Wicewojewoda lubelski spotkał się z przedstawicielem UNHCR w Polsce
26.03.2024
Kevin J. Allen, Przedstawiciel Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców w Rzeczypospolitej Polskiej był we wtorek gościem wicewojewody lubelskiego, Wojciecha Wołocha.
Było to już kolejne spotkanie w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim, poświęcone tematowi uchodźców.
Nasza współpraca z UNHCR musi się rozwijać, niezależnie od okoliczności. W województwie lubelskim nasze działania determinują nieco kwestie związane z protestami, czy blokadami przejść granicznych, ale one też po części mają przełożenie na wątki naszej rozmowy
- powiedział wicewojewoda lubelski Wojciech Wołoch.
Kevin J. Allen jest obecnie Przedstawicielem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR) w Rzeczypospolitej Polskiej. Wcześniej pracował m.in. na stanowiskach kierowniczych i w kontaktach zewnętrznych w siedzibie UNHCR w Genewie, a także kierował działaniami nadzwyczajnymi dotyczącymi uchodźców w Bangladeszu. Zanim rozpoczął pracę w UNHCR, służył m.in. jako doradca ds. prawnych i politycznych w Biurze Korpusu Ochrony Kosowa, które nadzorowało demilitaryzację Armii Wyzwolenia Kosowa.
We wtorkowym spotkaniu udział wzięli również dyrektor oddziału terenowego UNHCR w Lublinie, Marco Procaccini, starsza specjalistka ds. ochrony prawnej uchodźców, Felicia Byrne oraz Kamil Raczyński, starszy specjalista ds. koordynacji międzynarodowej.
Lubelska Grupa Koordynacyjna
Spotkania poświęcone kwestiom istotnym dla działań humanitarnych na rzecz uchodźców w Polsce odbywają się w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim cyklicznie w ramach Lubelskiej Grupy Koordynacyjnej.
Lubelska Grupa Koordynacyjna opiera się na wspieraniu i uzupełnianiu działań podejmowanych przez władze lokalne w obszarze reagowania humanitarnego.
Grupa ma na celu zapewnienie skutecznych i spójnych interwencji humanitarnych w ramach wsparcia Rządu RP, wzmocnienie koordynacji strategicznej i operacyjnej oraz wymiany informacji pomiędzy Wojewodą Lubelskim, władzami lokalnymi i organizacjami społeczeństwa obywatelskiego w województwie lubelskim, w tym Agencjami ONZ, międzynarodowymi i krajowymi organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami.
Działania mogą dotyczyć kwestii związanych z bezpieczeństwem, ochroną zdrowia, edukacją, zaspokajaniem podstawowych potrzeb, żywności, zakwaterowania, warunków sanitarnych i higienicznych, logistyki i pomocy pieniężnej.
Członkami Lubelskiej Grupy Koordynacyjnej są m.in. Bractwo Miłosierdzia im. św. Brata Alberta w Lublinie, Caritas Archidiecezji Lubelskiej, Caritas Archidiecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, Centrum Wolontariatu w Lublinie, Fundacja im. Leny Grochowskiej, Fundacja Jana Zamojskiego, Fundacja Nowy Staw, Instytut na Rzecz Państwa Prawa, Konsulat Generalny Ukrainy w Lublinie, Kuratorium Oświaty w Lublinie, Nadbużański Oddział Straży Granicznej, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie.