Polska będzie współtworzyć Europejską Federację Chmur
15.10.2020
25 państw członkowskich UE, w tym Polska, podpisało ministerialną deklarację dotyczącą rozwoju usług chmurowych dla sektora prywatnego oraz administracji publicznej.
Deklaracja stanowi kluczowy element Europejskiej Strategii Danych.
Razem w chmurze
Sygnatariusze deklaracji, wśród nich Marek Zagórski - sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, będą współpracować na rzecz powstania Europejskiej Federacji Chmur.
Celem inicjatywy jest ukształtowanie bezpiecznych, energooszczędnych i interoperacyjnych usług chmurowych nowej generacji. Powstanie też Europejski Podręcznik dla Usług Chmurowych (ang. Cloud Rulebook), tj. zestaw wspólnych, technicznych zasad, standardów oraz norm.
Planowane jest także uruchomienie wspólnych europejskich platform (ang. marketplaces) ułatwiających nabywanie usług chmurowych.
Inicjatywa Europejskiej Federacji Chmur będzie wspierana przez Komisję Europejską, której zadaniem jest zapewnienie jak najszerszej reprezentacji zainteresowanych podmiotów.
Europejski sojusz, polski sukces
Deklaracja przewiduje powstanie Europejskiego Sojuszu na rzecz Danych Przemysłowych i Usług Chmurowych, czyli forum skupiającego przedstawicieli sektora prywatnego i publicznego. W jego ramach zebrane zostaną dotychczasowe doświadczenia i pomysły w obszarze usług chmurowych.
Polski projekt Wspólnej Infrastruktury Informatycznej Państwa (WIIP) został wskazany jako jedna z wiodących inicjatyw krajowych dla administracji publicznej.
- Podpisując deklarację wnosimy do dyskusji naszą wiedzę, doświadczenie i umiejętności, zapewniając tym samym, że nasz punkt widzenia zostanie uwzględniony w debacie europejskiej – mówi Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Uważamy, że wspólne podejście do Europejskiej Federacji Chmur powinno bazować na doświadczeniach projektów krajowych - dodaje.
Dostrzegamy potrzebę zapewnienia w Europie zdecentralizowanych usług chmurowych, promowania wymiany danych i wzajemnego uznawania standardów.
Za szczególnie istotne uważamy zwiększenie poziomu korzystania z usług chmurowych przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Kluczowym elementem jest zwiększanie świadomości korzyści płynących z korzystania z usług chmurowych oraz budowanie kompetencji w tym zakresie.
Nasz ZUCH
Warto przypomnieć, że w Polsce działa już System Zapewniania Usług Chmurowych (ZUCH) - to wsparcie wykorzystania rozwiązań chmurowych w administracji publicznej.
Portal służy do oferowania usług chmurowych przez dostawców komercyjnych - za jego pośrednictwem każdy urząd będzie mógł kupić wybrane usługi, takie jak narzędzia pracy grupowej, pakiet biurowy, czy wirtualny serwer.
Co więcej urzędy będą mogły uzyskać pomoc w zakresie odpowiedniego doboru rozwiązania informatycznego, czy procesu zakupowego. Jedną z kluczowych funkcji systemu jest elektroniczna ankieta, która właścicielom systemów ma ułatwić podejmowanie decyzji w wyborze rodzaju chmury.
ZUCH to proste rozwiązanie dostarczające zasady współpracy zgodnie z obowiązującym prawem. Opiera się o zapisy uchwały Rady Ministrów z dnia 11 września 2019 r. w sprawie inicjatywy „Wspólna Infrastruktura Informacyjna Państwa” (WIIP), jak również specustawy o przeciwdziałaniu COVID-19.
Więcej informacji: http://chmura.gov.pl/zuch
Materiały
Joint Declarationon_European CloudJoint_Declarationon_European_Cloud.pdf 0.48MB