Realizacja Projektu „Przyjazny i bezpieczny urząd III” – konferencja prasowa
28.04.2023
Bezpieczna przystań. Projekt „Przyjazny i bezpieczny urząd III” był tematem konferencji prasowej. Wojewoda Lech Sprawka podziękował Wydziałowi Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców za jego realizację, a Fundacji Nowy Staw za przyjęcie roli operatora programu. Został też zaprezentowany spot, w którym zachęcono do skorzystania z oferty punktów informacyjno-doradczych na terenie województwa lubelskiego. Beneficjentami projektu są obywatele Ukrainy i innych krajów trzecich. Obecnie, w miejscach stałego zakwaterowania przebywa 3 700 uchodźców z Ukrainy.
Spotkanie odbyło się w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie. Uczestniczyli w nim wojewoda lubelski Lech Sprawka, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców i główny koordynator projektu „Przyjazny i bezpieczny urząd III”, współfinansowanego z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji Angelika Konaszczuk, zastępca dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców i merytoryczny koordynator projektu Aneta Tkaczyk, a także prezes Europejskiego Domu Spotkań Fundacji Nowy Staw Agata Dziubińska-Gawlik.
Początek 2022 r. to tragiczny moment w życiu Ukrainy i roztaczający się klimat przede wszystkim na kraje sąsiadujące. Szczególną rolę w tym procesie odegrała Polska, przyjmując już od pierwszego dnia wojny pierwszych uchodźców, w czterech punktach recepcyjnych: Lubyczy Królewskiej, Horodle, Dołhobyczowie i Dorohusku. Od 24 lutego 2022 r. przez województwo lubelskie przewinęło się ponad 3,5 mln uchodźców. W miejscach stałego zakwaterowania w tej chwili mamy około 3 700 uchodźców z Ukrainy, pozostali weszli w proces usamodzielnienia się
Dla tej całej populacji dedykowana jest Bezpieczna Przystań. Projekt „Przyjazny i bezpieczny urząd III”. Szczególną troską otaczamy te osoby, które znajdują się w miejscach stałego zakwaterowania, współprowadzonych przez jst. Wiele z tych osób to są osoby w starszym wieku, duża grupa osób niepełnosprawnych, ale przede wszystkim kobiety i dzieci. Najlepiej świadczy o tym fakt, że na te 3 700 osób, około 2 800 to są osoby, które po ostatniej nowelizacji ustawy o pomocy uchodźcom, z automatu zwolnione są z udziału w kosztach funkcjonowania miejsc stałego zakwaterowania
- mówił wojewoda lubelski Lech Sprawka.
Beneficjenci programu
Beneficjentami programu są obywatele Ukrainy oraz członkowie ich rodzin, którzy wjechali do Polski od dnia 24 lutego 2022 r. oraz obywatele innych krajów trzecich, którzy wjechali do Polski z Ukrainy i przebywają legalnie, tj. osoby korzystające z tymczasowej ochrony w rozumieniu dyrektywy 2001/55/WE, w powiązaniu z decyzją wykonawczą wdrażającą mechanizm ochrony tymczasowej, przebywający na terenie województwa lubelskiego.
Ten projekt to odpowiedź na potrzeby, które zrodziły się w związku z napływem uchodźców, po wybuchu wojny na terytorium Ukrainy. Było to ogromne wyzwanie przed wszystkimi. Obywatele Ukrainy nadal potrzebują naszego wsparcia, ta pomoc zmienia tylko swój charakter. Jest duża potrzeba tworzenia centrów skoordynowanej, kompleksowej pomocy informacyjno-doradczej.
Temu odpowiada ten projekt, którego beneficjentami są osoby przebywające na terenie województwa lubelskiego: obywatele Ukrainy oraz członkowie ich rodzin, którzy wjechali do Polski od dnia 24 lutego 2022 r. i obywatele innych krajów trzecich, którzy wjechali do Polski z Ukrainy i przebywają legalnie, w rozumieniu dyrektywy unijnej, która decyzją wykonawczą wdrożyła mechanizm ochrony tymczasowej
– mówiła Aneta Tkaczyk, zastępca dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców i merytoryczny koordynator projektu.
Główne działania
Głównym działaniem projektu było utworzenie na terenie województwa lubelskiego czterech punktów informacyjno-doradczych: w Lublinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu.
Naszymi działaniami w punktach informacyjno-doradczych są konsultacje w zakresie prawnym, psychologicznym, zawodowo–edukacyjnym i socjalno-zdrowotnym. Osoby mają możliwość uczestnictwa w spotkaniach stacjonarnych i w formule online. Uruchomiona jest również infolinia obsługiwana przez specjalistów ds. obsługi cudzoziemców w języku ukraińskim. Do tej pory największym wsparciem cieszyło się wsparcie prawne, to około 80 proc. wszystkich udzielanych porad. Organizujemy również wycieczki integracyjne, w wybrane miejsce na mapie Lubelszczyzny dla dorosłych, młodzieży i dzieci, mająca charakter poznawczy oraz rekreacyjny
– mówiła Agata Dziubińska-Gawlik, prezes Europejskiego Domu Spotkań Fundacji Nowy Staw.
Działaniami realizowanymi w ramach projektu są także np. specjalistyczne szkolenia w czterech miastach: Lublinie, Białej Podlaskiej, Chełmie, Zamościu, tłumaczenie wszystkich treści merytorycznych znajdujących się na specjalnie dedykowanej cudzoziemcom stronie internetowej na co najmniej język ukraiński, odnowienie i unowocześnienie budynku znajdującego się w Lublinie przy ul. Czechowskiej 15, służącego do kompleksowej obsługi obywateli państw trzecich.
Kampania społeczna w środkach masowego przekazu
Głównym działaniem projektu jest też kampania społeczna w środkach masowego przekazu pod hasłem „Wiedza drogą do integracji i praworządności” . Opracowana została na potrzeby telewizji, radia i prasy. Chcemy, aby uchodźcy dowiedzieli się, jak możemy rozwiązać ich problemy. Myślę, że ta kampania spowoduje, że takie osoby przyjdą do punktów informacyjno-doradczych i nie będą się krępować i przyjmą nasze wparcie Ten spot to było emocjonujące doświadczenie. Rodzina w nim przedstawiona to rodzina z Ukrainy, z Bachmutu
– podkreślała Angelika Konaszczuk, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców i główny koordynator projektu „Przyjazny i bezpieczny urząd III”.