. Wielu wyrzucono z pracy.
Organizatorzy
Prezydent Miasta Chełm