Wojewódzkie Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej
Wojewódzkie Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej
2023-07-12 10:00
, Jamy, gmina Ostrów Lubelski
-
KIEDY
12 lipca 2023 (środa)
godz 10:00
DODAJ DO KALENDARZA
-
GDZIE
Jamy, gmina Ostrów Lubelski
Opis wydarzenia
W miejscowości Jamy pod Ostrowem Lubelskim, gdzie w dniu 8 marca 1944 r. okupanci niemieccy dokonali masowego mordu na ludności cywilnej połączonego z podpaleniami i grabieżą mienia, odbędą się tegoroczne Wojewódzkie Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. W wydarzeniu planowany jest udział wicewojewody lubelskiego Roberta Gmitruczuka.
Program uroczystości:
10.00 - Msza św. polowa w intencji pomordowanych i zmarłych w wyniku działań wojennych w miejscowości Jamy
11.15 - Uroczysty apel przed pomnikiem Ofiar Pacyfikacji Wsi Jamy
- wprowadzenie kompanii honorowej
- złożenie meldunku
- odegranie hymnu polskiego
- wystąpienia okolicznościowe
- apel pamięci
- salwa honorowa
- złożenie kwiatów i zapalenie zniczy
- odegranie melodii „Cisza”
- koncert okolicznościowy zespołu Dziecięca Ferajna „Lubelaki”, prowadzonego przez Norberta „Smołę” Smolińskiego
***
Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej jest świętem państwowym, ustanowionym przez Sejm RP w 2017 r. Święto obchodzone jest 12 lipca „w hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej - za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym, walkę w oddziałach partyzanckich, za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego oraz z szacunkiem dla ogromu ofiar poniesionych przez mieszkańców wsi - rozstrzeliwanych, wyrzucanych z domostw, pozbawianych dobytku, wywożonych do sowieckich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty”.
Jak podaje Instytut Pamięci Narodowej: "W czasie II wojny światowej Niemcy spacyfikowali ponad 800 polskich wsi. Ich mieszkańców rozstrzeliwano, wywożono do obozów koncentracyjnych i na przymusowe roboty do III Rzeszy, a dobytek rabowano i niszczono, paląc gospodarstwa i całe wsie. Wschodnie ziemie Polski poddano brutalnej sowietyzacji, a znaczna część ludności polskiej została deportowana na Daleki Wschód ZSRS. Mimo kontroli, nacisków i terroru polskie społeczności wiejskie nie wyparły się swej tożsamości narodowej i nie porzuciły myśli o walce o wolną ojczyznę. Za nieugiętą postawę polska wieś zapłaciła wysoką cenę. Symbolem walki i męczeństwa społeczności polskich wsi jest Michniów, który za pomoc niesioną partyzantom został spalony, a jego mieszkańcy w okrutny sposób wymordowani 12 i 13 lipca 1943 r. Najmłodsza ofiara pacyfikacji, Stefanek Dąbrowa, miał zaledwie osiem dni".
Organizatorzy
- Wojewoda Lubelski Lech Sprawka
- Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski
- Starosta Lubartowski Tomasz Marzęda
- Burmistrz Ostrowa Lubelskiego Józef Gruszczyk