W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Niech żyje Polska! - obchody Święta Wojska Polskiego w Lublinie

15.08.2023

W Lublinie odbyły się obchody Święta Wojska Polskiego oraz 103. rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. W uroczystościach wziął udział wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Obchody Święta Wojska Polskiego w Lublinie

Obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się od ceremonii złożenia wieńców przed pomnikami Nieznanego Żołnierza i Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Litewskim w Lublinie. Po niej, w archikatedrze lubelskiej została odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny. Centralne uroczystości z ceremoniałem wojskowym, apelem pamięci, wręczeniem aktów mianowania i odznaczeń oraz defiladą pododdziałów, odbyły się na Placu Zamkowym w Lublinie. Zwieńczeniem wspólnego świętowania był piknik wojskowy na błoniach pod Zamkiem Lubelskim, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Lublina i gości.

Podczas uroczystości wojewoda lubelski Lech Sprawka uhonorował dyplomem uznania z medalem kierownika Kliniki Chorób Wewnętrznych 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie płk. w st. spocz. prof. zw. dr. hab. n. med. Władysława Witczaka. Wyróżnienie zostało przyznane m.in. za: 

profesjonalizm, odpowiedzialność, sumienność i rzetelność w wypełnianiu obowiązków zawodowych, zaangażowanie w realizację codziennych zadań i wyznaczonych celów, empatię i wrażliwość na cierpienie drugiego człowieka, otaczanie opieką i wsparciem pacjentów i ich rodziny, dbałość o rozwój zawodowy poprzez podnoszenie kwalifikacji, wieloletnie wzorowe budowanie kultury organizacyjnej w Klinice Chorób Wewnętrznych 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie oraz dzielenie się wiedzą i doświadczeniem ze współpracownikami, a także za pielęgnowanie tradycji narodowej i Wojska Polskiego oraz pełną oddania służbę na rzecz bezpieczeństwa narodowego.

Przemówienie wojewody lubelskiego Lecha Sprawki

Drodzy żołnierze wszystkich stopni,

Drodzy pracownicy Wojska Polskiego!

W imieniu władz samorządowych województwa lubelskiego i obecnego wicemarszałka Zbigniewa Wojciechowskiego, władz samorządowych Miasta Lublina na czele z prezydentem Krzysztofem Żukiem, starosty lubelskiego Zdzisława Antonia i wójta gminy Radzyń Podlaski Wiesława Mazurka oraz w imieniu własnym oraz mieszkańców naszego miasta i województwa bardzo serdecznie w dniu Waszego święta pragnę Was pozdrowić.

15 marca 1923 roku, sto lat temu, konferencja ambasadorów Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch i Japonii na posiedzeniu w Paryżu uznała granice z Rosją i Litwą, zamykając w ten sposób proces kształtowania granic II Rzeczypospolitej. Wspominam to wydarzenie dlatego, że w zdecydowanej większości kształt tych granic to owoc wysiłku i ofiary Wojska Polskiego. W historii Polski bez trudu znajdziemy wiele przykładów takich wydarzeń, które składają się na chlubną historię oręża polskiego od czasów Mieszka I aż po ofiarę Żołnierzy Wyklętych. Największym triumfom towarzyszyły zawsze te wartości, które zapewniły zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Znakomicie oddaje to dwuwiersz:

Wiara i jedność – dały moc. Moc woli i ducha – dała zwycięstwo.

Wspomniana jedność to nie tylko jedność narodu, ale również ta jedność, o której mówił Józef Piłsudski 29 listopada 1918 roku podczas uroczystości powołania Polskiej Organizacji Wojskowej do Wojska Polskiego. A mówił tak:

Polska tworzy się w chaosie. W tym chaosie wojsko musi stanowić przykład szybkiego tworzenia porządku wewnętrznego i szybkiego organizowania się. Jeżeli my potrafimy połączyć cnoty, które kierują I Brygadą i Polską Organizacją Wojskową z cnotami, które daje długie wychowanie żołnierskie, zlać to w jedno harmonijne ciało, wtedy jedynie wytworzy się wojsko, do jakiego ja zawsze dążyłem. Wojsko czujące razem z narodem każde uderzenie, którego serce bije jednym tętnem z całym narodem, które od narodu żadną ścianą się nie oddziela, a zarazem jednak, żyjąc, stwarza przykład działania zgodnego i porządnego, przykład ładu i porządku, przykład pewności i siły. Tym w narodzie Wojsko Polskie być musi, do tego Wojsko Polskie dążyć musi.

Drodzy żołnierze wszystkich stopni i rodzajów sił zbrojnych, Wy już tacy jesteście. Doświadczyliśmy tego w ostatnich latach, latach różnych zagrożeń i sytuacji kryzysowych, tu w naszym województwie lubelskim w szczególności. W województwie, którego dotyczy zarówno kryzys na granicy polsko-białoruskiej, ale również to, co się dzieje w Ukrainie. Dzisiejsza noc, w sposób szczególny podkreśliła aktualne zadania Wojska Polskiego. Oto rakiety spadły na stolice dwóch obwodów bezpośrednio sąsiadujących z naszym województwem, uderzyły w Łuck i Lwów.

Byliście i jesteście zawsze blisko i zawsze gotowi do służby na rzecz Polski, na rzecz narodu i społeczności województwa lubelskiego. Dziękujemy Wam za to. Dziękujemy za poczucie bezpieczeństwa i pewność, że jak zajdzie potrzeba to obronicie naszą Ojczyznę, nasze granice. Równocześnie życzymy Wam wojskowego szczęścia, awansów i osobistej pomyślności.   

Zakończę słowami Józefa Piłsudskiego z wcześniej cytowanego przemówienia:

Koledzy! Zakończę okrzykiem, za który dziadowie i ojcowie umierali. Zakończę okrzykiem, za który nasi koledzy krwią serdeczną, krwią polską broczyli: Koledzy! Niech żyje Wojsko Polskie! Niech żyje Polska!

Zdjęcia (16)

{"register":{"columns":[]}}