W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prawa młodych obywateli w Polsce. Konferencja informacyjno-dydaktyczna

22.10.2024

Prawa młodych obywateli w Polsce. To temat konferencji informacyjno-dydaktycznej organizowanej przez Lubelski Urząd Wojewódzki oraz Kuratorium Oświaty w Lublinie, która odbyła się we wtorek w Sali Błękitnej LUW.

Prawa młodych obywateli w Polsce. Konferencja informacyjno-dydaktyczna

W trakcie spotkania mówiono także o zmianach w polskim systemie oświaty. Gośćmi specjalnymi były Panie Katarzyna Lubnauer i Joanna Mucha, pełniące funkcję sekretarzy stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

W konferencji uczestniczyli nauczyciele, wychowawcy i dyrektorzy placówek oświatowych z naszego regionu.

Chcemy uczulić Państwa na tematy związane z prawami młodych obywateli w Polsce. Żebyście mogli w swoich środowiskach, w swoich szkołach powziętą dziś wiedzę przekazać i zwrócić na to szczególną uwagę. Te prawa są często pomijane. A gdzie je przekazywać, jeśli nie szkole. Młodzi ludzie muszą być świadomi swoich obowiązków, ale także swoich praw

– powiedział wicewojewoda lubelski Andrzej Maj, otwierając spotkanie.

Kiedyś byłem na konferencji zatytułowanej „Nie ma dzieci, są ludzie”. Pamiętajmy, że młody człowiek, który nie ma jeszcze praw wyborczych czy niektórych obywatelskich, przede wszystkim jest człowiekiem. Dziś od przedstawicieli policji czy Ministerstwa Sprawiedliwości dowiemy się ciekawych rzeczy, a potem pomoże nam to rozwiązywać pewne problemy czy różne sytuacje

– dodał lubelski kurator oświaty Tomasz Szabłowski.

W trakcie konferencji st. asp. Sylwia Niedźwiedź z Wydziału Prewencji lubelskiej policji mówiła o odpowiedzialności prawnej nieletnich. Poruszyła również temat przemocy w rodzinie oraz przemocy rówieśniczej.

Z kolei Jacek Michałowski, doradca Ministra Sprawiedliwości ds. społecznych, mówił o edukacji konstytucyjnej, czyli o tym jak rozmawiać o konstytucji z młodzieżą.

W drugiej części dzisiejszego spotkania Katarzyna Lubnauer i Joanna Mucha, pełniące funkcję sekretarzy stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, mówiły o zmianach wprowadzanych w polskim systemie oświaty.

Wyjaśniały zmiany wprowadzane w podstawie programowej, zmiany dotyczące podręczników i niektórych przedmiotów, ale poruszyły także tematy związane z płacami nauczycieli.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}