Obchody Narodowego Święta Chrztu Polski
14.04.2023
W celu upamiętnienia chrztu przyjętego przez Polskę w 966 r., dzień 14 kwietnia został ustanowiony przez Sejm RP Narodowym Świętem Chrztu Polski. W tym roku przypada 1057. rocznica przełomowego wydarzenia, które dało początek polskiej państwowości. W obchodach państwowego święta uczestniczyli wojewoda lubelski Lech Sprawka, wicewojewoda Robert Gmitruczuk i dyrektor generalny Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego Agata Grula.
Dzisiejsze święto jest najważniejszym świętem, spośród wszystkich świąt związanych ze świętami narodowymi. Polska jest jedynym krajem, gdzie akt państwowotwórczy jest równoznaczny z aktem religijnym, w postaci przyjęcia chrztu przez Mieszka I. Jest to wyjątkowa sytuacja budowania tożsamości, gdzie budowanie tożsamości narodowej jest równoległe z budowaniem tożsamości religijnej. Niezmiernie ważne jest, aby ten dzień służył budowaniu i wzmacnianiu poczucia tej tożsamości
– podkreślał wojewoda lubelski Lech Sprawka.
Doniosłość decyzji Mieszka I
Dzień 14 kwietnia został ustanowiony Świętem Chrztu Polski na mocy ustawy z 22 lutego 2019 r. „W celu upamiętnienia chrztu Polski, datowanego na 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, uznawanej za początek Państwa Polskiego, ustanawia się dzień 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski” – głosi ustawa. Dokument o ustanowieniu święta państwowego podpisał Prezydent RP Andrzej Duda.
Lubelskie obchody narodowego święta
Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w archikatedrze lubelskiej, w której uczestniczyła Agata Grula, dyrektor generalny Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie. Następnie, wojewoda lubelski Lech Sprawka wziął udział w ceremonii złożenia kwiatów pod Krzyżem Misyjnym na Placu Katedralnym.
„Ukształtowało nas chrześcijaństwo – 1057. rocznica Chrztu Polski”
W ramach obchodów święta odbyła się też konferencja dla młodzieży pn.: „Ukształtowało nas chrześcijaństwo – 1057 rocznica Chrztu Polski” zorganizowana w siedzibie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.
Zwracając się do młodzieży uczestniczącej w konferencji wojewoda Lech Sprawka mówił:
Bieg zdarzeń sprawił, że jesteście bezpośrednimi świadkami tego, co się dzieje w tej chwili na Ukrainie. Gościmy w Polsce wielu uchodźców. Chociażby obserwując losy Waszych rówieśników widzicie, z jakim dramatem oni się w tej chwili zetknęli. Widzicie, co oznacza zagrożenie wojną oraz zagrożenie utratą niepodległości i suwerenności.
To święto jest elementem przywołującym początek państwa, w powiązaniu z aktem religijnym, jako niezbędnym elementem budowania tożsamości. To jest oczywiste. Jest wołaniem o obronę tej tożsamości.
Swoistym godłem Polski jest krzyż. Ten symbol jest związany z powstaniem państwa i nie powinien nikomu przeszkadzać w żadnej przestrzeni publicznej. Niech ta konferencja będzie kolejnym elementem w procesie obrony i budowania tożsamości
– podkreślał Lech Sprawka.