Spotkanie Lubelskiej Grupy Koordynacyjnej z udziałem minister ds. integracji społecznej
15.03.2023
Po raz kolejny w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie odbyło się spotkanie Lubelskiej Grupy Koordynacyjnej, poświęcone pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy na terenie województwa lubelskiego. Uczestniczyli w nim minister ds. integracji społecznej Agnieszka Ścigaj, wojewoda lubelski Lech Sprawka i wicewojewoda Bolesław Gzik.
Prosiłem o umieszczenie w agendzie tego spotkania punktu związanego z nowelizacją ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, szczególnie w zakresie problematyki partycypacji w kosztach ze strony uchodźców i podjęcie programu wsparcia, którego celem jest aktywizacja osób, które mogą aktywizować się
– mówił wojewoda lubelski Lech Sprawka.
Dlatego przedstawimy informacje na temat wyników podsumowań na poziomie powiatów i samorządu województwa z kwestionariuszy, które wypełniali uchodźcy w miejscach stałego zakwaterowania i przedstawimy koncepcję funkcjonowania „centrów aktywizacji”, jak one mogłyby być zorganizowane i współfinansowane z poziomu administracji rządowej
– dodał Lech Sprawka.
Integracja społeczna uchodźców. Działania podejmowane przez minister Agnieszkę Ścigaj
W odpowiedzi na duży problem, od paru miesięcy powstają programy i projekty, by jak najlepiej integrować osoby, które przyjechały do nas po rozpoczęciu agresji Rosji na Ukrainie, po 24 lutego 2022 r. i z nami zostały. Państwo macie u siebie dość dużą grupę tych osób. Wiemy, że w życie wchodzą zapisy nowelizacji ustawy o cudzoziemcach, jesteśmy na tym etapie, że one są wdrażane i na pewno jak wszystkie inne przepisy zrodzą wiele pytań i wątpliwości. Na pewno przyjmę je i będziemy się starać na nie odpowiadać
– zwróciła uwagę minister Agnieszka Ścigaj.
To, co toczy się od paru miesięcy to tworzenie dokumentów, jak strategie włączenia społecznego, czy program rządowy „Wzajemnie potrzebni”. Gdziekolwiek jestem i spotykam się z organizacjami pozarządowymi i samorządami, to mam poczucie, że trzeba się Państwu nisko kłaniać za tę wielką pracę, jaką wykonaliście i wykonujecie nadal. Dziękuję za Wasze serce, za to, co do tej pory udało się zrobić i za otwartość na kolejne rzeczy.
Na etapie ukończenia jest strategia włączenia społecznego. Został powołany zespół międzysektorowy, który składa się z dużej grupy specjalistów, organizacji pozarządowych, samorządów. Będzie on zawierał istotne elementy ewaluacji i monitoringu na każdym etapie, będzie żywym dokumentem, który będziemy dopracowywać. To jest pierwszy dokument, który będzie zawierał kompleksowo różne aspekty życia człowieka: mieszkanie, praca, edukacja, potrzeby i usługi społeczne.
Na etapie ukończenia jest dokument programu „Wzajemnie potrzebni”. To jest program, który został wypracowany na bazie problemów, które się zrodziły, czyli duże skupiska osób w dużych miastach, brak dostatecznej infrastruktury edukacyjnej i opiekuńczej. Patrząc na te wszystkie elementy powstał ten program, który ma mieć charakter programu rządowego. W tej chwili jest poprzedzony pilotażem. W programie są wyszczególnione grupy, ale to nie jest katalog grup zamkniętych. Ma być preludium do wsparcia osób w usamodzielnianiu się, wytworzenia osób do życia ze wspomaganiem.
Chcemy, by SANy (Społeczne Agencje Najmu) znalazły się na liście podmiotów, które mogą korzystać z funduszu dopłat na remonty mieszkań, pustostanów, również wywodzących się z rąk prywatnych. To jest mały zapis, ale bardzo mi na nim zależy, bo dając narzędzia, tworząc SANy dla samorządów, to właśnie SANy będą mogły również pomagać gminie w poszerzaniu bazy mieszkań na tanie wynajmowanie
- mówiła minister ds. integracji społecznej Agnieszka Ścigaj
Otwarta dyskusja nt. działań humanitarnych
Lubelska Grupa Koordynacyjna jest unikatowym w województwie lubelskim forum wymiany informacji i otwartej dyskusji na temat kwestii istotnych dla działań humanitarnych na rzecz uchodźców w Polsce. Obszar odpowiedzialności jest ograniczony do województwa lubelskiego, w tym kluczowych miejsc wzdłuż granicy wschodniej województwa lubelskiego.
LGK opiera się na wspieraniu i uzupełnianiu działań podejmowanych przez władze lokalne w obszarze reagowania humanitarnego. Pierwsze spotkanie Lubelskiej Grupy Koordynacyjnej, inaugurujące, odbyło się 15 listopada 2022 r.
Cele LGK
Grupa ma na celu zapewnienie skutecznych i spójnych interwencji humanitarnych w ramach wsparcia Rządu RP, wzmocnienie koordynacji strategicznej i operacyjnej oraz wymiany informacji z i pomiędzy Wojewodą Lubelskim, władzami lokalnymi i organizacjami społeczeństwa obywatelskiego w województwie lubelskim, w tym Agencjami ONZ, międzynarodowymi i krajowymi organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami.
Działania mogą dotyczyć kwestii związanych z bezpieczeństwem, ochroną zdrowia, edukacją, zaspokajaniem podstawowych potrzeb, żywności, zakwaterowania, warunków sanitarnych i higienicznych, logistyki i pomocy pieniężnej.