Święto 24. Pułku Ułanów im. H.W.K. Stanisława Żółkiewskiego w Kraśniku
Święto 24. Pułku Ułanów im. H.W.K. Stanisława Żółkiewskiego w Kraśniku
2023-07-02 09:00
, Kraśnik
-
KIEDY
02 lipca 2023 (niedziela)
godz 09:00
DODAJ DO KALENDARZA
-
GDZIE
Kraśnik
Opis wydarzenia
W Kraśniku odbędą się obchody święta 24. Pułku Ułanów im. H.W.K. Stanisława Żółkiewskiego. W wydarzeniu planowany jest udział wicewojewody lubelskiego Bolesława Gzika.
Program:
9.00 - Zwiedzanie Muzeum 24. Pułku Ułanów, przy ul. Piłsudskiego 7 w Kraśniku
- prezentacja filmu o gen. Maczku „Niepokonany”
10.30 - Msza św. w Kościele Parafialnym pw. WNMP w intencji poległych i zmarłych ułanów
11.30 - Oddanie hołdu poległym pod Pomnikiem 24. Pułku Ułanów
12.20 - Przemarsz na Stadion Tęczy, ul. Oboźna
13.00 - Wspólny obiad żołnierski
13.45 - Pokaz kawaleryjski szwadronów im. 24. Pułku Ułanów
9.00-16.00 - Piknik militarny – m. in. prezentacja czołgów Leopard 2 A5 i Leopard 2 PL oraz KTO „Rosomak”, SPZR „Poprad”, MRAP Cougar
***
24. Pułk Ułanów im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego powstał z 214. Pułku Ułanów Armii Ochotniczej, który został powołany do życia 6 lipca 1920 r. rozkazem głównego inspektora Armii Ochotniczej generała Józefa Hallera.
Organizatorem i pierwszym dowódcą 214. Pułku Ułanów Armii Ochotniczej był płk Tadeusz Żółkiewski, potomek Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława Żółkiewskiego. Żołnierze Pułku uczestniczyli z sukcesami w wojnie polsko-bolszewickiej. Po zakończeniu działań wojennych, w uznaniu wartości bojowych 214. Pułk Ułanów Armii Ochotniczej został przemianowany na 24. Pułk Ułanów i skierowany do Żółkwi. 4 kwietnia 1922 r. siedzibą Pułku ostatecznie został Kraśnik.
Od początku stacjonowania w Kraśniku obecność Białych Ułanów była bardzo zauważalna. Pułk czynnie uczestniczył w życiu miasta, pomagając przy zbieraniu datków, akcjach dobroczynnych, czy organizowaniu opraw wojskowych świąt kościelnych i państwowych. Okres pokoju Pułk wykorzystał głównie na systematyczne szkolenie bojowe.
W marcu 1937 r. postanowiono, że 24. Pułk Ułanów wraz z 10. Pułkiem Strzelców Konnych z Łańcuta utworzą pierwszą w Polsce brygadę zmotoryzowaną. Pod dowództwem płk Kazimierza Dworaka przygotowano doświadczalną jednostkę na zbliżający się nieuchronnie sprawdzian, którym miała być agresja III Rzeszy na Polskę.
W kampanii wrześniowej pierwszy bój Pułk stoczył 1 września 1939 r. pod Jordanowem i Wysoką, a trzy dni później walczył pod Kasiną Wielką. Od 8 września toczył walki pod Łańcutem, Rzeszowem, Dobrocinem oraz w rejonie Lwowa. 17 września 1939 r., po zakończeniu walk, 10. Brygada dostała rozkaz przemarszu w kierunku południowym. 19 września przekroczyła granicę węgierską, docierając do Komarom, gdzie żołnierze 24. Pułku Ułanów z Kraśnika zostali internowani.
W ramach organizowanej w 1940 r. Armii Polskiej we Francji, w miejscowości Mondragon rozpoczęto odbudowę Pułku. Po porażce Francji, Pułk został ewakuowany na pokładzie angielskiego statku "Royal Scotsman” do Szkocji, gdzie został przekształcony w pułk pancerny i włączony w struktury formowanej właśnie dywizji pancernej.
Działając w ramach 10. Brygady Kawalerii Pancernej 1 Dywizji Pancernej generała Maczka, żołnierze rodem z Kraśnika stoczyli wiele walk na kontynencie w latach 1944-45. Brali czynny udział w wyzwalaniu Belgii, Holandii i Francji. Wojnę 24. Pułk Ułanów zakończył 5 maja 1945 r. na terytorium Niemiec przebywszy całą kampanię na Zachodzie. 7 maja 1947 r. nastąpiło uroczyste pożegnanie sztandaru i rozwiązanie Pułku w Hanowerze.
Organizatorzy
- Koło 24. Pułku Ułanów w Kraśniku
- Urząd Miasta Kraśnik
- Starostwo Powiatowe w Kraśniku
- 10. Brygada Kawalerii Pancernej im. gen. broni Stanisława Maczka w Świętoszowie
- Muzeum Narodowe w Lublinie