Wiadomości
-
28.03.2025Suwerenność danych i współpraca z polskimi dostawcami chmury28 marca w siedzibie Ministerstwa Cyfryzacji odbyło się spotkanie z przedstawicielami polskich firm świadczących komercyjne usługi chmurowe. Tematem rozmów była przyszłość usług chmurowych w administracji publicznej oraz zagadnienia związane z suwerennością cyfrową i danych.
-
28.03.202520 lat walki z ciemną stroną internetu – nowy odcinek Podcastu Cyfrowego z Martyną Różycką, kierowniczką zespołu Dyżurnet.plW najnowszym odcinku Podcastu Cyfrowego rozmawiamy o niezwykle istotnym obszarze działalności państwa w cyberprzestrzeni – ochronie dzieci i reagowaniu na nielegalne treści w Internecie.
-
28.03.2025Europa wzmacnia fundamenty cyfrowej przyszłości – szczyt D9+ w Amsterdamie12 państw Unii Europejskiej, w tym Polska, uzgodniło wspólne działania na rzecz rozwoju gospodarki cyfrowej.
-
27.03.2025Zalety wdrożenia EZD RP w chmurzeSystem Elektroniczne Zarządzanie Dokumentacją RP (EZD RP) to bezpłatne narzędzie wspierające administrację publiczną w codziennej pracy z dokumentami – bez konieczności ich drukowania, inwestowania w infrastrukturę IT czy zatrudniania dodatkowych administratorów. System w modelu chmurowym (SaaS) ułatwia pracę urzędnikom, upraszcza i automatyzuje procesy, zwiększa przejrzystość działań instytucji, poprawia wymianę danych między urzędami i skraca czas obsługi spraw obywatelskich. EZD RP zapewnia bezpieczeństwo, skalowalność i pełne wsparcie wdrożeniowe, jednocześnie oferując najbardziej efektywne kosztowo rozwiązanie dla państwa.
-
26.03.2025Podpisz dokument – zmiana PIN2 i odblokowanie certyfikatu e-dowoduPodpisz dokument to jedna z najnowszych usług w aplikacji mObywatel, która właśnie wzbogaciła się o nową funkcję. Od 19 marca 2025 r. właściciele e-dowodów mogą już nie tylko elektronicznie podpisywać dokumenty, ale również samodzielnie zmieniać ustalony w urzędzie kod PIN do podpisu osobistego (tzw. PIN2). Co więcej, usługa pozwala odblokować certyfikat podpisu osobistego e-dowodu, jeśli PIN2 wprowadzono błędnie trzy razy. Wystarczy do tego kod PUK i aplikacja mObywatel w wersji 4.54 lub wyższej.
-
25.03.2025Aukcja pasm 700 i 800 MHz zakończona – nowe częstotliwości dla operatorów25 marca 2025 r., w drugim dniu aukcyjnym, zakończyła się aukcja na siedem rezerwacji częstotliwości z pasm poniżej 1 GHz. Aukcja obejmowała 6 rezerwacji na pasmo 700 MHz i jedną rezerwację na pasmo 800 MHz. Dzięki temu konsumenci będą mogli korzystać z lepszej jakości usług na terenie całego kraju, a do budżetu państwa wpłynie prawie 2,6 mld zł.
-
25.03.2025Polska i Ukraina wzmacniają współpracę cyfrowąWspółpraca Polski i Ukrainy w obszarze cyfryzacji, głównie w zakresie cyberbezpieczeństwa, telekomunikacji oraz wsparcia technologicznego – to główne tematy rozmów podczas spotkania wiceministrów cyfryzacji Dariusza Standerskiego oraz Michała Gramatyki z ambasadorem Ukrainy w Polsce Wasylem Bodnarem. Podkreślono, że Polska od początku konfliktu z Rosją aktywnie wspiera Ukrainę zarówno w sferze humanitarnej, jak i technologicznej, zapewniając niezbędne zasoby i infrastrukturę cyfrową.
-
25.03.2025Fundacja Digital University oraz Związek Cyfrowa Polska dołączają do PW eSkillsPodpisano porozumienia w ramach projektu Ministerstwa Cyfryzacji - PW eSkills. Celem inicjatywy jest rozwój kompetencji cyfrowych Polaków i wzmocnienie ich umiejętności w obliczu dynamicznych zmian technologicznych. Do grona partnerów programu dołączyły Fundacja Digital University oraz Związek Cyfrowa Polska.
-
24.03.2025Obalamy mity na temat e-Doręczeń dla firme-Doręczenia to duża zmiana w korespondencji. Usługa pozwala na nadanie i odbiór „cyfrowego poleconego” – bez kolejek na poczcie, z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. Etapami do systemu dołączają kolejni użytkownicy. Od 1 kwietnia obowiązek założenia adresu do e-Doręczeń obejmie właścicieli firm wpisanych do rejestru KRS.
-
24.03.2025Pierwszy w Polsce Panel Obywatelski Dzieci i Młodzieży ruszył z udziałem ministra cyfryzacjiW weekend 22–23 marca 2025 r. rozpoczęła się część edukacyjna pierwszego w Polsce Panelu Obywatelskiego Dzieci i Młodzieży (PODiM), poświęconego bezpieczeństwu młodych użytkowników internetu. Celem tej inicjatywy – organizowanej pod honorowym patronatem Ministerstwa Cyfryzacji – jest opracowanie przez młodzież konkretnych rekomendacji dotyczących ochrony przed szkodliwymi treściami online.