Ośrodki, w których mogą odbywać się turnusy rehabilitacyjne
Wydawanie zawiadomień o wpisie do rejestru ośrodków, w których mogą odbywać się turnusy rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych korzystających z dofinansowania Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Niezbędne dokumenty
Chcąc uzyskać wpis do rejestru ośrodków, w których mogą odbywać się turnusy rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych korzystających z dofinansowania PFRON należy złożyć wniosek o wpis do rejestru ośrodków, w których mogą odbywać się turnusy rehabilitacyjne rehabilitacyjnych.
Do wniosku należy dołaczyć następujące załączniki:
- dokument potwierdzający, że wniosek o wpis do rejestru ośrodków został złożony przez właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości, w której zlokalizowany jest ośrodek, albo prowadzącego ośrodek (np. odpis zwykły księgi wieczystej);
- opinia samorządu województwa (Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego);
- kopia umów z podmiotami umożliwiającym korzystanie z zaplecza rekreacyjno-wypoczynkowego oraz do prowadzenia zajęć sportowych, spełniającego warunki określone w ust. 1 pkt 4 rozporządzenia w sprawie turnusów rehabilitacyjnych – w przypadku niezawierania umów należy uzasadnić zasady korzystania z obiektów położonych poza terenem ośrodka oraz, czy korzystanie z ww. obiektów jest niezbędne do prowadzenia zajęć wskazanych we wniosku – dotyczy.
Co musi posiadać ośrodek
Ośrodek musi posiadać:
- bazę noclegową i żywieniową umożliwiającą realizację turnusu dla co najmniej 20-osobowej, zorganizowanej grupy osób niepełnosprawnych, wraz z niezbędnymi opiekunami i kadrą;
- zaplecze do realizacji programów turnusów oraz aktywnych form rehabilitacji, w tym prowadzenia zajęć mających na celu poprawę psychofizycznej sprawności uczestników turnusów i zajęć wypoczynkowych oraz zaplecze do przeprowadzenia zabiegów fizjoterapeutycznych w przypadku turnusów z programem zawierającym takie zabiegi oraz innych zajęć, wynikających z programu turnusu;
- zaplecze do realizacji zajęć kulturalno-oświatowych;
- zaplecze rekreacyjno-wypoczynkowym;
- gabinet lekarski lub zabiegowy wyposażony w umywalkę z bieżącą wodą, leżankę lekarską, wagę lekarską, aparat do mierzenia ciśnienia oraz podstawowy zestaw do udzielania pierwszej pomocy.
Obiekty, pomieszczenia, infrastruktura i otoczenie (teren) ośrodka muszą być dostępne dla osób niepełnosprawnych – warunki określone w § 15 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia w sprawie turnusów rehabilitacyjnych.
Kto może złożyć wniosek
Właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości, w której zlokalizowany jest ośrodek, albo prowadzącego ośrodek.
Kontakt i miejsce złożenia wniosków
Wniosek o wpis do rejestru ośrodków rehabilitacyjnych wraz z załącznikami złóż do właściwego terytorialnie samorządu województwa – Samorząd Województwa Lubelskiego.
Dokumenty możesz wysłać pocztą na adres:
Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie
ul. Artura Grottgera 4, 20-029 Lublin
lub złożyć osobiście w Kancelarii Ogólnej – parter, ul. Artura Grottgera 4.
Istnieje możliwość złożenia wniosku w formie elektronicznej za pośrednictwem Portal Informacyjno-Usługowego (PIU) Emp@tia - ON-2 wniosek o wpis do rejestru ośrodków, w których mogą się odbywać turnusy rehabilitacyjne.
Bezpośrednią informację możesz uzyskać pod numerem telefonu: (81) 742 42 64, (81) 742 4 449 lub w pokoju nr 11 Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie przy ul. Spokojnej 4.
Informacje dodatkowe
Wpis do rejestru ośrodków, w których mogą odbywać się turnusy rehabilitacyjne nadaje się na okres 3 lat.
Ośrodek, który uzyskał wpis do rejestru, jest obowiązany do niezwłocznego powiadomienia Wojewody o każdej zmianie warunków stanowiących podstawę uzyskania wpisu do rejestru.
Wojewoda wykreśla ośrodek z rejestru w przypadku:
- niespełnienia warunków określonych w rozporządzeniu w sprawie turnusów rehabilitacyjnych;
- uniemożliwienia kontroli organizatora turnusu.
Materiały
Wniosek o wpis do rejestru ośrodków, w których mogą odbywać się turnusy rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych korzystających z dofinansowania Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób NiepełnoprawnychPodstawa prawna
Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 listopada 2007 r. w sprawie turnusów rehabilitacyjnych