W lubelskiej podstawówce powstała ekopracownia OZE
20.09.2023
Symboliczne przecięcie wstęgi przez wojewodę lubelskiego Lecha Sprawkę zainaugurowało funkcjonowanie nowej ekopracowni odnawialnych źródeł energii (OZE) w Szkole Podstawowej nr 43 w Lublinie. Fundusze na rozwój infrastruktury edukacyjnej zostały pozyskane w konkursie „Ekopracownia – zielone serce szkoły”, który realizuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Kwota dofinansowania to 75 tys. zł.
Wojewoda lubelski gratulował szkole zwycięstwa w konkursie oraz otrzymania grantu na utworzenie pracowni i podkreślał:
Umożliwi ona kształtowanie postaw, ale również zdobywanie wiedzy oraz kompetencji związanych z realizacją procesu dydaktycznego, szczególnie przedmiotów przyrodniczych. Cztery przedmioty przyrodnicze plus matematyka i informatyka to podstawa dalszego kształcenia m.in. zawodowego. To jest bezwzględny priorytet lubelskiej oświaty, ale również oświaty na poziomie całego kraju.
Człowiek jest częścią świata przyrody, i dlatego też powinniśmy o tych innych elementach przyrody pamiętać i mieć do nich szacunek. A szacunek będzie wtedy, gdy od najmłodszego wieku tak utrwalimy postawy, tak ukształtujemy swoją osobowość, że z troską będziemy pochylali się nad stanem oświaty i starali się przeobrażając świat nie robić tego kosztem innych segmentów przyrody
– mówił Lech Sprawka.
Grant na utworzenie ekopracowni
Szkoła Podstawowa nr 43 w Lublinie im. Ignacego Jana Paderewskiego to jedyna podstawówka w Lublinie, która wygrała konkurs „Ekopracownia – zielone serce szkoły”. Jej projekt został doceniony i zyskał akceptację komisji konkursowej. Wygrana umożliwiła stworzenie na terenie placówki przyjaznego miejsca do nauki i rozwijania zainteresowań uczniów z zakresu przedmiotów przyrodniczych oraz odnawialnych źródeł energii (OZE).
5 czerwca 2023 r. w Dzień Ochrony Środowiska szkoła odebrała voucher od minister klimatu i środowiska Anny Moskwy na utworzenie sali edukacyjno-przyrodniczej.
Dofinansowanie w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej w wysokości 75 tys. zł przeznaczone zostało na stworzenie ekopracowni. Koszt powstania sali edukacyjno-przyrodniczej w 90% pokryło WFOŚiGW, a w 10% Gmina Lublin. Dzięki temu szkoła mogła przeznaczyć środki na wyposażenie, sprzęt multimedialny oraz pomoce dydaktyczne do pracowni odnawialnych źródeł energii.
Nauka poprzez zabawę to bardzo ważny element projektu. W ekopracowni realizowane będą zajęcia z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów dydaktycznych - modeli, zestawów edukacyjnych, Photonu, a także edukacyjnych gier planszowych.
W nowoczesnej i świetnie wyposażonej pracowni dzieci i młodzież będą wzmacniać naturalną ciekawość świata, stwarzać okazję do poznawania i przeżywania, obserwowania oraz działania na rzecz środowiska.
Program „Ekopracownia – zielone serce szkoły”
„Ekopracownia – zielone serce szkoły” to program skierowany do szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w ramach którego otrzymały dofinansowanie na rozwój infrastruktury edukacyjnej. Dzięki wsparciu uczniowie zyskali przyjazne miejsca do nauki i rozwijania zainteresowań z zakresu przedmiotów przyrodniczych.
Projekt budowy nowoczesnych ekopracowni w szkołach realizują Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Jego celem jest zwiększenie świadomości ekologicznej oraz kształtowanie postaw proekologicznych uczniów, a także przybliżanie im tematów odnawialnych źródeł energii, niskoemisyjnego transportu, zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Program ma charakter ogólnopolski. Szkoły mogą korzystać z programu „Ekopracownia – zielone serce szkoły” od 20 lutego br. Zgodnie z harmonogramem konkursu, w maju 2023 r. z placówkami zostały podpisane umowy, a w czerwcu rozpoczęły się prace wykonawcze. Na terenie każdego powiatu powstały co najmniej dwie pracownie szkolne: przyrodnicza oraz dotycząca odnawialnych źródeł energii.