W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

XXIII Lubelskie Spotkania Naukowe – konferencja naukowo-szkoleniowa

25.05.2023

Wojewoda lubelski Lech Sprawka uczestniczył w otwarciu konferencji naukowo-szkoleniowej XXIII Lubelskich Spotkań Naukowych. Spotkania podczas LSN są miejscem prezentacji najnowszych naukowych doniesień, dyskusji, osobistych spotkań i integracji środowiska psychiatrów. Mottem tegorocznej konferencji jest: „Psychiatria i psychiatrzy w czasach cywilizacyjnych i mentalnych przemian”.

Wojewoda lubelski przemawia do zgromadzonych na uroczystości.

Wykłady inauguracyjne pn.: „Pokonywanie syndromu negatywnego w schizofrenii – Sen Nocy Letniej” i „Proces psychoterapii osoby z diagnozą schizofrenii. Rola leczącego teatru” wygłosili prof. dr hab. n. med. Andrzej Cechnicki i dr n. med. Anna Bielańska.

Życzę, by te Lubelskie Spotkania Naukowe były platformą wymiany doświadczeń, ale jednocześnie miejscem sformułowania konkretnych postulatów, zarówno w sferze opieki psychologicznej w stosunku do dzieci i młodzieży, jak i w sferze lecznictwa psychiatrycznego

– mówił wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Problematyka związana z różnymi problemami na tle psychicznym jest coraz mocniej widoczna, szczególnie w pokoleniu ludzi młodych. Statystyka w tym zakresie jest alarmująca. Niewątpliwie ten problem został wyostrzony po okresie pandemii, szczególnie wtedy, kiedy doszło do istotnych zmian, jeśli chodzi o kwestię relacji międzyludzkich, związanych z procesem lockdownu.

Odpowiednio wczesna interwencja, to odciążenie całego systemu lecznictwa psychiatrycznego. Statystyka mówi, że w tej chwili tego typu problemy dotyczą niemalże ¼ społeczeństwa polskiego, gdzie o depresji mówi się na poziomie 1,5 mln mieszkańców Polski, a 40 mln w skali Europy. Myślę, że jest mnóstwo do zrobienia w bezpośredniej współpracy psychiatrów i psychologów

dodał wojewoda lubelski.

Trzydniowe obrady

XXIII edycja Lubelskich Spotkań Naukowych potrwa do 27 maja. W konferencji objętej Honorowym Patronatem Wojewody Lubelskiego wezmą udział wybitni przedstawiciele środowiska psychiatrów. Wśród tematów znajdą się m.in. sesje poświęcone problemom zdrowia psychicznego młodego pokolenia, a także systemom kształcenia podyplomowego w zakresie psychiatrii na świecie. Poruszone zostaną zagadnienia dotyczące zabiegów elektrowstrząsowych u młodzieży, zachowań pacjenta ze spektrum autyzmu, objawów negatywnych schizofrenii u młodych osób, diagnozy psychoterapeutycznej  w obszarze zaburzeń osobowości.

Obrady naukowe, trwające w czwartek i piątek (25-26 maja) przeznaczone są dla przedstawicieli zawodów medycznych, osób uprawnionych do wystawiania recept oraz osób prowadzących obrót produktami farmaceutycznymi. Możliwy jest również udział psychologów klinicznych i psychoterapeutów w warsztatach i elementach programu naukowego nie obejmujących promocji leków wydawanych na recepty. W obradach naukowych w sobotę, 27 maja, możliwy jest dodatkowo udział studentów i profesjonalistów ochrony zdrowia.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}