Wojewódzka Inauguracja Kształcenia Zawodowego 2024/2025
09.09.2024
Zespół Szkół Technicznych w Puławach był gospodarzem Wojewódzkiej Inauguracji Kształcenia Zawodowego w roku szkolnym 2024/2025. W poniedziałkowej uroczystości udział wzięli wojewoda lubelski Krzysztof Komorski, Lubelski Kurator Oświaty Tomasz Szabłowski oraz wiceminister edukacji narodowej Joanna Mucha.
Przed tygodniem podczas wojewódzkiej inauguracji roku szkolnego w Ludwinie życzyłem uczniom, by byli ludźmi świadomymi, czyli takimi, którzy są w stanie i chcą zaprojektować swoje życie i ścieżkę zawodową. Fakt, że jesteście uczennicami i uczniami tej placówki świadczy o tym, że bardzo świadomie podchodzicie do swojego życia. Gratuluję wam tego, ale i dziękuję, że już teraz chcecie wziąć odpowiedzialność za to, co będziecie robić w przyszłości, że chcecie mieć konkretne umiejętności, które są odpowiedzią na potrzeby rynku pracy
- mówił wojewoda Krzysztof Komorski. I dodawał:
Chciałbym wam życzyć, by to, że jesteście uczniami szkół zawodowych dawało wam dużo satysfakcji i napawało was dumą. Kształcenie zawodowe ma niezwykle ważne znaczenie. Tylko 23 procent uczniów wybiera tę przestrzeń, więc mamy jeszcze bardzo dużo w tym zakresie do zrobienia. Jako przedstawiciel rządu w terenie deklaruję, że ten sektor kształcenia zawsze będzie miał moje wsparcie zarówno w kontekście wizerunkowym, jak i pomocy w realizacji programów rządowych.
Wielkie nadzieje, obietnice, plany, ale też wielka ekscytacja. Takie odczucia towarzyszą, gdy zaczyna się coś nowego. Życzę wam, uczniowie i uczennice, by ta ekscytacja spełniła się w wielkich i wspaniałych osiągnięciach. Byście poczuli odpowiedzialność za swoje życie, swoją sprawczość i by ten nowy rok szkolny był dla was bardzo szczególny
- podkreśliła natomiast wiceminister edukacji narodowej Joanna Mucha.
Szkolnictwo zawodowe
Struktura szkolnictwa zawodowego obejmuje: szkoły branżowe I stopnia, technika, szkoły branżowe II stopnia, szkoły policealne, Centra Kształcenia Ustawicznego, Centra Kształcenia Zawodowego, Branżowe Centra Umiejętności.
W województwie lubelskim w poprzednim roku szkolnym (System Informacji Oświatowej nie zawiera jeszcze danych z bieżącego roku) funkcjonowało:
- 85 branżowych szkół I stopnia
- 13 branżowych szkół II stopnia
- 107 techników
- 60 szkół policealnych.
Kształceniem zawodowym objętych było 63 880 uczniów w 129 zawodach.
Największa liczba uczniów kształciła się w zawodach:
- Technik informatyk – 6539
- Technik żywienia i usług gospodarczych – 3524
- Technik pojazdów samochodowych – 2654
- Mechanik pojazdów samochodowych - 2339
- Technik ekonomista – 2310
- Technik logistyk - 1871
- Technik hotelarstwa – 1810
- Kucharz - 1799.