W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

25 lat ustawy o doradztwie podatkowym i zawodu doradcy podatkowego – konferencja w MF

15.12.2021

Biały napis na białym tle 25 lat ustawy o doradztwie podatkowym i zawodu doradcy podatkowego
  • 10 grudnia 2021 roku odbyła się konferencja pn. „25 lat ustawy o doradztwie podatkowym i zawodu doradcy podatkowego”.
  • Organizatorami wydarzenia byli: Departament Systemu Podatkowego w Ministerstwie Finansów i Państwowa Komisja Egzaminacyjna ds. Doradztwa Podatkowego.

Konferencję poprowadzili: przewodnicząca Państwowej Komisji Egzaminacyjnej ds. Doradztwa Podatkowego prof. Jadwiga Glumińska-Pawlic i dyrektor Departamentu Systemu Podatkowego w Ministerstwie Finansów dr Przemysław Szymczyk. Uczestniczyli w niej członkowie kierownictwa i pracownicy Ministerstwa Finansów, członkowie Państwowej Komisji Egzaminacyjnej ds. Doradztwa Podatkowego, przedstawiciele środowiska sędziowskiego, naukowego i samorządu doradców podatkowych.

Wystąpienia podczas konferencji

Spotkanie otworzył wiceminister finansów Jan Sarnowski, który podkreślił m.in. znaczącą rolę doradców podatkowych na rynku.

Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych (KRDP) I kadencji prof. Witold Modzelewski przedstawił rys historyczny i ewolucję zawodu doradcy podatkowego.

Prof. Jadwiga Glumińska-Pawlic w wystąpieniu pt. „Czy w Polsce potrzebny jest zawód doradcy podatkowego” podkreśliła, że jest to niezbędny zawód zaufania publicznego i aby zwiększyć jego konkurencyjność na rynku, zasadne jest rozszerzenie jego uprawnień.

Dyrektor Departamentu Systemu Podatkowego w Ministerstwie Finansów dr Przemysław Szymczyk mówił o znaczeniu zawodu doradcy podatkowego z perspektywy procesu legislacyjnego. Podkreślił rosnący prestiż tego zawodu. Zwrócił również uwagę na wyzwania, jakie przed nim stoją, w kontekście rozwoju technologicznego i związanego z tym popytu na profesjonalne doradztwo fiskalne.

Były przewodniczący KRDP Tomasz Michalik mówił o konsekwencjach procesu tzw. deregulacji dla wzmocnienia pozycji doradztwa podatkowego.

Wśród gości byli m.in. sędziowie NSA - Adam Bącal i dr hab. Piotr Pietrasz, którzy przedstawili rolę doradcy podatkowego jako pełnomocnika w postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

O tajemnicy zawodowej mówił dr Andrzej Dmowski. Podkreślił wagę dochowania tajemnicy zawodowej dla klienta oraz doradcy podatkowego, a także jej znaczenie w procesie doradztwa.

Dr Katarzyna Feldo w wystąpieniu pt. „Ochrona praw podatnika w świetle technologicznej transformacji systemu podatkowego” przedstawiła trendy w cyfrowej transformacji podatków na świecie i wyzwania jakie towarzyszą cyfryzacji podatków.

Dr Krzysztof Radzikowski podsumował dwa lata funkcjonowania przepisów o raportowaniu schematów. Ze statystyk opartych o sprawozdanie Szefa KAS w zakresie informacji o schematach podatkowych wynika, że w latach 2019-2021 wpłynęło 11,5 tys. spraw.

Sekretarz Państwowej Komisji Egzaminacyjnej Agnieszka Sobczyńska przedstawiła dane statystyczne dotyczące egzaminów na doradcę podatkowego. Widać w nich rosnące zainteresowanie przystąpieniem do egzaminu: na przestrzeni ostatniej dekady, liczby te z reguły przekraczały 1000, podczas gdy w 2019 roku odnotowaliśmy już blisko 3000 chętnych do przystąpienia do egzaminu.

Dyskusja o perspektywach zawodu doradcy podatkowego

Konferencję zakończył panel dyskusyjny „Perspektywy zawodu doradcy podatkowego i pożądane kierunki zmian legislacyjnych”, moderowany przez przewodniczącego Zarządu Mazowieckiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych Pawła Trojanka. W dyskusji uczestniczyli doradcy podatkowi, członkowie Komisji Egzaminacyjnej oraz przedstawiciele środowisk naukowych. dzielili się m.in. swoimi uwagami nt. zawodu doradcy podatkowego w Polsce i za granicą.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}