W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody 100. rocznicy urodzin profesora Rudolfa Probsta wraz z uroczystym odsłonięciem „Ławeczki profesora Rudolfa Probsta” w Radzyniu Podlaskim

Obchody 100. rocznicy urodzin profesora Rudolfa Probsta wraz z uroczystym odsłonięciem „Ławeczki profesora Rudolfa Probsta” w Radzyniu Podlaskim
2023-03-23 10:00
 

I Liceum Ogólnokształcące w Radzyniu Podlaskim, Radzyń Podlaski ul. Partyzantów 8 
  • KIEDY

    23 marca 2023 (czwartek)

    godz 10:00

    DODAJ DO KALENDARZA
  • GDZIE

    I Liceum Ogólnokształcące w Radzyniu Podlaskim

    Radzyń Podlaski ul. Partyzantów 8

Opis wydarzenia

W I LO w Radzyniu Podlaskim odbędą się obchody 100. rocznicy urodzin profesora Rudolfa Probsta. Wydarzeniu będzie towarzyszyło uroczyste odsłonięcie „Ławeczki profesora Rudolfa Probsta”. W wydarzeniu planowany jest udział wicewojewody lubelskiego Roberta Gmitruczuka.

Program uroczystości:

10.00 - okolicznościowe spotkanie w sali gimnastycznej I LO

  • wręczenie dyplomów i nagród laureatom konkursu oraz stypendium im. prof. Rudolfa Probsta
  • wystąpienia okolicznościowe zaproszonych gości, w tym wicewojewody Roberta Gmitruczuka

11.00 - 11:30 - odsłonięcie „Ławeczki prof. Rudolfa Probsta” na skwerze przed szkołą


Rudolf Probst urodził się 23 marca 1923 r. w Jaśliskach (powiat sanocki). Był żołnierzem ZWZ-AK, łącznikiem i kolporterem prasy konspiracyjnej. Od listopada 1943 do czerwca 1944 r., na rozkaz Armii Krajowej, pracował jako tłumacz w sanockiej placówce Gestapo. Przekazując informacje o planowanych aresztowaniach i łapankach, uratował dziesiątki osób związanych z polskim ruchem oporu. Przekazał też polskiemu podziemiu gestapowska listę konfidentów. Po zakończeniu II wojny światowej Rudolf Probst wyjechał do Siedlec, gdzie odnalazł rodziców. W 1946 r. zamieszkał w Lublinie, zdał maturę i rok później rozpoczął studia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UMCS. W 1949 r. podjął pracę w Tarnogórze jako nauczyciel biologii i chemii. W latach 1951-55 pracował w szkole w Grabowcu, w tym przez ostatnie dwa lata na stanowisku dyrektora. Następnie przeniósł się do Radzynia Podlaskiego, gdzie rozpoczął pracę w liceum. Był nauczycielem biologii, języka niemieckiego i pełnił funkcję dyrektora szkoły (1959-1963). W tych też latach za sprawą dyrektora Rudolfa Probsta został zbudowany obecny gmach liceum przy ul. Partyzantów 8. Był współzałożycielem i pierwszym prezesem Oddziału PTTK w Radzyniu Podlaskim (1972 r.), a także założycielem Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego PTTK nr 21 przy radzyńskim liceum (1975 r.). W latach 90. XX wieku wstąpił do Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i był wiceprezesem radzyńskiego koła tej organizacji. Został odznaczony m.in. Krzyżem Partyzanckim (1971 r.), Złotym Krzyżem Zasługi (1981 r.), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1986 r.) i Krzyżem Armii Krajowej (1998 r.). Rudolf Probst zmarł 13 lutego 2015 r. Został pochowany na cmentarzu komunalnym w Radzyniu Podlaskim.

Organizatorzy

  • I Liceum Ogólnokształcące w Radzyniu Podlaskim
  • Stowarzyszenie Przyjaciół I LO w Radzyniu Podlaskim
  • Radzyński Ośrodek Kultury
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Radzyniu Podlaskim
  • MOSiR w Radzyniu Podlaskim
{"register":{"columns":[]}}