Spotkanie Lubelskiej Grupy Koordynacyjnej
Spotkanie Lubelskiej Grupy Koordynacyjnej
2024-02-01 11:00
Lubelski Urząd Wojewódzki , Lublin, ul. Spokojna 4 Sala Kolumnowa
-
KIEDY
01 lutego 2024 (czwartek)
godz 11:00
DODAJ DO KALENDARZA
-
GDZIE
Lubelski Urząd Wojewódzki
Lublin, ul. Spokojna 4
Sala Kolumnowa
Opis wydarzenia
W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie odbędzie się kolejne spotkanie Lubelskiej Grupy Koordynacyjnej, poświęcone pomocy uchodźcom z Ukrainy w województwie lubelskim, w którym po raz pierwszy będzie uczestniczył nowo powołany wicewojewoda lubelski Andrzej Maj. Dlatego podczas spotkania przedstawione zostaną najważniejsze działania oraz plany poszczególnych członków LGK.
Porządek spotkania:
11.00 - Powitanie uczestników, otwarcie spotkania
- przedstawienie Lubelskiej Grupy Koordynacyjnej oraz dotychczasowych doświadczeń koordynacyjnych
- przedstawienie kluczowych priorytetów, dotyczących pomocy uchodźcom na 2024 rok przez poszczególnych członków LGK
- aktualna sytuacja w miejscach zbiorowego zakwaterowania w województwie lubelskim
- aktualności z sektora ochrony
- utworzenie Ukraińskiego Centrum Edukacji w Lublinie
13.00 - Wnioski oraz podsumowanie spotkania
***
Lubelska Grupa Koordynacyjna opiera się na wspieraniu i uzupełnianiu działań podejmowanych przez władze lokalne w obszarze reagowania humanitarnego. To forum wymiany informacji i otwartej dyskusji na temat kwestii istotnych dla działań humanitarnych na rzecz uchodźców w Polsce. Obszar odpowiedzialności jest ograniczony do województwa lubelskiego, w tym kluczowych miejsc wzdłuż granicy wschodniej województwa lubelskiego.
LGK ma na celu zapewnienie skutecznych i spójnych interwencji humanitarnych w ramach wsparcia polskiego rządu, wzmocnienie koordynacji strategicznej i operacyjnej oraz wymiany informacji pomiędzy Wojewodą Lubelskim, władzami lokalnymi i organizacjami społeczeństwa obywatelskiego w województwie lubelskim, w tym Agencjami ONZ, międzynarodowymi i krajowymi organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami.
Działania mogą dotyczyć kwestii związanych z bezpieczeństwem, ochroną zdrowia, edukacją, zaspokajaniem podstawowych potrzeb, żywności, zakwaterowania, warunków sanitarnych i higienicznych, logistyki i pomocy pieniężnej.
Organizatorzy
- Wojewoda Lubelski
- Dyrektor Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców w Lublinie