„Warta Pamięci” w Krzesimowie z udziałem wojewody lubelskiego
16.09.2023
Wojewoda lubelski Lech Sprawka oddał hołd obywatelom polskim zamordowanym przez sowietów na wschodzie kraju. W miejscowości Krzesimów, w powiecie świdnickim wziął udział w tzw. „Warcie Pamięci” i złożył kwiaty w Dolinie Krzyży – cmentarzu położonym nieopodal zabudowań dawnego obozu NKWD. Podobne spotkania odbyły się równocześnie w 24 miejscach w województwach podlaskim, mazowieckim, lubelskim i podkarpackim.
W Krzesimowie obecni byli również minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, poseł na Sejm RP Sylwester Tułajew i wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski.
Od wspomnień do budowania więzi
Spotkania, które odbyły się równocześnie o godz. 17.30 mają być „świadectwem solidarności i zrozumienia między pokoleniami, biało-czerwoną nicią pamięci, która połączy mieszkańców Polski żyjących w XXI wieku z Polakami walczącymi o wolność kraju podczas II wojny światowej”. „Warta Pamięci” ma także uczcić każdego, kto pełen odwagi podjął się walki w obronie ojczyzny. Miejscami hołdu i pamięci stały się dzisiaj te miejscowości i wsie, które były świadkami heroizmu swoich mieszkańców.
Data wydarzenia – 16 września, dzień przed rocznicą agresji Rosji sowieckiej na Polskę, nawiązuje do capstrzyków wojskowych, które w latach II Rzeczypospolitej poprzedzały wiele patriotycznych wydarzeń. Jest to element symboliczny, przypominający o pragnieniu wolności.
W obliczu trwającej wojny na Ukrainie projekt nabrał jeszcze większego znaczenia. Stanowi wyraz solidarności z Ukrainą i jej dążeniami do suwerenności i wolności.
Organizatorem „Warty Pamięci” są Fundacja Rekonstruktorzy.pl i Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego. Patronat nad Akcją objęły: Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Aktywów Państwowych i Instytut Pamięci Narodowej.
„Dolina Krzyży”
„Dolina Krzyży” powstała z inicjatywy „Jaworzniaków”, członków lubelskiego oddziału Związku Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944-56. Znajdują się tam bezimienne krzyże, obelisk i Droga Krzyżowa.
To oni starali się docierać prawdy o obozie pracy znajdującym się w Krzesimowie w latach 1944-46. W 1998 r. usypano w tym miejscu kopiec i postawiono tablicę, w hołdzie wszystkim tym, którzy tam zginęli. W roku 2003 miejsce kaźni stało się „Doliną Krzyży”.
Centralny obóz pracy uruchomiło Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego. Przez 1,5 roku zbrodniczej działalności w Krzesimowie przebywało około 2 tys. osób: żołnierzy AK, członków organizacji podziemnych, księży, osoby cywilne, kobiety, dzieci.