W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zebranie zespołu do spraw zapobiegania i zwalczania ptasiej grypy

20.11.2024

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim zebrał się w środę zespół do spraw zapobiegania i zwalczania ptasiej grypy. Poruszono na nim również temat przypadków wścieklizny w naszym regionie.

Zebranie zespołu do spraw zapobiegania i zwalczania ptasiej grypy

W skład zespołu wchodzą pracownicy Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, Wojewódzki Lekarz Weterynarii, Wojewódzki Inspektor Sanitarny, Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego, a także przedstawiciele Komend Wojewódzkich Policji i Straży Pożarnej, lubelskiego oddziału ARiMR, Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz Straży Łowieckiej.

W styczniu mieliśmy w naszym województwie ostatnie ognisko ptasiej grypy, w miniony piątek zostało wykryte kolejne. Natomiast dzisiejsze spotkanie jest poświęcone nie tylko ptasiej grypie, będziemy rozmawiać również o wściekliźnie, której pojawiają się kolejne przypadki

– powiedział Paweł Turczyn, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa LUW, przewodniczący zespołu.

Mamy pewne propozycje rozwiązań, które chcemy z Państwem przedyskutować i wypracować konkretne działania

– dodał dyrektor Turczyn.

Czwarte w tym roku w województwie lubelskim ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków HPAI zostało wyznaczone w miejscowości Głębokie (gm. Uścimów). Ognisko zostało stwierdzone w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym indyki - 7246 sztuk.

14 listopada wpłynęło zgłoszenie do powiatowego lekarza weterynarii, ponieważ właściciel zaobserwował zwiększoną śmiertelność ptaków. Objawy, które stwierdził hodowca, to ponadnormatywne upadki, zaleganie, osowienie i biegunka. Tego samego dnia pobrano próbki do badania w kierunku ptasiej grypy

– wyjaśniła Agnieszka Smyl, Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

15 listopada uzyskano wyniki badań potwierdzające wystąpienie HPAI. W ciągu 12 godzin Służby Weterynaryjne dokonały wybicia ptaków i ich utylizacji oraz przeprowadziły dezynfekcję wstępną.

Wyznaczono obszar zapowietrzony i zagrożony. Obszar zapowietrzony obejmuje gminy na terenie powiatu lubartowskiego. Obszar zagrożony obejmuje gminy na terenie powiatów lubartowskiego, parczewskiego i łęczyńskiego.

Trzy wcześniejsze przypadki HPAI zostały wykryte w styczniu 2024 roku również w gminie Uścimów.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}