83. rocznica masowych deportacji Polaków na Sybir
83. rocznica masowych deportacji Polaków na Sybir
2023-02-10 11:00
, Lublin Kościół pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej, ul. G. Narutowicza 6; Pomnik Matki Sybiraczki na placu Dzieci z Pahiatua, ul. Peowiaków 12
-
KIEDY
10 lutego 2023 (piątek)
godz 11:00
DODAJ DO KALENDARZA
-
GDZIE
Lublin Kościół pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej, ul. G. Narutowicza 6; Pomnik Matki Sybiraczki na placu Dzieci z Pahiatua, ul. Peowiaków 12
Opis wydarzenia
10 lutego w Lublinie odbędą się obchody upamiętniające masowe zsyłki Polaków przez władze sowieckie na Sybir. W uroczystościach planowany jest udział wicewojewody lubelskiego Bolesława Gzika.
Program uroczystości:
11.00 - Msza św. w intencji Polaków zmarłych i pomordowanych na zesłaniu, z udziałem pocztów sztandarowych - kościół pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej, ul. G. Narutowicza 6
12.00 - Przejście delegacji uczestników do pomnika Matki Sybiraczki na placu Dzieci z Pahiatua, ul. Peowiaków 12
12.15 - Uroczystość przy pomniku Matki Sybiraczki:
- odegranie hymnu Sybiraków
- powitanie uczestników
- wystąpienia okolicznościowe
- złożenie kwiatów i zapalenie zniczy
W ramach obchodów 83. rocznicy masowych deportacji Polaków na Sybir wcześniej, o godz. 8.30, w Oddziale IPN w Lublinie, ul. Wodopojna 2, zaprezentowana zostanie mobilna gra miejska „Przeszliśmy niepokonani”. Uczestnicy poznają historię miejsc pamięci związanych z Zesłańcami Sybiru w Lublinie.
Fabuła gry oparta jest na historii dzieci z Pahiatua. Uczestnicy podejmą próbę odtworzenia zawiłej historii krewnego, który w 1944 roku jako mały chłopiec przybył na statku Generał Randali do Nowej Zelandii.
Gra została przygotowana w darmowej aplikacji mobilnej Action Track dostępnej na smartfony.
***
10 lutego 1940 roku rozpoczęła się przeprowadzona przez NKWD pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir. W głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tys. obywateli polskich. Wielu umarło już w drodze, tysiące nie wróciły do kraju.
Od 10 lutego 1940 r. do czerwca 1941 r. władze Związku Sowieckiego, okupującego tereny II Rzeczypospolitej, zorganizowały cztery wywózki na Wschód obywateli polskich różnych narodowości.
Pierwsza z deportacji objęła głównie rodziny urzędników państwowych, m.in. sędziów, prokuratorów, policjantów, leśników, właścicieli ziemskich, a także wojskowych, w tym uczestników wojny polsko-bolszewickiej. Wywożeni trafiali w okolice Archangielska oraz do Irkucka, Kraju Krasnojarskiego i Komi.
Organizatorzy
- Wojewoda Lubelski
- Marszałek Województwa Lubelskiego
- Prezydent Miasta Lublin
- Dyrektor o. IPN w Lublinie
- Związek Sybiraków o. Lublin
- XXVII LO im. Zesłańców Sybiru w Lublinie
- Lubelskie Stowarzyszenie Zesłańców Sybiru