W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Kolejność nawigacji i odczytu w aplikacjach mobilnych

Kolejność elementów w kodzie spójna z kolejnością wizualną treści umożliwia porównywalne doświadczenia i zwiększa zrozumiałość dla wszystkich użytkowników, także tych, którzy korzystają z technologii asystujących.

Ogólnie omawiamy ten temat w artykule Kolejność nawigacji i odczytu (jako jeden z tematów o elementach, które tworzą dostępność cyfrową).

Zrozumiała kolejność nawigacji

Nawigacja za pomocą ekranu dotykowego daje dużą swobodę w wyborze elementów i kolejności nawigowania po nich. Użytkownicy, którzy nawigują klawiaturą i czytnikami ekranu, opierają się jednak na kolejności elementów określonej na poziomie kodu.

Kolejność treści zwykle określa, w jakiej kolejności będzie poruszać się po nich fokus. Jednak nie zawsze tak jest, dlatego zawsze sprawdzaj kolejność nawigacji klawiaturą i kolejność odczytu czytnikiem.

Jeżeli w aplikacji pojawi się dodatkowy element, na przykład rozwinięte menu lub okno modalne, zadbaj, by tam właśnie trafił fokus. Możesz także ograniczyć nawigowanie fokusem do tego elementu, do momentu jego zamknięcia. W przeciwnym wypadku użytkownik czytnika ekranu nie będzie wiedział, gdzie kończy się menu lub kiedy opuszcza okno modalne.

iOS

Kolejność nawigacji i odczytu w systemie iOS zależy od użytego układu kontrolek i widoków.

W uzasadnionych sytuacjach kolejnością odczytu i nawigacji możesz zarządzać za pomocą kontenera UIAccessibilityContainer.

Android

Kolejność nawigacji i odczytu w systemie Android zależy od układu elementów interfejsu aplikacji.

W uzasadnionych sytuacjach kolejnością odczytu i nawigacji możesz zarządzać za pomocą:

  • android:nextFocusDown;
  • android:nextFocusUp;
  • android:nextFocusLeft;
  • android:nextFocusRight.

Logotypy związane z finansowaniem projektu, w ramach którego powstał ten artykuł – Fundusze Europejskie Wiedza Edukacja Rozwój, Rzeczpospolita Polska, Europejski Fundusz Społeczny

{"register":{"columns":[]}}