KAP – Katalogi Administracji Publicznej
Katalogi Administracji Publicznej to system teleinformatyczny gromadzący i udostępniający za pośrednictwem API ustandaryzowane dane o podmiotach publicznych i niepublicznych świadczących usługi publiczne dla portali usługowych i innych systemów dziedzinowych administracji. Komponentem systemu jest Katalog Podmiotów Publicznych, który dzięki przyjaznej aplikacji umożliwia zarządzanie i utrzymanie danych o podmiotach świadczących usługi publiczne, a także dzięki współpracy z innymi centralnymi systemami (REGON i e-PAUP) pozwala na ich bieżącą aktualizację.
Założenia projektu
- KAP osadzony jest na niezależnym środowisku technicznym: środowisku produkcyjnym oraz odseparowanym środowisku deweloperskim w celu zapewnienia bezpieczeństwa danych.
- KAP udostępnia GUI (aplikację utrzymania KAP) do efektywnego, procesowego i przyjaznego zarządzania danymi zawartymi w Katalogu Podmiotów Publicznych przez administratorów i użytkowników posiadających stosowne uprawnienia.
- Dane z KAP są udostępniane przez API systemom administracji publicznej, a także systemom komercyjnym, a na portalu dane.gov.pl wszystkim zainteresowanym – obywatelom, przedsiębiorcom, organizacjom i urzędnikom.
- Głównymi systemami współpracujacymi są biznes.gov.pl, ePUAP, eDOR.
- Główną grupą docelową odbiorców systemu są podmioty centralne wykonujące zadania publiczne.
Produkty
Katalog Podmiotów Publicznych – są w nim gromadzone i udostępniane przez API wysokiej jakości dane na temat podmiotów publicznych oraz podmiotów niepublicznych świadczących usługi publiczne w Polsce.
W przyszłości planowane jest rozszerzenie KAP o inne katalogi. Skalowalność architektury systemu KAP i jego elastyczność pozwoli w przyszłości na rozszerzenie liczby udostępnianych referencyjnych katalogów administracji.
Oczekiwane rezultaty i korzyści
Dzięki docelowej integracji z wieloma systemami dziedzinowymi administracji publicznej, m.in. e-Doręczenia, e-PUAP, KPP pozwoli na osiągniecie istotnej korzyści poprzez oszczędność czasu pracowników administracji publicznej, m.in. w wyszukiwaniu adresów na potrzeby cyfrowej korespondencji pomiędzy podmiotami publicznymi.
Ponadto, portale usługowe udostępniające usługi dla obywateli i przedsiębiorców, m.in. biznes.gov.pl, korzystają z zasobów informacyjnych KPP w zakresie danych podmiotów publicznych. Dzięki KPP będzie możliwy dalszy rozwój e-usług realizowanych przez te podmioty, w wyniku czego obywatele i przedsiębiorcy otrzymają dostęp do lepszej jakości obsługi elektronicznej administracji.
Docelowo baza danych gromadzonych w KPP będzie również służyła obywatelom jako źródło danych o instytucjach, w których mogą oni załatwiać swoje sprawy.
Status projektu
- zakończony
Zaangażowani
Instytucja odpowiedzialna:
- Ministerstwo Cyfryzacji
Partnerzy:
- Ministerstwo Rozwoju i Technologii
- Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny
- Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG
Współpracuje:
- Centralny Ośrodek Informatyki
Ogólny harmonogram
Kamienie milowe projektu |
Planowana data zakończenia |
Opracowane standardy opisu spraw, wzorów dokumentów, podmiotów świadczących usługi i rejestrów publicznych, opracowane regulaminy organizacyjne, procedury utrzymania i wykorzystania KAP
|
2021-05-02 |
Katalog Podmiotów Publicznych – wdrożenie pilotażowe
|
2021-05-01 |
Katalog Podmiotów Publicznych udostępniony do eksploatacji (z aplikacją do utrzymania i API) |
2022-11-30 |
Zaktualizowane regulaminy organizacyjne, procedury utrzymania i korzystania z KAP |
2023-05-30 |
Zmodyfikowany Portal Biznes.gov.pl |
2023-05-25 |
Dane z Katalogu Podmiotów Publicznych udostępnione na Biznes.gov.pl |
2023-10-06 |
Katalogi Administracji Publicznej udostępnione do eksploatacji (z aplikacją do utrzymania i API). | 2023-12-31 |
Finanse
Źródła finansowania:
- Środki Unii Europejskiej: Program Operacyjny Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, II oś priorytetowa „E-administracja i otwarty rząd”, działanie 2.2 „Cyfryzacja procesów back-office w administracji publicznej”
- Budżet państwa: część budżetowa 27 – Informatyzacja
Wartość projektu:
18 068 959,41 zł
Środki Unii Europejskiej:
15 291 760,35 zł
Współfinansowanie z budżetu państwa:
2 777 199,06 zł
Materiały
Prezentacja o KPPKPP_prezentacja.pdf 1.07MB
Kontakt
e-mail: Biuro.KAP@cyfra.gov.pl