VII Spotkanie Lubelskiej Grupy Koordynacyjnej
17.05.2023
Po raz siódmy, pod przewodnictwem wojewody lubelskiego Lecha Sprawki, w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie odbyło się spotkanie Lubelskiej Grupy Koordynacyjnej, dotyczące pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy na terenie województwa lubelskiego.
W spotkaniu integrującym przedstawicieli polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych i społeczeństwa obywatelskiego, agencji ONZ i innych podmiotów oraz jednostek samorządu terytorialnego, uczestniczyli także: wicewojewoda Bolesław Gzik, dyrektor Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców w Lublinie Marco Procaccini, konsul generalny Ukrainy w Lublinie Oleh Kuts.
Tematem rozmów była sytuacja obywateli Ukrainy w Polsce, recepcja uchodźców na przejściach granicznych w województwie lubelskim, wyzwania związane z reaktywacją statusu UKR dla obywateli Ukrainy powracających do Polski oraz implementacja nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Unikatowe forum wymiany informacji i dyskusji nt. pomocy uchodźcom w Polsce
Lubelska Grupa Koordynacyjna (LGK) jest unikatowym w województwie lubelskim i działającym na jego obszarze forum wymiany informacji i otwartej dyskusji na temat kwestii istotnych dla działań humanitarnych na rzecz uchodźców w Polsce. LGK opiera się na wspieraniu i uzupełnianiu działań podejmowanych przez władze lokalne w obszarze skutecznego i spójnego reagowania humanitarnego. Pierwsze spotkanie Lubelskiej Grupy Koordynacyjnej, inaugurujące, odbyło się 15 listopada 2022 r.
Lubelska Grupa Koordynacyjna to rodzaj platformy do spotkania zarówno dla krajowych i międzynarodowych organizacji pozarządowych, jak i Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz jednostek samorządu terytorialnego, które aktywnie uczestniczą w procesie przyjęcia uchodźców wojennych z Ukrainy. Głównym zadaniem Lubelskiej Grupy Koordynacyjnej jest wsparcie uchodźców w procesie usamodzielnia, adaptacji i integracji społecznej z polskim społeczeństwem. Działania przejawiają się w wielu obszarach, m.in. zatrudnienia co ułatwia proces usamodzielnienia się
– mówił wojewoda lubelski Lech Sprawka.
Działania podejmowane w ramach LGK mogą dotyczyć kwestii związanych z bezpieczeństwem, ochroną zdrowia, edukacją, zaspokajaniem podstawowych potrzeb, żywności, zakwaterowania, warunków sanitarnych i higienicznych, logistyki i pomocy pieniężnej.
Lubelska Grupa Koordynacyjna umożliwia wymianę doświadczeń między poszczególnymi organizacjami a Lubelskim Urzędem Wojewódzkim w planowaniu kolejnych form wsparcia, ale równocześnie dzięki temu unikamy dublowania działań
– podkreślił wojewoda lubelski.
Polska liderem wsparcia dla Ukrainy
W spotkaniu Lubelskiej Grupy Koordynacyjnej po raz pierwszy uczestniczył nowy konsul generalny Ukrainy w Lublinie Oleh Kuts.
Dla mnie to zaszczyt być wśród was na spotkaniu Lubelskiej Grupy Koordynacyjnej. Dotychczas pracowałem w Ambasadzie Ukrainy w Warszawie i od pierwszego dnia widziałem te wszystkie wysiłki, to co zrobiliście dla Ukrainy. Naprawdę jesteście bohaterami – dziękuję wam i doceniam to, że przyszliście nam z pomocą, otworzyliście swoje serca i domy. Cały świat patrzył na to z podziwem i daliście przykład jako lider wsparcia dla Ukrainy. To wsparcie jest wielowymiarowe i to wy pokazaliście światu co to znaczy solidarność i pomoc
– mówił konsul generalny Ukrainy w Lublinie Oleh Kuts.
Ukraina walczy o wolność dla naszych dzieci. To dla mnie zaszczyt, że teraz mogę działać w tym regionie, który jest i był kluczowy kiedy zaczęła się wojna. To wasza postawa i dobre serce zadecydowały, że Ukraina daje radę. Bez was nie dalibyśmy rady. Teraz ten region też będzie kluczowy przy odbudowie Ukrainy. Jestem przekonany, że z takimi wiarygodnymi partnerami i przyjaciółmi zwyciężymy
– dodał konsul generalny Ukrainy w Lublinie, deklarując jednocześnie aktywny udział w dalszych pracach Lubelskiej Grupy Koordynacyjnej.