Narodowe Święto Niepodległości - odezwa i program obchodów
03.11.2023
Wojewoda lubelski Lech Sprawka serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców województwa lubelskiego i gości do udziału w uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości w sobotę, 11 listopada 2023 r. w Lublinie. Wspólnie uczcijmy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Odezwa Komitetu Honorowego Obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada w Województwie Lubelskim
Mieszkańcy Lublina i Województwa Lubelskiego! Rodacy!
Narodowe Święto Niepodległości 11 Listopada - najważniejsze święto państwowe, to wyjątkowy dzień, przypominający nam o bohaterstwie tych, którzy podjęli heroiczną walkę o wolną Polskę, często oddając życie w myśl dewizy „Bóg, Honor, Ojczyzna”.
Dziś, w 105. rocznicę odzyskania niepodległości, składamy hołd wszystkim, którzy przyczynili się do odbudowania polskiej państwowości, wszystkim tym, którzy nie szczędząc trudu, z odwagą i niezłomnością walczyli o wolność. To dzięki nim 11 listopada 1918 roku Polska po 123. latach powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo. Mamy obowiązek pielęgnować pamięć o bohaterach narodowych, podkreślać wkład w dzieło odzyskania niepodległości ojców naszej wolności, mężów stanu, m.in. Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Romana Dmowskiego.
Bł. kard. Stefan Wyszyński mówił: „Dzisiaj często spotykamy się ze zjawiskiem opluwania własnego gniazda. Wszystko wskazuje na wielką potrzebę wołania o szacunek dla dziejów narodowych, dla trudów pokoleń, które minęły, dla ich ofiarnej krwi wylanej w walce o wolność ojczyzny. Ich praca, trud i ofiarne poświęcenie dało taki rezultat, że obecnie jesteśmy”. Zwycięstwo Polski, zostało okupione cierpieniem wielu pokoleń Polaków, było zapowiedzią kolejnych wyzwań, wymagających wyrzeczeń i ofiar. Powtarzam dziś za św. Janem Pawłem II: „Ziemio Polska, Ziemio trudna i doświadczona. Ziemio moja. Bądź pozdrowiona”.
Nasza Ojczyzna wielokrotnie stawiała czoła zaborcom, stając w obliczu ryzyka utracenia tożsamości narodowej, której zachowanie stało się ogniwem jednoczącym nasz Naród. W tym trudnym okresie nasi Rodacy kultywowali tradycje i pielęgnowali język polski - nasze skarby kultury. Język ojczysty jak podkreślał Czesław Miłosz „jest językiem, który łączy nas z naszymi przodkami i z przyszłymi pokoleniami”. Dążenie do niepodległości i zachowania tożsamości narodowej stały się motorem napędowym wielu bohaterskich działań i organicznej pracy, pozostając iskierką nadziei dla wycieńczonych niewolą Polaków.
Celebrowanie Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada, to nie tylko wspominanie heroicznych czynów naszych przodków. Jak podkreślał bł. ks. Jerzy Popiełuszko: „W Polsce życie jest ważne, nie tylko to, które istnieje w danym momencie, ale także to, które jest już zaplanowane w przyszłości, które jest pojęte jako możliwość, nadzieja, perspektywa”. Polska jest niepodległa, pozostając częścią wspólnoty międzynarodowej współpracuje z innymi krajami, jednocześnie dbając o pokój i bezpieczeństwo naszego kraju. Nasza niepodległość zobowiązuje nas do budowania silnego i sprawiedliwego państwa. Polska stoi w obliczu wielu zagrożeń, obserwujemy rywalizację potęg militarnych i ekonomicznych, sytuacja geopolityczna jest niestabilna i nie można wykluczyć eskalacji trwających już konfliktów międzynarodowych.
W tych trudnych czasach musimy, czerpiąc ze szlachetnej postawy naszych bohaterów, zachować rozwagę i być gotowym na podejmowanie odpowiedzialnych decyzji. Musimy umacniać nasz potencjał we wszystkich sferach, codzienną pracą budować siłę i dobrobyt naszego państwa. Nie możemy zaprzepaścić wysiłku pokoleń naszych Rodaków, którzy wywalczyli i odbudowali wolną Polskę. Swoją postawą mamy obowiązek dowodzić, że ich ofiara nie poszła na marne. Przed nami zadanie ustawicznego rozwoju w dziedzinach nauki, sztuki, kultury, gospodarki, troska o mądre i efektywne wykorzystanie zasobów naturalnych, ochronę dziedzictwa narodowego i rozbudowę infrastruktury. Wielkim wyzwaniem jest budowanie prestiżu i znaczenia Rzeczpospolitej Polskiej na arenie międzynarodowej. Polska ma szanse być jednym z liderów w wymiarze europejskim, ale również w wymiarze globalnym.
Pamiętajmy, że „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”. Dzisiaj słowa te wybrzmiewają ze szczególną siłą i skłaniają do refleksji, która powinna być udziałem wszystkich Polaków. Świętujmy z radością fakt, że jesteśmy częścią dumnego narodu, który wybił się na niepodległość.
Niech żyje wolna Polska! Cześć i chwała Bohaterom Niepodległej!
W imieniu Komitetu Honorowego Obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada
Lech Sprawka, Wojewoda Lubelski
Program obchodów w Lublinie
Lubelskie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpocznie uroczysta sesja Rady Miasta Lublin w Trybunale Koronnym, po której w Archikatedrze Lubelskiej zostanie odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny, a następnie na Placu Litewskim odbędzie się uroczysty apel z ceremoniałem wojskowym.
Szczegółowy program uroczystości:
godz. 9.00 - Uroczysta sesja Rady Miasta Lublin (Trybunał Koronny, Rynek 1))
godz. 10.00 - Msza św. w intencji Ojczyzny (Archikatedra Lubelska, ul. Królewska 10)
Przemarsz ulicami: Królewską i Krakowskie Przedmieście na Plac Litewski.
godz. 11.30 - Uroczysty apel z ceremoniałem wojskowym (Plac Litewski):
- złożenie meldunku dowódcy Garnizonu Lublin przez dowódcę uroczystości
- odegranie i odśpiewanie hymnu państwowego
- podniesienie flagi państwowej na maszt
- wystąpienie wojewody lubelskiego Lecha Sprawki
- apel pamięci i salwa honorowa
- złożenie kwiatów pod pomnikami Nieznanego Żołnierza i Marszałka Józefa Piłsudskiego
- odegranie melodii "Śpij Kolego..."
- salut armatni
- defilada kompanii honorowych
- złożenie meldunku o zakończeniu uroczystości
godz. 13.30 - Złożenie kwiatów pod tablicami upamiętniającymi
- Władysława Cholewę, delegata Rządu RP na województwo lubelskie i wojewodę lubelskiego w latach 1941-1944 (gmach Sądu Okręgowego, ul. Krakowskie Przedmieście 43)
- Jerzego Albina de Tramecourta, wojewodę lubelskiego w latach 1937-1939 (gmach Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, ul. Spokojna 4)
- Stanisława Witalisa Moskalewskiego, wojewodę lubelskiego w latach 1919-1926 (gmach Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, ul. Spokojna 4)
godz. 14.00 - Złożenie kwiatów na mogiłach legionistów (cmentarz wojenny przy ul. Białej)