W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Środowiskowy Dom Samopomocy ,,Misericordia” w Lublinie świętuje jubileusz 25-lecia

20.06.2023

Najpierw powstało stowarzyszenie, potem ośrodek. Wszystko po to, aby nieść pomoc osobom z zaburzeniami psychicznymi. Terapia w ośrodku jest prowadzona od 25 lat. Z okazji jubileuszu działalność odbyła się uroczysta gala. Wojewoda lubelski Lech Sprawka uhonorował Środowiskowy Dom Samopomocy ,,Misericordia” dyplomem uznania.

Jubileusz Środowiskowego Dom Samopomocy ,,Misericordia” w Lublinie.

Jest wiele grup osób chorych, które wymagają szczególnej troski, szczególnej opieki, takie,  która pozwala im godnie żyć w tej skomplikowanej rzeczywistości i mieć poczucie bycia, oraz akceptacji ze strony świata ich otaczającego. Do tej opieki, do tego wsparcia potrzebna jest sprawność organizacyjna niewątpliwie, ale jeżeli nie towarzyszy jej atmosfera życzliwości, klimat dobroci, to na nic by się zdały te pierwsze. Ta synergia, której doświadczamy w funkcjonowaniu stowarzyszenia i środowiskowego domu samopomocy jest dowodem na to, że w naszym społeczeństwie są osoby wrażliwe, są osoby dobre, które tej misji są w stanie sprostać

- mówił wojewoda lubelski Lech Sprawka.   

Doceniając działalność ośrodka, z okazji jubileuszu 25-lecia,  Lech Sprawka przekazał dyrektorowi ŚDS ,,Misericordia” ks. Pawłowi Bartoszewskiemu Dyplom Uznania Wojewody Lubelskiego z Medalem. Wyróżnienie zostało przyznane za stworzenie przyjaznej przestrzeni dla osób z zaburzeniami psychicznymi, empatię, wrażliwość, wyrozumiałość i szacunek w stosunku do nich, wprowadzanie nowatorskich metod pracy terapeutycznej, organizowanie różnorodnych warsztatów i projektów, troskę o integrację społeczną i udział w życiu publicznym domowników ŚDS „Misericordia”, poprzez podejmowanie inicjatyw społecznych i niezwykłych w swej formie wydarzeń kulturalnych.

W sposób szczególny podziękował wojewoda ks. prałatowi Tadeuszowi Pajurkowi współtwórcy Charytatywnego Stowarzyszenia Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia”, zaangażowanemu później w jego rozwój oraz inicjatorowi powstania ŚDS. Słowa najwyższego uznania i podziękowania skierował do pracowników i wszystkich osób zaangażowanych w działalność placówki. Domownikom zaś życzył godnego życia przepełnionego życzliwością i troskliwością ludzi.

Podczas gali jubileuszowej wystąpili podopieczni z programem muzycznym. Zaprezentowała się także grupa teatralna „Przebudzenie”, działająca w ramach ŚDS.

 

***

W styczniu 1991 roku personel medyczny Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie i grupa wolontariuszy założyli stowarzyszenie, które miało pomagać osobom z zaburzeniami psychicznymi.

Z inicjatywy Stowarzyszenia powstał pierwszy ośrodek - Środowiskowy Dom Samopomocy „Misericordia”. Dzisiaj w domu przebywa 75 osób.

Środowiskowy Dom Samopomocy 'Misericordia' prowadzi terapię oraz rehabilitację dla osób z różnymi zaburzeniami psychicznymi, mając na celu poprawę jakości ich życia i codziennego, aktywnego funkcjonowania w społeczeństwie..

Przebywające w domu osoby mogą skorzystać z pomocy psychologicznej i medycznej oraz uzyskać duchowe wsparcie księdza kapelana. Ważnym aspektem terapii są wspólne turnusy rehabilitacyjne, wycieczki, imprezy integracyjne wraz z rodzinami podopiecznych, wycieczki do muzeów, wspólne świętowanie. Terapia opiera się między innymi na umożliwianiu podopiecznym uprawiania twórczości artystycznej, a poprzez   wspomagania ich rozwoju.

W ŚDS działa grupa teatralna "Przebudzenie", która skupia wokół swoich realizacji domowników, bywalców domowego klubu i wolontariuszy. Przedstawienia mają różnorodną tematykę, dotykają problemu uzależnienia ("W drogę"), miłości ("Miłość w czterech porach roku"), problemów wiary czy innych ważnych wartości ("Jasełka", "Misterium Męki Pańskiej", "Zaduszki poetyckie").

Osoby zainteresowane muzyką mogą się realizować w pracowni muzycznej, mając do dyspozycji różne instrumenty. Podopieczni utalentowani plastycznie biorą udział w konkursach i przeglądach, zaś ich prace są prezentowane na wystawach. Dla domowników dostępne są pracownie: kulinarna, stolarska, ceramiczna i komputerowa.

 

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}