Święto 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej
27.05.2023
Już po raz siódmy, 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” obchodziła swoje święto. Terytorialsi obchodzą je na pamiątkę bitwy stoczonej przez oddziały „Zaporczyków” z niemieckim okupantem pod Krężnicą Okrągłą 24 maja 1944 r. W tegorocznych uroczystościach połączonych z 48. w 2 LBOT przysięgą wojskową i piknikiem wzięli udział wojewoda lubelski Lech Sprawka i wicewojewoda Bolesław Gzik oraz dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Maciej Klisz.
Podczas uroczystego apelu na Placu Zamkowym w Lublinie 61. nowych żołnierzy – ochotników z województwa lubelskiego złożyło przysięgę, zaś 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej otrzymała Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski należący do „Zaporczyka” – porucznika Jana Szaliłowa ps. „Renek”, od jego krewnych.
Zostały także wręczone listy gratulacyjne żołnierzom WOT oraz odznaki pamiątkowe 2 LBOT osobom zasłużonym. Wśród osób uhonorowanych za wzorową współpracę oraz wsparcie okazywane 2 LBOT byli: wojewoda lubelski Lech Sprawka i dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego LUW w Lublinie Andrzej Odyniec.
Święto jednostki wojskowej to dzień szczególny dla każdego żołnierza i pracownika 2 Lubelskiej Brygady OT. Nasi patroni i poprzednicy wskazują nam swoją postawą drogę i cel – stanie na straży niepodległości naszego kraju. Jest on szczególnie ważny dla naszych najmłodszych żołnierzy, którzy dzisiaj złożą przysięgę wojskową. To wyjątkowy dzień wspólnoty żołnierzy i pracowników zjednoczonych jedna naszą misją. Możemy śmiało patrzeć w przyszłość wiedząc jak wiele już razem osiągnęliśmy, a wspieranie lokalnej społeczności jest powodem do dumy
– mówił płk Zbigniew Krzyszczuk, dowódca 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Lubelscy terytorialsi to wielka wartość
Proszę przyjąć wyrazy wdzięczności ze strony administracji rządowej i samorządowej oraz wszystkich mieszkańców województwa lubelskiego za decyzję o utworzeniu tego rodzaju Sił Zbrojnych, za ich rozwój oraz codzienne pielęgnowanie tradycji i misji "Zawsze gotowi, zawsze blisko". To wielka wartość. Mieszkańcy naszego województwa w sposób szczególny odczuwają wsparcie ze strony Wojsk Obrony Terytorialnej
– mówił wojewoda lubelski Lech Sprawka.
Nie sposób wymienić wszystkich tych form wsparcia, szczególnie od roku 2019 do chwili obecnej. Najświeższy przykład: wczoraj w nocy, to właśnie żołnierze WOT zidentyfikowali przełom na drodze wojewódzkiej 816 i dzięki temu udało się zabezpieczyć teren zapewniając bezpieczeństwo mieszkańcom i uczestnikom ruchu drogowego. Tego typu przykładów współpracy jest bardzo wiele
– dodał Lech Sprawka.
Zwracając się bezpośrednio do żołnierzy 2 LBOT, wojewoda lubelski podziękował im za codzienną służbę i pomoc, pogratulował znakomitych osiągnięć i życzył dalszego rozwoju w nowej służbie oraz zwykłego szczęścia osobistego. Złożył także serdeczne gratulacje i podziękowania dla rodzin żołnierzy, którzy dziś złożyli przysięgę wojskową i będą stać na straży bezpieczeństwa mieszkańcom województwa lubelskiego i całego kraju.
Służba na rzecz społeczności lokalnej
Z okazji święta 2 LBOT i przysięgi wojskowej list do żołnierzy i uczestników uroczystości skierował wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Uroczysta przysięga wojskowa jest zwieńczeniem wstępnego szkolenia i początkiem nowej drogi. Od dziś zostajecie pełnoprawnymi żołnierzami WOT i rozpoczynacie służbę na rzecz swoich społeczności lokalnych. Od dziś spoczywa na was obowiązek udowadniania, że motto „Zawsze gotowi, zawsze blisko”, to nie puste słowa, ale idą za nimi realne i potrzebne działania. Żołnierze WOT czerpią inspiracje do jak najlepszej służby z dziedzictwa i historii polskiego oręża. Niech taką inspiracją będzie dla was patron 2 LBOT, mjr. Hieronim Dekutowski ps. „Zapora”. Dziękuję za decyzję o wstąpieniu w szeregi 2 LBOT. To wyraz patriotyzmu i gotowości do pracy dla dobra ojczyzny
- pisał w adresie okolicznościowym minister obrony narodowej.
W ten weekend i tylko w ten weekend w siedmiu miejscach w Polsce do służby WOT wstępuje ponad 370 nowych żołnierzy. Dziękuję za to wam żołnierzom, waszym rodzinom i pracodawcom. Służba wojskowa to wielki wysiłek, który możemy pokonać tylko razem. Życzę spokojnej służby
– dodał obecny na uroczystości gen. bryg. Maciej Klisz, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.
Piknik wojskowy
Po uroczystym apelu, na Błoniach Zamkowych odbył się piknik wojskowy, podczas którego można było zobaczyć sprzęt i wyposażenie żołnierzy, sprzęt specjalistyczny wykorzystywany podczas akcji kryzysowych i zabezpieczania wschodniej granicy kraju, a także ciężki sprzęt bojowy. Stoiska ze sprzętem wojskowym zaprezentowali także: Żandarmeria Wojskowa, Policja, Straż Pożarna i Straż Graniczna oraz grupy rekonstrukcyjne.
Zainteresowaniem licznie przybyłych na piknik mieszkańców Lublina i regionu cieszyły się także pokazy udzielania pierwszej pomocy medycznej, strzelanie z karabinka amunicją barwiącą, a także koncert Orkiestry Wojskowej z Lublina.
Podczas pikniku, osoby zainteresowane wstąpieniem w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogły porozmawiać z żołnierzami – rekruterami o służbie wojskowej oraz złożyć wniosek o powołanie.
2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej
2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej jest jedną z trzech pierwszych brygad Wojsk Obrony Terytorialnej, które zorganizowano w Polsce. Powstała na podstawie zaakceptowanej przez Ministra Obrony Narodowej 25 kwietnia 2016 r. „Koncepcji utworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej (Etap I 2016-2017)”, decyzji nr Z-7/MON Ministra Obrony Narodowej z 12 maja 2016 r. w sprawie sformowania Brygad Obrony Terytorialnej oraz rozkazu nr Z-34/Org. Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych z dn. 4 lipca 2016 r. w sprawie realizacji przedsięwzięć umożliwiających sformowanie Brygad Obrony Terytorialnej.
1 marca 2017 r. podczas centralnych obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Warszawie, Minister Obrony Narodowej wręczył ówczesnemu dowódcy 2 LBOT płk. Tadeuszowi Nastarowiczowi decyzję, na mocy której 2 LBOT otrzymała imię mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.
Decyzją Ministra Obrony Narodowej z dn. 1 marca 2017 r., brygada przejęła i z kultywuje tradycje: 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, 8 pułku piechoty Legionów Armii Krajowej,9 pułku piechoty Legionów Armii Krajowej i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” Okręgu WiN – Lublin.
Zadania obrony terytorialnej skoncentrowane są na wykonywaniu lokalnych zadań obronnych. Terytorialsi z województwa lubelskiego uczestniczą w najważniejszych przedsięwzięciach szkoleniowych WOT, również z innymi rodzajami Sił Zbrojnych, partnerami z NATO, szkolą się w swoim SRO i współpracują z innymi służbami w regionie.