Wiadomości
-
25.11.2024Konsultacje Strategii Cyfryzacji Polski – spotkanie finałowe 11 grudnia11 grudnia zakończą się pierwsze publiczne konsultacje zaprezentowanego 28 października projektu Strategii Cyfryzacji Polski. Z tej okazji zapraszamy na spotkanie podsumowujące ten proces, które odbędzie się w Warszawie. Czekamy na zgłoszenia do udziału w wydarzeniu do 5 grudnia br.
-
25.11.2024e-Doręczenia – do tych urzędów wyślesz pismo wprost ze skrzynki doręczeń elektronicznychJuż niebawem w Polsce zaczną powszechnie obowiązywać e-Doręczenia, czyli elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Od 1 stycznia 2025 r. liczba urzędów i instytucji, które będą honorować tę formę korespondencji z obywatelami, zwiększy się znacząco. Wśród nich znajdą się m.in. urzędy miast i gmin, ośrodki zdrowia, urzędy skarbowe czy przedstawiciele zawodów zaufania publicznego. Z każdą z tych jednostek obywatele będą mogli wymieniać się pismami bezpłatnie, bez wychodzenia z domu, a załatwianie spraw administracyjnych stanie się dużo łatwiejsze.
-
22.11.2024Jak nie dać się trollom? Rusza kampania o dezinformacji Ministerstwa Cyfryzacji i NASKMinisterstwo Cyfryzacji oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa - Państwowy Instytut Badawczy (NASK) rozpoczynają ogólnopolską kampanię społeczną, która ma uczulać na fałszywe treści w Internecie i edukować, jak weryfikować informacje oraz zgłaszać treści nieprawdziwe. W kampanii, poprzez dialogi trolli, w obrazowy sposób pokazano mechanizmy i cele dezinformacji, zachęcając do świadomego ograniczania jej rozprzestrzeniania. Na stronie internetowej towarzyszącej kampanii można znaleźć praktyczne porady dotyczące rozpoznawania dezinformacji, jej źródeł i metod przeciwdziałania. Kampania rusza 23 listopada br.
-
22.11.2024Nowy odcinek "Podcastu Cyfrowego" poświęcony aplikacji mObywatel„Podcast Cyfrowy” to nowy projekt Ministerstwa Cyfryzacji, który ma nie tylko zwiększyć świadomość w zakresie nowych technologii, ale również ułatwić zrozumienie trudnych terminów i procesów, które wpływają na codzienne życie.
-
22.11.2024Szkolenia dla urzędników i osób wykluczonych cyfrowoWspółczesny świat stawia przed obywatelami i instytucjami duże wyzwania związane z cyfryzacją. Umiejętności cyfrowe stają się niezbędne do efektywnego załatwiania spraw urzędowych, pracy zdalnej oraz aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym. Z tego względu Centrum Projektów Polska Cyfrowa podpisało kolejne umowy na organizację szkoleń, które mają na celu rozwój kompetencji cyfrowych wśród osób wykluczonych cyfrowo oraz pracowników administracji publicznej. Przeszkolonych zostanie ponad 16 tys. urzędników, na co przeznaczone będzie niemal 31 mln zł, oraz ponad 16 tys. osób wykluczonych cyfrowo, na co zostanie przekazane ponad 40 mln zł.
-
21.11.2024Rusza „Szkoła międzypokoleniowa” – cyfrowy projekt łączący uczniów i seniorówStartuje konkurs „Szkoła międzypokoleniowa” skierowany do szkół podstawowych i ponadpodstawowych podłączonych do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Zadaniem szkół biorących udział w rywalizacji jest zaangażowanie swoich uczniów i zorganizowanie z nimi międzypokoleniowych warsztatów dla seniorów dotyczących bezpiecznego korzystania z internetu. Do wygrania jest jedna z 64 mobilnych pracowni komputerowych.
-
21.11.2024Wesprzyj rozwój inteligentnych miast w Polsce! Dołącz do warsztatów Design Thinking Smart City 2024Działasz w branży Smart City? Twoja organizacja chce wspierać rozwój inteligentnych miast w Polsce? Weź udział w bezpłatnych całodniowych warsztatach kreatywnych Design Thinking organizowanych przez Departament GovTech Polska w Ministerstwie Cyfryzacji! Dołącz do samorządów, przedsiębiorstw i organizacji, z którymi już 2 grudnia 2024 r. w Warszawie wspólnie będziemy wypracowywać innowacyjne rozwiązania dla obszaru Smart City.
-
20.11.2024Sztuczna inteligencja rozkwita w KrakowiePierwsza w Polsce fabryka sztucznej inteligencji powstanie poprzez rozbudowę zasobów w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH. Rada Ministrów podjęła decyzję, że w ramach zmiany ustawy budżetowej zostanie przeznaczonych prawie 70 mln złotych na wsparcie projektu. Superkomputer Helios zostanie wzmocniony w znaczne zasoby mocy obliczeniowej i dołączy do europejskiego ekosystemu sztucznej inteligencji. Będzie to projekt współfinansowany przez Komisję Europejską. Cyfronet AGH będzie także zaangażowany w prace, które Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczyna razem z Konsorcjum PLLuM i Centralnym Ośrodkiem Informatyki, związane z integracją polskiego modelu językowego w usługach publicznych.
-
18.11.2024Rekomendacja Pełnomocnika Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa dotycząca oprogramowania Zimbra CollaborationPełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa Krzysztof Gawkowski wydał rekomendację dla podmiotów krajowego systemu cyberbezpieczeństwa, dotyczącą oprogramowania pocztowego Zimbra Collaboration.
-
18.11.2024Polacy chcą czuć się Bezpiecznie w sieci. Już 100 tys. osób włączyło powiadomienia PUSH w mObywatelu100 tys. – aż tylu użytkowników aplikacji mObywatel zdecydowało się na włączenie powiadomień PUSH w usłudze Bezpiecznie w sieci. Co dzięki temu zyskują? Otrzymują aktualne informacje o nadużyciach w sieci, na przykład o atakach cyberprzestępców. Warto rozważyć włączenie powiadomień! Jak to zrobić?