Wiadomości
-
Rekomendacje dotyczące umiejętności cyfrowych i cyberhigienyMinisterstwo Cyfryzacji, Instytut Kościuszki i Europejska Organizacja Cyberbezpieczeństwa (ECSO) współpracowały przy przygotowaniu cyklu wydarzeń, które omawiały kluczowe zagadnienia związane z polityką cyfrową i technologiczną Polski podczas jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. W wyniku tych spotkań powstały rekomendacje dotyczące umiejętności cyfrowych, rozwoju talentów oraz cyberhigieny.
-
23.12.2024Program współpracy Ministra Cyfryzacji z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na lata 2025-2027
-
23.12.2024e-Doręczenia obowiązkowe również dla przedsiębiorcówJuż za 10 dni zaczną w Polsce powszechnie obowiązywać e-Doręczenia. Korespondencję w tej formie będą musiały prowadzić przede wszystkim urzędy i instytucje publiczne, jednak konieczność stosowania doręczeń cyfrowych dotyczy również części przedsiębiorców. Kluczowe daty wprowadzenia nowego rozwiązania w przypadku firm znajdują się na stronie Biznes.gov.pl.
-
23.12.2024Konsultacje założeń kolejnego konkursu na dostęp do szybkiego internetu w białych plamachMinisterstwo Cyfryzacja uruchamia konsultacje społeczne planowanych założeń czwartego konkursu w ramach Krajowego Planu Odbudowy na dofinansowanie projektów budowy sieci szerokopasmowych na obszarach białych plam. Na Państwa stanowiska czekamy do 24 stycznia 2025 r.
-
23.12.2024Najnowszy ranking Open Data Maturity – Polska w czołówceKomisja Europejska po raz 10. opublikowała ranking Open Data Maturity, w którym Polska utrzymuje 2. miejsce wśród 34 krajów europejskich, biorących udział w badaniu. Polska pozostaje w ścisłej europejskiej czołówce w zakresie udostępniania informacji, obok Francji i Słowacji.
-
20.12.202437,5 mln zł na wsparcie polskiej policji w zakresie cyberbezpieczeństwaCentrum Projektów Polska Cyfrowa otworzyło nowy nabór niekonkurencyjny na modernizację i profesjonalizację zespołów policji, które będą wspierać zaatakowane podmioty krajowego systemu cyberbezpieczeństwa w obsłudze incydentów i odzyskiwaniu danych. Za realizację tego projektu będzie odpowiedzialny wyznaczony podmiot, tj. Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy. Na ten cel zostanie przeznaczone 37,5 mln zł ze środków Krajowego Planu Odbudowy.
-
20.12.2024Dezinformacja – jak ją rozpoznać i skutecznie się przed nią bronić?Dezinformacja, czyli celowe rozpowszechnianie fałszywych lub wprowadzających w błąd informacji, stała się jednym z największych wyzwań współczesnego świata. Jej celem jest wywoływanie paniki, wzmacnianie podziałów społecznych, a także osłabianie wiarygodności instytucji publicznych. Jak działa dezinformacja? Dlaczego jest tak skuteczna? I co możemy zrobić, aby się przed nią chronić? Na te pytania odpowiada kampania społeczna Ministerstwa Cyfryzacji oraz NASK-u – Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej.
-
19.12.2024Cyfrowe priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej1 stycznia 2025 roku Polska obejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Priorytetem Polski będzie zagwarantowanie bezpieczeństwa w różnych dziedzinach. Ministerstwo Cyfryzacji intensywnie przygotowuje się do kluczowych kwestii dotyczących cyfryzacji, które staną się fundamentem polskiego przewodnictwa w dziedzinie cyfrowej. Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski oraz wiceminister cyfryzacji Rafał Rosiński przedstawili główne priorytety dotyczące bezpieczeństwa cyfrowego. Wskazali wyzwania, przed którymi stoi Unia Europejska i przybliżyli kierunki, w których planujemy kształtować politykę europejską.
-
18.12.2024Cyberbezpieczeństwo – o czym warto pamiętać, by czuć się bezpiecznie w sieciCyberprzestępczość to potencjalne zagrożenie czyhające na każdego użytkownika Internetu. Codziennie oszuści korzystają z coraz to nowych metod, żeby wykradać dane i pieniądze. Dlatego warto poznać i zapamiętać najważniejsze pojęcia związane z cyberbezpieczeństwem.
-
18.12.2024Wizyta ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego w Królestwie Arabii SaudyjskiejWicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski odbył oficjalną wizytę w Królestwie Arabii Saudyjskiej, podczas której spotkał się z przedstawicielami saudyjskich władz oraz kluczowych organizacji gospodarczych i technologicznych. Głównym celem wizyty było omówienie możliwości intensyfikacji wymiany handlowej oraz opracowanie listy strategicznych obszarów współpracy. W 2025 roku Arabia Saudyjska otworzy drzwi dla polskich firm i technologii, a Polska, z dynamicznie rozwijającym się sektorem handlu cyfrowego, dostrzega ogromny potencjał we współpracy z partnerami z tego regionu.