W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sytuacja uchodźców wojennych z Ukrainy – konferencja wojewody lubelskiego

03.03.2023

Zgodnie z nowelizacją ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, od 1 marca uchodźcy wojenni mają partycypować w kosztach wyżywienia i zakwaterowania. Wojewoda wydał polecenie w tej sprawie, na mocy którego w bieżącym miesiącu wszyscy mieszkańcy miejsc stałego zakwaterowania są wyłączeni z partycypacji, wynikającej z ustawy. Podczas spotkania z dziennikarzami omówił propozycje wspierające proces usamodzielnienia się uchodźców.

Konferencja prasowa wojewody lubelskiego

Po upływie 120 dni od pierwszego wjazdu obywatela Ukrainy do Polski, będzie on partycypował 50 proc. kosztów zakwaterowania i wyżywienia, nie więcej niż 40 zł na osobę dziennie – to jest ten element, który nazywamy partycypacją w kosztach funkcjonowania miejsc stałego zakwaterowania. Kierujemy się przy tym podejściem humanitarnym, a nie procedurami formalno-prawnymi, wynikającymi z zasad funkcjonowania administracyjnego.

Jest to bardzo elastyczny sposób przekazania pewnego sygnału, impulsu: Zobacz, w województwie lubelskim w systemie numeru PESEL jest 37 tys. osób, a może jeszcze kilka tysięcy bez tego numeru. Około te 40 tys. osób coś zrobiło ze swoim życiem, że nie jest w miejscu zbiorowego zakwaterowania – jest w polskiej rodzinie, u przyjaciół, znajomych, podjęło pracę, wynajęło mieszkanie. Czy Ty też możesz zintegrować się społecznie tak jak ta znaczna grupa osób?

Chcemy uchodźców w tym procesie myślowym wesprzeć. Będziemy rozmawiać, co zrobić, by te osoby zafunkcjonowały na rynku pracy i w ramach integracji społecznej, żeby nie pozostali w miejscach stałego zakwaterowania, ale by wtopili się w życie wspólnoty naszego województwa.

Nowelizacja ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy nie obejmuje części uchodźców. Jest 8 kryteriów wyłączających z działania partycypacyjnego uchodźców. Są to osoby niepełnosprawne, kobiety, które przekroczyły 60 r.ż., mężczyźni, którzy przekroczyli 65 r.ż., małoletni, osoby wychowujące więcej niż dwójkę dzieci, opiekunowie osób niepełnosprawnych. Można również wyłączyć z działania tej ustawy osoby w trudnej sytuacji życiowej. Tu otwiera się pole do oceny. To zadanie przypisanie jest wojewodzie, przy czym tak jak miejsca stałego zakwaterowania tworzyliśmy przy współpracy z powiatami i z samorządem województwa, tak samo ten proces oceny również dywersyfikujemy.

Przedwczoraj podpisałem polecenie, ono przekazuje kompetencje oceny na poziom powiatów i samorząd województwa. Zdaję sobie sprawę z tego, że jest to bardzo trudny proces, bo co uznać za trudną sytuację? Jeżeli w ocenie powiatu, osoba ta nie powinna być zwolniona z zastosowania tej ustawy, wtedy istnieje możliwość wystąpienia z powtórnym wnioskiem, tym razem do wojewody.

Żeby nie popełnić jakiegokolwiek błędu, w tym poleceniu zawarłem informację, że w marcu wspomniane wcześniej kryteria mają zastosowanie dla wszystkich – tzn. wszyscy uchodźcy, którzy są w miejscach stałego zakwaterowania są wyłączeni z partycypacji, wynikającej z ustawy

– mówił podczas konferencji wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Otwarty konkurs ofert realizowany w ramach zadania publicznego pn.: „Wzajemnie potrzebni”

Celem konkursu, zleconego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów ze środków publicznych, jest wyłonienie ofert do dofinansowania, w ramach których wdrażany będzie pilotażowy model efektywnego systemu średnio i długoterminowej pomocy i włączania społecznego dla osób i rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym, w tym dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce, m. in. w zakresie zaspokajania potrzeb w obszarze mieszkalnictwa, rynku pracy, edukacji i innych usług społecznych.

Projekt daje szansę na zagospodarowanie i remont pustostanów i możliwość dostępu do tanich mieszkań dla osób i rodzin najbardziej potrzebujących poprzez ich wynajem na otwartym rynku mieszkań.

W ramach konkursu przewiduje się dofinansowanie działań na terenie gmin wiejskich, gmin wiejsko-miejskich, gmin miejskich do 120 tys. mieszkańców oraz ich związków w celu utworzenia Społecznych Agencji Najmu na ich terenie.

O przyznanie dotacji mogą ubiegać się osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego, stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego, spółdzielnie socjalne, spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe będące spółkami działającymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie, które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich udziałowców, akcjonariuszy i pracowników.

Jeden oferent może złożyć maksymalnie dwie oferty, pod warunkiem, że każda z nich będzie dotyczyła innej lokalizacji. Termin naboru ofert mija 23 marca 2023 r.

„Bezpieczna przystań”. Projekt „Przyjazny i bezpieczny urząd III”

Głównym celem projektu „Bezpieczna przystań”, realizowanego przez Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców LUW w Lublinie, a współfinansowanego z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji, jest objęcie szerokim wsparciem informacyjno-doradczym uchodźców z Ukrainy przebywających na terenie województwa lubelskiego.

W ramach projektu planowane jest utworzenie czterech punktów informacyjno-doradczych w Lublinie, Chełmie, Zamościu oraz Białej Podlaskiej, obsługa infolinii i formularza on-line dla uchodźców z Ukrainy przynależnych do punktów, prowadzenie poradnictwa on-line, organizowanie wycieczek integracyjno-adaptacyjnych, prowadzenie specjalistycznych szkoleń tematycznych i kampania społeczna „Wiedza drogą do integracji i praworządności”.

W punktach informacyjno-doradczych każda osoba dotknięta kryzysem wojny na Ukrainie i szukająca pomocy, będzie mogła uzyskać pomoc adekwatną do potrzeb.

Nie ukrywam, dla nas, pierwszym idealnym efektem byłoby, żeby w miejscach stałego zakwaterowania pozostali tylko ci, którzy są wyłączeni ustawą z partycypacji. Żeby to zadanie w zakresie pkt. 6 ustawy, dotyczące oceny trudnej sytuacji życiowej, jeżeli by się zdarzało, to by były to pojedyncze przypadki. To oznaczałoby sukces całego przedsięwzięcia, że ten sygnał zadziałał

– mówił wojewoda lubelski.

Nie chcę za realny cel stawiać tego, że za trzy miesiące ma nie być nikogo, wobec którego nie będzie zastosowany ten punkt, dotyczący trudnej sytuacji życiowej – bo to jest nierealne, ale musimy znaleźć sposób na to, by wesprzeć uchodźcę, przełamać jego barierę i sprawić, by on chciał

– dodał Lech Sprawka.

Materiały

Wzajemnie potrzebni Bezpieczna przystań konferencja prasowa - prezentacja
20230303​_Wzajemnie​_potrzebni​_Bezpieczna​_przystań​_konferencja​_prasowa.pdf 0.93MB

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}