Zbiórka z okazji Święta Wojskowej Służby Zdrowia
14.04.2023
Wojewoda lubelski Lech Sprawka uczestniczył w uroczystej zbiórce z okazji Święta Wojskowej Służby Zdrowia, które zostało ustanowione decyzją ministra obrony narodowej. Spotkanie było okazją do uhonorowania żołnierzy oraz pracowników pełniących służbę i zatrudnionych 1 Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Lublinie za codzienny wysiłek wkładany w funkcjonowanie szpitala i wojskowej służby zdrowia.
Dziękuję za pracę w okresie pandemii. Wszystkie szpitale z terenu województwa lubelskiego mają wielki wkład w walkę z COVID19. Jestem za to ogromnie wdzięczny i zobowiązany. Nie ma takiej formuły, w której można byłoby uhonorować wszystkich pracowników służby zdrowia, którzy aktywnie uczestniczyli w tej walce. To nie tylko oddziały zakaźne i te oddziały, które przekształcały się w oddziały zakaźne. Był taki moment, kiedy mieliśmy około 2 200 łóżek zakaźnych w skali województwa lubelskiego. To oznaczało gigantyczne obciążenie
- mówił wojewoda lubelski Lech Sprawka podkreślając, że szpitale wojskowe są ważnym ogniwem w służbie zdrowia.
Wszystkim Państwu bardzo dziękuję, a wyróżnionym serdecznie gratuluję i życzę dalszego, doskonałego rozwoju
– dodał wojewoda lubelski.
Całokształt spraw medyczno-sanitarnych w Siłach Zbrojnych RP
Święto Wojskowej Służby Zdrowia zostało ustanowione decyzją ministra obrony narodowej w 2014 r. jako wyraz uznania dla żołnierzy i pracowników szpitali, jednostek i instytucji zajmujących się ochroną zdrowia podlegających ministrowi obrony narodowej.
Wojskowa Służba Zdrowia zajmuje się całokształtem spraw medyczno-sanitarnych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Jej zadaniem jest przede wszystkim utrzymanie przy życiu jak największej liczby osób rannych i chorych, przywracanie w bardzo szybkim czasie zdolności do pracy, zabezpieczenie medyczne działań bojowych i utrzymanie na wysokim poziomie zdolności bojowej.
Wyróżnienia i Dyplomy Uznania od wojewody
Wojewoda Lech Sprawka wręczył żołnierzom i pracownikom 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie Dyplomy Uznania Wojewody Lubelskiego. Podziękował za profesjonalizm, odpowiedzialność, sumienność i rzetelność w wypełnianiu obowiązków zawodowych, zaangażowanie w realizację codziennych zadań i wyznaczonych celów, empatię i wrażliwość na cierpienie drugiego człowieka, otaczanie opieką i wsparciem pacjentów i ich rodziny.
Ponadto, wręczone zostały odznaki pamiątkowe dla szczególnie zasłużonych dla szpitala, pamiątkowe ryngrafy i listy gratulacyjne w podziękowaniu za wzorową pracę i służbę. W związku z 10-leciem funkcjonowania Oddziałku Kardiologii, w podziękowaniu za zaangażowanie w utworzenie, funkcjonowanie i rozwój Oddziału przyznane zostały również Dyplomy Uznania od komendanta szpitala płk. Aleksandra Michalskiego.
Medale Ordynariatu Polowego „Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko”
Dziekan Wojsk Lądowych ks. płk Witold Mach wspólnie z wojewodą lubelskim Lechem Sprawką, w dowód uznania i wdzięczności za pomoc i zaangażowanie w realizację misji duszpasterstwa wojskowego wręczyli Medale Ordynariatu Polowego „Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko”. Wyróżnienia przyznane przez biskupa polowego Wojska Polskiego odebrali płk dr n. med. Aleksander Michalski i płk mgr inż. Bogusław Piątek.
Medal przyznawany jest osobom duchownym i świeckim, które „na wzór księdza Jerzego służą prawdzie, miłości i przebaczeniu”. Przedstawia błogosławionego Jerzego Popiełuszkę, gdy odbywał zasadniczą służbę wojskową jako alumn-żołnierz w 54. Szkolnym Batalionie Ratownictwa Terenowego w Bartoszycach.
Na awersie okrągłej odznaki znajduje się podobizna ks. Jerzego Popiełuszki w mundurze wojskowym. Na rewersie znajduje się krzyż, stuła z sentencją „Bóg–Honor–Ojczyzna”, wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej oraz hasło: „Zło dobrem zwyciężaj”.