Posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego
15.02.2023
Pod przewodnictwem wojewody lubelskiego Lecha Sprawki w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
Podczas posiedzenia została omówiona bieżąca sytuacja na polsko-białoruskich przejściach granicznych na terenie województwa lubelskiego (Terespol i Kukuryki-Kozłowicze), w związku z zamknięciem od 10 lutego 2023 r. polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Bobrownikach na terenie województwa podlaskiego. Podjęto także kwestie prognozowanego wzrostu poziomu wód na rzekach województwa lubelskiego.
W posiedzeniu wzięli udział wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, dyrektor generalny Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie Agata Grula, kierownictwo i przedstawiciele służb, inspekcji i straży z terenu województwa lubelskiego oraz pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego LUW.
Wojewoda lubelski i Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie oraz podległe mu służby na bieżąco monitorują sytuację w rejonie czynnych przejść drogowych w Kukurykach (ruch towarowy) i w Terespolu (ruch osobowy). Konkretne działania będą podejmowane na adekwatnie do pojawiających się potrzeb.
Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej na terenie województwa lubelskiego
Na przejściu drogowym w Terespolu obsługującym ruch osobowy, ruch wyjazdowy z Polski wzrósł o około 20% w stosunku do czasu sprzed zamknięcia przejścia granicznego w Bobrownikach. Zwiększenie ruchu nie determinuje kolejek utrzymujących się w trybie stałym, a odprawy samochodów osobowych i autokarów odbywają się na bieżąco. Kolejki odnotowywane są na kierunku wjazdowym do Polski od strony Białorusi, ale nie ma to wpływu na sytuację na terenie Polski.
Natomiast, na przejściu granicznym w Kukurykach na kierunku wyjazdowym z Polski, około 11% pojazdów ciężarowych przekierowanych jest z Bobrownik. Przepustowość przejścia granicznego uzależniona jest od możliwości strony białoruskiej. Kolejka pojazdów przed terminalem utrzymuje się na odcinku kilku km.
Na podstawie analizy ruchu, służby podejmujące działania w obszarze przejścia granicznego nie przewidują, aby kolejka w najbliższym czasie miała eskalować do sytuacji, jaka w zakresie natężenia ruchu na drogach publicznych była odnotowywana wcześniej. Służby nie odnotowały naruszeń przepisów transportu. Na bieżąco prowadzone są także odprawy celne oraz podejmowane są działania Policji mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa i płynności ruchu na drogach dojazdowych do przejść granicznych.
Stan wód na rzekach województwa lubelskiego
Jak potwierdza Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie, od kilku dni odnotowywane są znaczące spadki poziomu wód we wszystkich ciekach na terenie województwa lubelskiego. Pomimo tego prowadzony jest stały monitoring sytuacji wodnej. Na terenie administrowanym przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie i w Warszawie nie mają ostrzeżeń hydrologicznych czy meteorologicznych. Ten trend spadkowy najprawdopodobniej zostanie utrzymany. Na terenie województwa lubelskiego zostały przekroczone stany ostrzegawcze na trzech punktach wodowskazowych na rzece Bug – Dorohusk i Krzyczew oraz na rzece Krzna – w Malowej Górze. Dotychczasowe wystąpienia wód miały miejsce na naturalnych terenach rozlewiskowych. Sytuacja jest stabilna.