Msza św. i złożenie w kwaterze wojskowej prochów śp. Edwarda Henryka Lewińskiego-Grende ps. „Radek Michał”
Msza św. i złożenie w kwaterze wojskowej prochów śp. Edwarda Henryka Lewińskiego-Grende ps. „Radek Michał”
2023-10-26 10:00
Kaplica cmentarza rzymskokatolickiego , Lublin, ul. Lipowa 16
-
KIEDY
26 października 2023 (czwartek)
godz 10:00
DODAJ DO KALENDARZA
-
GDZIE
Kaplica cmentarza rzymskokatolickiego
Lublin, ul. Lipowa 16
Opis wydarzenia
26 października, o godz. 10.00, w kaplicy cmentarza rzymskokatolickiego w Lublinie odbędzie się msza św., a następnie złożenie w kwaterze wojskowej prochów śp. Edwarda Henryka Lewińskiego-Grende ps. „Radek Michał”. Uroczystość odbędzie się z udziałem asysty honorowej Wojska Polskiego. Pod koniec mszy św. zostanie odczytany list szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
W uroczystości planowany jest udział wicewojewody lubelskiego Bolesława Gzika.
Edward Henryk Lewiński-Grende kształcił się w Gimnazjum im. Hetmana Zamoyskiego. Pochodził z urzędniczej rodziny. Jego ojciec, legionista, był pracownikiem Wydziału Finansowego Urzędu Miasta Lublin. Po zajęciu Lublina przez niemieckiego okupanta wstąpił do NSZ, pracując równolegle w Urzędzie Miasta. Brał udział w akcjach zbrojnych na terenie Lublina. W 1942 r. wyjechał do Warszawy, gdzie był żołnierzem Oddziału Bojowego „Podkowa” – „Sztafeta” Delegatury Rządu na Kraj. Walczył w Powstaniu Warszawskim.
W czasie powstania był czterokrotnie ranny. Przebywał w szpitalu powstańczym na terenie budynku PKO w Warszawie. Po upadku powstania został wzięty do niewoli. Przez obóz przejściowy w Ożarowie został skierowany do obozu jenieckiego Fallingbostel XI-B, następnie przeniesiony do obozu w Dorsten oraz Krefeld. Podczas ewakuacji obozu udało mu się zbiec i 3 marca 1945 r. zameldował się w Departamencie Wojskowym US Army w München-Gladbach. 19 marca 1945 r. został ranny w wypadku samochodowym i przetransportowany samolotem do szpitala US Army w La Garche pod Paryżem, gdzie przebywał do 26 kwietnia 1945 r.
28 kwietnia zameldował się w Misji Wojsk w Paryżu i został skierowany do koszar w Bessieres. 15 maja udał się transportem wojskowym do Anglii, gdzie otrzymał przydział do lotnictwa. 15 października rozpoczął kurs Szkoły Podchorążych Piechoty Kawalerii Zmotoryzowanej w Szkocji. 5 maja 1946 r. ukończył szkołę w stopniu kaprala podchorążego. Został przydzielony do 2. Kompanii SPP, a 1 lipca do Komendy CWP. Następnie został przeniesiony do Biura Ewidencyjnego Polskiego Korpusu przysposobienia i Rozmieszczenia w Godalming Surrey.
Po wojnie osiadł w Wielkiej Brytanii. W 1958 r. zamieszkał w Bedfordshire. Kilkukrotnie odwiedzał Lublin i Warszawę. Zmarł 22 lutego 1995 r.
W 2021 r. został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.