Nowo przyjęci funkcjonariusze zasilili Lubelski Garnizon Policji
07.03.2023
Kilkudziesięciu nowo przyjętych policjantów Garnizonu Lubelskiego złożyło ślubowanie i odebrało legitymacje służbowe. W szeregach Policji powitali ich wojewoda lubelski Lech Sprawka i komendant wojewódzki Policji w Lublinie nadinsp. Artur Bielecki. Uroczysta zbiórka była także okazją do podziękowania funkcjonariuszom i pracownikom cywilnym za długoletnią służbę.
Przyjmujemy w poczet służb mundurowych kolejną, nową grupę funkcjonariuszy. Bardzo się z tego cieszę. Jest to służba niezmiernie ważna i istotna. Łatwo nie będzie, bo zadań jest mnóstwo, szczególnie w województwie lubelskim. Chciałbym podziękować, że podjęliście właśnie taką decyzję
– podkreślał Lech Sprawka.
Wstąpiliście do służby, która odgrywa niesamowicie ważną rolę w poczuciu bezpieczeństwa mieszkańców naszego województwa. Życzę, by ta praca przyniosła Wam wiele satysfakcji, zarówno tej zawodowej, jak i osobistej. Doskonałym miernikiem jakości pracy Policji jest m.in. stosunek mieszkańców do Policji. To zaufanie jest miarą autentycznej, właściwej oceny jakości służby policjantów. Dlatego życzę, byście doświadczali tego typu reakcji, bo to daje największą satysfakcję z wykonywanych zadań
– dodał wojewoda lubelski.
Odznaczenia dla funkcjonariuszy za długoletnią służbę
Podczas spotkania funkcjonariusze i pracownicy cywilni z długim stażem pracy odebrali Medale za Długoletnią Służbę. Postanowieniem Prezydenta RP odznaczenia zostały przyznane za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej.
Gratuluję tego, że znaleźliście uznanie w oczach wnioskodawcy. To oznacza, że rzeczywiście poziom wykonywanych zadań jest na najwyższym poziomie. Dziekuję za wsparcie, którego udzielacie administracji rządowej. Pomimo tylu trudnych uwarunkowań udało się utrzymać poczucie bezpieczeństwa
– mówił wojewoda lubelski.
To zestawienie nie jest przypadkowe. Te uhonorowania są przykładem dla początkujących funkcjonariuszy. Jeżeli będziecie wykonywać wzorowo i wyjątkowo sumiennie swoje obowiązki, wtedy i Was spotka tego typu uhonorowanie
– dodał Lech Sprawka.
Wypełnianie słów złożonej roty ślubowania
Zgodnie z art. 27 pkt. 1 Ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, przed podjęciem służby policjant składa następujące ślubowanie:
„Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję: służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia.
Wykonując powierzone mi zadania, ślubuję pilnie przestrzegać prawa, dochować wierności konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej, przestrzegać dyscypliny służbowej oraz wykonywać rozkazy i polecenia przełożonych.
Ślubuję strzec tajemnic związanych ze służbą, honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej”.
Warunki, które trzeba spełnić, by zostać policjantem
Służbę w Policji może pełnić: obywatel polski, o nieposzlakowanej opinii, nieskazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, korzystający z pełni praw publicznych, posiadający co najmniej średnie wykształcenie lub średnie branżowe, posiadający zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować, dający rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.