W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Otwarcie wysokospecjalistycznego laboratorium medycznego w Lublinie

16.03.2023

Przy ul. Witolda Chodźki w Lublinie zostało oficjalnie otwarte wysokospecjalistyczne laboratorium medyczne, zlokalizowane w nowej siedzibie Diagnostyka Oddziału Lublin. Spotkanie uzupełniły wykłady „Granice Diagnostyki Laboratoryjnej” i „Diagnostyka w czasach po pandemii COVID19”. W uroczystości otwarcia uczestniczył wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Otwarcie wysokospecjalistycznego laboratorium medycznego w Lublinie

Dziękuję za wzbogacenie bazy diagnostycznej, dostępnej na terenie województwa lubelskiego. Jesteście świadczeniodawcami, którzy odgrywają ogromną rolę w zakresie profilaktyki. Dziękuję, że wzmacniacie fundament, na którym ta profilaktyka może być budowana

– podkreślał wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Na terenie województwa lubelskiego nie mieliśmy żadnego laboratorium, które badałoby obecność koronawirusa. Nasze próbki były na Podkarpaciu, albo w Warszawie. Pierwsze laboratorium, które rozpoczęło wykonywanie tych badań to Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna

– mówił wojewoda lubelski.

Drugim, trudnym okresem to przełom października i listopada, kiedy była II fala i gdzie część laboratoriów bazowała na technologiach amerykańskich i przerwał się łańcuch dostaw, jeśli chodzi o testy, bądź preparaty. Wtedy część laboratoriów, która pracowała na tych technologiach nie była w stanie realizować tych badań, a jeśli nawet realizowała, to na znacznie mniejszą skalę. Zmuszeni byliśmy wtedy szukać laboratorium znowu poza województwem, które uzupełniłoby te potrzeby. Znaleźliśmy w Gdańsku, to była bardzo trudna sytuacja

– dodał wojewoda Lech Sprawka.

Historia Diagnostyki Lublin

Historia Diagnostyki Lublin rozpoczęła się 31 grudnia 2008 r., kiedy Top-Lab Sp. z o.o. przy ul. Topolowej 7 zaczął działać jako spółka. 1 stycznia 2010 r. Top-Lab Sp. z o.o. został włączony w struktury sieci laboratoriów Diagnostyka Sp. z o.o. jako Oddział Lublin. W 2014  laboratorium przeniosło się z ul. Topolowej 7 do nowej siedziby przy ul. Wigilijnej 12 w Lublinie. W obecnej lokalizacji, przy ul. Witolda Chodźki 10a rozpoczęło pracę od 16 stycznia br. 

Poczekalnia przystosowana do indywidulanych potrzeb i nawet 5 mln badań rocznie

W budynku  przy Chodźki, poza nowoczesnym laboratorium znajduje się także punkt pobrań z jedną z największych w Polsce poczekalni przystosowanych do zaspokojenia indywidualnych potrzeb pacjentów. Oddział Lubelski prowadzi aktualnie 6 laboratoriów na terenie województwa, m.in. w Zamościu, Rykach, Świdniku i Szczebrzeszynie. Na co dzień współpracuje z wieloma podmiotami medycznymi, takimi jak przychodnie, szpitale, czy indywidualne praktyki lekarskie, wykonując na ich zlecenie ponad 4 mln badań rocznie.  Nowe, powiększone laboratorium analityczne w Lublinie będzie mogło wykonać rocznie nawet 5 mln badań.

Powierzchnia laboratorium centralnego wynosi obecnie 1250 m2.  Znajdują się w nim pracownie analityki ogólnej, biochemii i  immunochemii, hematologii z koagulologią (procesy krzepnięcia krwi) oraz alergologii. 1 kwietnia 2023 r. zostanie uruchomiona także pracownia mikrobiologii wraz z pracownią biologii molekularnej.

Innowacyjne technologie i sprzęt światowych liderów

Diagnostyka , pragnąc zaoferować swoim pacjentom usługi najwyżej jakości, korzysta  z innowacyjnych technologii i sprzętów światowych liderów branży diagnostycznej. Laboratorium zostało wyposażone w najnowocześniejsze rozwiązanie procesów analitycznych firm Roche, Sysmex czy Siemens. Są to rozwiązania modułowe: tzw. sortery  – rozdzielacze próbek oraz zaawansowane technologicznie urządzenia do ich analizy, które w wysokim stopniu usprawnią pracę diagnostów laboratoryjnych, zastępując manualne procesy – automatycznymi.

Wszystkie urządzenia laboratoryjne mają podajniki próbek, co bardzo ułatwia i przyśpiesza obsługę laboratorium. Pracy urządzeń towarzyszy pełny monitoring informatyczny za pomocą systemu informatycznego e-Lab, który daje możliwość zarówno bezpośredniego śledzenia statusu pracy, jak i czuwania nad prawidłową procedurą kontroli jakości, zapewniając pełne bezpieczeństwo i wiarygodność wykonywanych analiz. Znacznie przyspiesza też czas wydania wyników badań.

Rozwiązania modułowe firmy Roche dają możliwość połączenia ich w pełni zautomatyzowaną linię technologiczną, co Oddział Lubelski planuje zrealizować do końca bieżącego roku. Laboratorium centralne w Lublinie ma wdrożony System Zarządzania Jakością, posiada certyfikat ISO 9001 i przygotowuje się do wdrożenia akredytacji ISO 15189. W nowoczesnej pracowni alergologii wykonywanych jest około 20 różnych paneli alergologicznych oraz test ALEX - panel alergenów molekularnych wykrywający wszystkie istotne źródła uczulenia dla około 300. alergenów.

Lubelski Oddział sieci Diagnostyka

Oddział działa na Lubelszczyźnie od 2009 r. W jego strukturze oprócz 6 laboratoriów, działają także 42 punkty pobrań, zlokalizowane m.in. w Lublinie, Zamościu, Hrubieszowie, Świdniku, Puławach, Dęblinie, Chełmie, Białej Podlaskiej, Szczebrzeszynie, Biłgoraju, Rykach, Terespolu, Łukowie, czy Radzyniu Podlaskim.

Diagnostyka zatrudnia w województwie lubelskim 350  pracowników, wśród których jest 90  diagnostów laboratoryjnych. W 2022 r. z usługi badań laboratoryjnych w Punktach Pobrań Diagnostyki skorzystało 353 396 pacjentów, zleceń na badania było 819 762.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}