W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie informacyjne dla jst. Tematem programy rządowe

17.01.2023

Samorządowcy z terenu województwa lubelskiego poznali zmiany w Programie Inwestycji Strategicznych i szczegółowe informacje dotyczące Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Spotkanie informacyjne odbyło się w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie.

Spotkanie informacyjne dla jst. Tematem programy rządowe

Rządowy Program Odbudowy Zabytków oraz zmiany w Regulaminach wynikających z Uchwały Rady Ministrów nr 205/2022 – Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych zostały przedstawione przez pracowników Banku Gospodarstwa Krajowego. Słowo do samorządowców skierował również wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – zmiany w Programie

Program Inwestycji Strategicznych to bezzwrotne dofinansowania inwestycji publicznych realizowanych przez gminy, powiaty, miasta i województwa w całej Polsce. Program obejmuje ponad 30 obszarów gospodarki, w tym m.in.: inwestycje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne, czy w gospodarowanie odpadami, a także inwestycje społeczne, tj. żłobki, przedszkola, ścieżki rowerowe.

Te informacje, które będą przekazane, to są naprawdę dobre wiadomości. To już 6 edycja programu inwestycji strategicznych, „do wzięcia” są duże środki, a co najważniejsze, w tych inwestycjach minimalny wkład własny to 2 proc. Warto, by województwo lubelskie w tym obszarze mocno zafunkcjonowało

– mówił wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Rząd wprowadził zmiany, które mają pomóc jednostkom samorządu terytorialnego ponownie ogłosić postępowanie zakupowe lub jego część już po wejściu w życie promesy, jeżeli jest to konieczne, aby kontynuować realizację inwestycji objętej dofinansowaniem i skorygować zakres inwestycji w jej opisie, zawartym w złożonym już wniosku, na który przyznano dofinansowanie.

Samorządy, które nie złożyły w wymaganym terminie oświadczenia do promesy mogą wnioskować o przywrócenie terminu. Tym samorządom, którym przyznano dofinansowanie i podpisały już umowę z wykonawcą, ale ze względu na koszty nie są w stanie zrealizować inwestycji mogą ubiegać się o zwiększenie kwoty dofinansowania do kwoty przyznanej w promesie wstępnej. Jst będą mogły też zmienić inwestycję, na którą przyznano dofinansowanie (zmiany mogą dotyczyć m.in. nazwy i opisu inwestycji, a także obszaru inwestycyjnego).

Jest spełnienie wielu Państwa postulatów, jeśli chodzi o procedurę, kilka istotnych zmian w realizacji tych inwestycji strategicznych, które postulowaliście, m.in. kwestia współpracy z wykonawcą, czy zmiany i zakresy zadań. Nie mówię, że zostały usunięte wszystkie niedogodności z punku widzenia samorządów, ale te ważne fragmenty – tak

– podkreślał wojewoda Lech Sprawka.

Rządowy Program Odbudowy Zabytków. Zabytki odzyskają dawny blask

Program wesprze samorządy w poprawieniu stanu, odbudowie i remontach obiektów zabytkowych, przyczyniając się do poprawy ich stanu i uchroni przed degradacją i niszczeniem. Dopuszcza on finansowanie obiektów posiadających wpis do ewidencji lub rejestru zabytków i będących w posiadaniu jednostki samorządu terytorialnego lub jednostki organizacyjnej podległej jednostce samorządu terytorialnego.

Program kierowany jest bezpośrednio do jednostek samorządu terytorialnego, a za ich pośrednictwem również do innych podmiotów zobowiązanych do opieki nad zabytkami. Dofinansowanie będzie przyznawane na realizację zadań inwestycyjnych związanych z ochroną zabytków i opieką nad zabytkami. Może być przeznaczone na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku prowadzonym przez jednostki samorządu terytorialnego albo na udzielenie dotacji samorządowej na takie prace.

Ten program dotyczy dwóch przestrzeni: zabytków - oczywiście tych, które spełniają wymogi formalne - dla których jesteście właścicielami, bądź Wasze jednostki organizacyjne. Jest też drugi element: możliwość dotacji dla innych właścicieli, też spełniających określone wymagania związane z rejestrem zabytków. Są tu potężne możliwości

– dodał wojewoda lubelski.

Informacje dotyczące Programów dostępne są na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}